Bezpieczne schody zabiegowe

białe schody zabiegowe z drewna w pokoju

Schody zabiegowe należą do jednych z najpopularniejszych rodzajów typów – dlatego ważne jest, by decydując się na nie już na etapie projektu wszystkiego przypilnować tak, by po oddaniu do użytkowania były maksymalnie bezpieczne i wygodne.


Ich wielką zaletą jest fakt, iż w porównaniu z innymi typami zajmują dużo mniej miejsca, jednak muszą być odpowiednio zaprojektowane, aby móc efektywnie połączyć tę oszczędność miejsca z komfortem i bezpieczeństwem. Podstawowym zadaniem podczas wykonywania bezpiecznych schodów zabiegowych jest wiedza na temat wyznaczania kształtu tych szczególnych stopni, które w tym przypadku wypadają na zakręcie. To najbardziej charakterystyczny element tego typu schodów - stopnie są nierówne (pod względem szerokości), a konstrukcja skomplikowana, dlatego niezbędne jest zatrudnienie do ich wykonania prawdziwego profesjonalisty.Wysokość i szerokość stopni zabiegowych


Jednakowa wysokość wszystkich stopni jest bardzo ważna dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa domowników. Różne wysokości poszczególnych stopni mogą tworzyć naprawdę spory dyskomfort podczas schodzenia ze schodów, ale także przy wchodzeniu - w takiej sytuacji potykanie się o nie byłoby standardem nawet przy minimalnych różnicach, dlatego tak ważne jest dopilnowanie tego już na etapie projektu.

 Inaczej wygląda to w przypadku szerokości schodów zabiegowych – w których jak wiadomo nie ma możliwości zastosowania takiej samej szerokości do poszczególnych stopni z powodu ich charakterystycznego kształtu trójkąta.Szerokość schodów zabiegowych - jak poradzić sobie z różnicami w szerokości stopni?


Istnieje pewna zasada, która pozwoli na zmniejszenie dyskomfortu - wystarczy postarać się o stworzenie takich schodów zabiegowych, gdzie w odległości równej połowie szerokości biegu, stopnie zabiegowe miały możliwie dokładnie taką samą szerokość, jak te, o kształcie prostokątnym, co pomoże zapewnić ich bezpieczne użytkowanie. W poradnikach architektonicznych można znaleźć sporo różnych propozycji rozwiązań, dzięki którym taki projekt jest łatwy do osiągnięcia.

Takie projekty schodów zabiegowych można znaleźć zwykle w jednej z dwóch wersji obrysu hipotetycznego obrysu podestu:

 

  • bieg dolny i górny są do siebie równoległe – wersja prostokątna
  • schody zakręcają pod kątem dziewięćdziesięciu stopni – wersja kwadratowaW obu wersjach jest to bardzo ważny element projektu, dlatego najlepiej, gdy schody będą w całości zaprojektowane i zrealizowane przez specjalistów z doświadczeniem.Schody zabiegowe - złota rada


Najwygodniejsza i najbardziej bezpieczna wersja schodów zabiegowych dla mieszkańców to ta, gdzie na planowanym podeście znajdują się dwa, a maksymalnie trzy schody w takim samym kształcie w typie trójkąta. Jeśli nie jest to możliwe i muszą być cztery - konieczne jest, by ich szerokości w linii ruchu były jednakowe. Odradzanie z nich jest zrobienie dwóch z nich szerszych.

 

 

Zbędne zróżnicowanie szerokości stopni zabiegowych - to rzecz, jakiej trzeba absolutnie unikać. Im bardziej ujednolicone – tym bardziej bezpieczne. Dlatego właśnie dążąc do maksymalnie bezpiecznych schodów zabiegowych trzeba równocześnie dążyć do ich maksymalnie możliwej równej szerokości. Jeśli wynajmie się do tego zadania profesjonalistów – na pewno poradzą sobie z realizacją takiego projektu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl