Wersje językowe
Waluty
RZETELNA FIRMA


 

SALON i WYSTAWA

Zapraszamy do zakupu w naszym sklepie.
SALON I WYSTAWA
ul. Gostyńska 61
64-000 Kościan
Porada techniczna
mobil: 509 046 444

e-mail:  coraschody.biuro@wp.pl

Nowości schodów
Translator Google
 

Schody ze spocznikiem czy z zabiegiem?

Białe schody z drewna w domu

Decyzja dotycząca schodów wewnętrznych zwykle oscyluje między dwoma ich typami - część inwestorów prywatnych decyduje się na schody spocznikowe, a pozostali na zabiegowe. Oczywiście i w jednym i drugim rozwiązaniu można dopatrywać się wielu zalet, a to które wybrać tak naprawdę zależy od dwóch podstawowych czynników:

  • ilości dostępnego miejsca
  • środków finansowych

W dzisiejszym poradniku doradzimy które z schodów wewnętrznych wybrać, by zrobić to najlepiej i wyjaśnimy co przemawia za taką, a nie inną ostateczną decyzją.


Ilość miejsca – czynnik najważniejszy

Mała przestrzeń dostępna na schody to zwykle czynnik warunkujący, wybór schodów zabiegowych, które w tym wypadku zazwyczaj okazują się najlepszym rozwiązaniem -  w porównaniu do schodów ze spocznikiem pozwalają na naprawdę dużą oszczędność miejsca. Niestety wiele osób wskazuje także na minusy, jakimi jest skomplikowana budowa schodów oraz stopnie o różnej szerokości.

Budżet

Oczywiste jest, iż całościowy koszt schodów, zarówno ich budowy i wykończenia dla większości właścicieli domów ma bardzo duże znaczenie. Jak to się kolokwialnie mówi - "coś za coś". Decydując się na schody zabiegowe zajmujące mniej miejsca trzeba liczyć się z większymi kosztami, właśnie ze względu na wspomniany wcześniej stopień skomplikowania schodów. Wersja spocznikowa jest tańsza, ale wymaga większej ilości miejsca.
Na kwestie finansowe wpływa także materiał z jakiego maja być wykonane schody - inaczej ma się to w przypadku schodów drewnianych, inaczej betonowych.

Schody betonowe

  • Schody spocznikowe są tańsze niż zabiegowe, co wynika z faktu, że wymagają ze strony wykonawców mniejszego nakładu pracy – zarówno jeśli chodzi o deskowanie, jak i zbrojenie stopnic i spoczników, bowiem w tym przypadku niemalże wszystkie stopnice mają ten sam rozmiar
  • Ten drobny fakt przekłada się na to, że prace szalunkowe, zbrojeniowe jak i zalewanie schodów betonem zabiera mniej czasu niż w przypadku projektu schodów zabiegowych – co nie znaczy jednak, iż jest to rozwiązanie bardziej solidne.

Schody drewniane

Cena za schody zabiegowe jak i ze spocznikiem w przypadku materiału jakim jest drewno plasuje się na podobnym poziomie. Materiału wykorzysta się niemal tyle samo, jednak problemem są tutaj nierówności i nakład pracy.

 


W przypadku schodów zabiegowych drewnianych, jak już zostało to wspomniane wcześniej duże znaczenie ma skomplikowana konstrukcja oraz nierówność stopni. Odchodzi tutaj jednak problem ewentualnego zbrojenia czy deskowania.

Schody metalowe

Metalowe schody zabiegowe to rozwiązanie stosunkowo atrakcyjne cenowo, a do tego praktyczne. Idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na konserwację i pielęgnację schodów (jak w przypadku drewna), a cenią ciekawy design.


To opcja możliwa do wykorzystania zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz - są odpowiednie na warunki atmosferyczne i działanie mechaniczne. Występujące w wersji aluminiowej bądź stalowej schody to inwestycja na lata.

Wybór typu schodów - na co jeszcze zwrócić uwagę?

Biorąc pod uwagę fakt, że schody wewnętrzne to naprawdę ważny element konstrukcyjny domu – zarówno w kontekście komunikacyjnym, jak i estetycznym należy przyjrzeć się każdym, nawet najmniejszym elementom obu rodzajów schodów, aby koniec końców wybrać jak najlepiej.

To dlatego należy rozważyć oprócz powyższych kwestie takie jak:

  • estetyka wykończenia
  • komfort użytkowania
  • osobiste preferencje


Właściwie wszystkie trzy wyżej wymienione punkty sprowadzają się ostatecznie do indywidualnego odczucia użytkowników. Nie da się więc jednoznacznie wskazać, które z nich są lepsze.

 


Koniec końców warto jednak podkreślić lżejszy estetycznie charakter konstrukcji schodów zabiegowych, w porównaniu do schodów ze spocznikiem - przez to zwykle lepiej wpasowują się do większości aranżacji domowych wnętrz. Być może to, oprócz ceny będzie czynnikiem decydującym, który pozwoli na idealne dopasowanie schodów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl