Jak dbać o schody drewniane?

0
Jak dbać o schody drewniane?

Odpowiednia konserwacja sprawia, że schody drewniane wyglądają jak najdłużej, jak najlepiej. Czym jednak jest prawidłowa troska o ten element domowego wnętrza? Regularne czyszczenie jest oczywiście głównym, ale nie jedynym procesem, który pomaga w utrzymaniu drewnianych schodów. Dodatkowe środki zapobiegające uszkodzeniom, takie jak np. dywaniki, które zatrzymują zanieczyszczenia na podłodze, mogą również pomóc w utrzymaniu schodów drewnianych w jak najlepszej formie.

Regularne czyszczenie schodów

Czyste drewniane schody można uzyskać regularnie je odkurzając bądź zamiatając. Unikaj jednak pozostawiania na nich mokrych plam i rozlewów, ponieważ te mogą:

  • wsiąknąć w drewno i wypaczać je,
  • pozostawiać plamy.

Kiedy schody wymagają solidnego czyszczenia przy użyciu czegoś wilgotnego, użyj środka czyszczącego zaprojektowanego specjalnie do podobnego rodzaju wykończenia, takiego jak ciekły wosk na bazie rozpuszczalnika przeznaczony do podłóg woskowanych.

Zapobieganie uszkodzeniom schodów

Zapobiegaj uszkodzeniom, umieszczając dywaniki w pobliżu wejść na schody oraz w miarę możliwości – na samych schodach. Dywaniki pomagają utrzymać małe kawałki żwiru na podeszwie butów, co zapobiega sytuacjom, gdy te wypadają z niej pozostawiając na drewnianych schodach czy podłodze nieestetyczne zadrapania. Najlepiej jednak w ogóle unikaj chodzenia po schodach w butach, które mogłyby powodować takie uszkodzenia jak np. buty na obcasie. Dodatkowo, chroń schody przed zadrapaniami podczas przenoszenia mebli poprzez zabezpieczanie nóg i narożników mebli.

Możesz to zrobić:

  • dowolną tkaniną,
  • piankową wyściółką,
  • folią bąbelkową.

Usuwanie uszkodzeń na schodach

Jeśli jednak pojawią się na schodach jakieś skazy, wiedz że możesz ukryć te drobne zadrapania i wgniecenia w woskowanych podłogach drewnianych, nakładając nową warstwę wosku na uszkodzony obszar i polerując go. Aby pozbyć się zadrapań lub wgnieceń na schodach - przetrzyj obszar dodatkowymi preparatami, które zostały stworzone w tym celu. Znajdziesz je bez problemu w sklepach dla majsterkowiczów.

Renowacja drewnianych schodów

Przy dużym natężeniu ruchu wykończenie na drewnianych schodach może z czasem zostać zużyte lub poniszczyć się. Wykończenia schodów z drewna można jednak naprawić bez konieczności renowacji całej ich powierzchni. Aby naprawić zniszczone miejsca w takim drewnianym wykończeniu, nałóż nowe wykończenie na zużyte miejsca.

Warstwy, takie jak lakier czy szelak, muszą być całkowicie usunięte i wymienione, gdy ulegną zużyciu. Usuń je, szlifując je ręcznie lub za pomocą narzędzia wyposażonego w akcesorium do szlifowania. Rozpocznij od użycia szorstkiego materiału ściernego o mniejszej ziarnistości i wykończ, wygładzając podłogę za pomocą większej ziarnistości. Oczywiście zanim przejdziesz dalej usuń cały powstały i zalegający kurz i brud, a następnie zastosuj nowe wykończenie zgodnie z instrukcjami producenta.

Usunięcie pleśni

W obszarach wilgotnych na drewnianych schodach może zacząć rozwijać się pleśń. Chociaż często znika po przetarciu, zwykle powraca, dopóki środek dezynfekujący nie zabije zarodników pleśni. Aby zabić zarodniki pleśni na drewnianej podłodze zaleca się przeczyszczenie schodów roztworem 1/4 do 1/2 szklanki wybielacza w litrze wody. Oczywiście najlepiej jest zapobiegać rozwojowi pleśni – by piękne drewniane schody pozostały takimi jak najdłużej!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl