Jak dobrać schody do paneli? 0
Jak dobrać schody do paneli?

Dom praktycznie wykończono - wstawiono drzwi i okna. Zaplanowano też aranżację schodów. Ten element konstrukcyjny powinien spełniać swoją funkcję komunikacyjną, współgrając z estetycznym porządkiem, który dominuje w domu. A jak dobrać schody do paneli? Jaki ich rodzaj będzie najlepszy - scali poziomy mieszkania, będąc rozwiązaniem trwałym i ciekawym?


Sztuka spójności, czyli jak dobrać schody do paneli?


Można poszukiwać kontrastu, ale zdecydowana większość fanów pięknych wnętrz stawia na spójność i harmonię, która w wyborze schodów ma duże znaczenie. Eksperci radzą bowiem, aby schody, podłogi i drzwi zestawiać na zasadzie podobieństwa faktur, kolorów i stylu, nie opozycji. W takich aranżacjach będą się więc pojawiać schody, stając się przedłużeniem podłogi i płynnie się z nią łącząc. Podobna kolorystyka schodów i paneli pozostanie wyznacznikiem, jak stworzyć harmonijną całość. Choć ciężko znaleźć panele i schody dokładnie w takim samym odcieniu, ale jeśli to możliwe – warto poszukiwać zbliżonych, aby uzyskać niebanalny efekt. Co do zasady należy pamiętać, wybierając desenie stopni i paneli, aby pilnować kilku podstawowych schematów kolorystycznych. Coraschody radzi, aby obracać się w podobnej tonacji i decydować się na barwy, różniące się od siebie nie więcej niż 2-3 poziomu. Schody spiralne CORA model Bawaria 04 fi 140 cm będą się więc świetnie komponować z brązowymi panelami, najlepiej tymi w ciemnych odcieniach dębu czy szlachetnego orzecha. Zestawienie ich z beżową bądź czarną podłogą nie dałoby już tak nieskazitelnego efektu “otworzenia” przestrzeni i optycznego jej powiększenia.


Schody i podłoga w tym samym odcieniu - zalety


Aranżując schody do domu i stawiając na podobną ich tonację do paneli, warto zwrócić uwagę, jakie będą korzyści takiego rozwiązania. Niewątpliwie wówczas:

  • Przestrzeń wydaje się większa.
  • Zatraca się linia połączenia między schodami a panelami, co tworzy harmonię we wnętrzu.
  • Wnętrze wygląda estetycznie.

Jak dobrać schody do paneli – kolor to nie wszystko!


Wybierając schody do paneli, warto zwrócić też uwagę na porządek stylistyczny, dominujący w domu. Skandynawskie wnętrza, które lubują się w prostocie i ukochały jasne barwy oraz drewno w dodatkach, nie będą ciekawie wyglądać z industrialnymi detalami. Przykładowo - schody metalowe Cora Mix 220 Vertical, które wykonano z ukłonem w stronę klasycznego designu, nie będą się idealnie prezentować w ultranowoczesnym domu, nawet jeśli kolory stopni i balustrady będą dobrane odpowiednio do barwy paneli. Z drugiej strony – metalowe, nowoczesne schody w minimalistycznym klimacie nie odnajdą się w barokowych wnętrzach. Wybierając więc schody i aranżując je do podłogi, warto pamiętać, że przejście między taflą paneli a stopniami nie powinno się rzucać w oczy.


Klasyczne panele vs schody


Jeśli w mieszkaniu czy domu położono klasyczne panele, fakturą zbliżone do drewna, z powodzeniem można dobrać do nich drewniane schody. Aby uzyskać estetyczny efekt, nie wolno jednak mieszać gatunków. Nieumiejętne kombinacje wprowadzą bowiem zbyt duży dysonans w przestrzeni. Dlatego bezpiecznym, ale też szlachetnym zestawieniem, będą bukowe panele i schody drewniane modułowe CORA model Moreno 180 Lux U-180 13 elementów / 14 poziomów, które wykonano z litego buku. Klasyczne zestawienia bronią się same - przestrzeń zyskuje na spójności i nabiera dystyngowanego, stylowego charakteru.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl