Step by step, czyli kręta historia schodów 

0
Step by step, czyli kręta historia schodów 

Schody są elementem naszej cywilizacji niemal od momentu jej powstania. Towarzyszyły one ludziom wszystkich epok, pozwalając na swobodne przemieszczanie się między poziomami. Na przestrzeni wieków ich funkcja rozszerzała się. Z czasem schody przestały być jedynie praktycznym elementem architektury, zyskując także funkcje estetyczne. Stawały się dziełami sztuki, zabytkami, ozdobami domów i miast. Historia schodów jest niemal tak długa jak historia ludzkości - a miejscami równie fascynująca.


Najstarsze znane nam schody zostały odkryte w miejscowości Hallstatt, położonej w austriackich Alpach, gdzie przed wiekami służyły pracownikom tamtejszej kopalni soli. Te słynne już schody z epoki brązu liczą sobie ponad trzy tysiące lat. Zostały wykonane z pni świerka i jodły, a przetrwały do naszych czasów dzięki konserwującym właściwościom soli. Podobnie jak inne schody zbudowane w starożytności i średniowieczu, pełniły one jedynie funkcję praktyczną, a kwestia ich wyglądu znajdowała się na dalszym planie. Dopiero w epoce renesansu zaczęto zwracać uwagę na wymiar estetyczny elementów architektonicznych. Wówczas to schody przestały być jedynie praktycznym elementem wyposażenia domów i budynków publicznych – zyskały także wymiar ozdobny.


W XV wieku, zgodnie z duchem epoki odrodzenia, podczas budowania schodów zaczęto zwracać uwagę na formę i detale. Drewniane konstrukcje uzupełniano ozdobnymi barierkami, wykonanymi z metalu lub ażuru. Projektowano ozdobne, kręte schody, wykonane z najwyższej klasy materiałów i stanowiące swoistą ozdobę każdego wnętrza. W domach bogatych mieszkańców osiemnastowiecznego Gdańska, schody stanowiły często centralny element wystroju domu. Kręte, wykonane z dębowego drewna i bogato zdobione, stanowiły prawdziwe arcydzieła ówczesnej architektury. Chociaż większość z nich została wywieziona lub uległa zniszczeniu, nadal możemy podziwiać je na rycinach z epoki.


Bardzo często schody przechodziły do kanonu historii sztuki, stając się ważnymi elementami stylu epoki, w której zostały stworzone. Doskonałym przykładem wydają się schody w przedsionku Biblioteki Laurenziana we Florencji, które zostały zaprojektowane w stylu manierystycznym przez samego Michała Anioła. Także Schody Hiszpańskie w Rzymie, stworzone w osiemnastym wieku z projektu scenograficznego Francesco De Sangstisa, stanowią przykład dzieła z epoki rokoka, które do dzisiaj jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych stolicy Włoch. Przejście stu trzydziestu siedmiu stopni do kościoła Trinita dei Monti jest obowiązkowym punktem programu każdej wizyty w Rzymie.


Historia schodów to nie tylko historia architektury i sztuki. Ich obecność w kulturze niekiedy przenosiła się na inne obszary - konkretne schody przestawały być tylko elementem architektonicznym i dziełem sztuki, a stawały się symbolem. Taki los spotkał XIX-wieczne monumentalne schody w Odessie, które za sprawą radzieckiego filmu Pancernik Potiomkin, przeszły do historii kinematografii.


Współcześnie mamy do wyboru całą gamę projektów schodów wewnętrznych i zewnętrznych. Zarówno osoby prywatne, budujące swój wymarzony dom, jak i architekci tworzący budynki użytkowe i kreujący przestrzeń miejską, mogą czerpać całymi garściami z kanonu i bogatej historii schodów.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl