Schody w domach jednorodzinnych – które wybrać?
Czym byłby dom jednorodzinny bez klatki schodowej? Schody to niezwykle ważny element we wszystkich budynkach wielopiętrowych, bez którego przemieszczanie się między poziomami byłoby wręcz niemożliwe. Klatkę schodową w domu trzeba zaprojektować i wybudować, a większość osób dopiero wtedy orientuje się, z jak różnorodną tematyką mamy do czynienia. Istnieje wiele możliwości, a to, jakie schody zostaną wybudowane, nie zależy tylko od preferencji właściciela, ale także od specyfiki i projektu architektonicznego domu. W tym artykule jednak postaramy się przybliżyć tematykę związaną z nowoczesnymi typami schodów, (które nie wymagają budowy pełnoprawnej klatki schodowej). Wyjaśnimy pokrótce, które instalacje będą odpowiednie dla poszczególnych typów budynków i jakie niosą ze sobą zalety.
Schody zabiegowe
Ten rodzaj charakteryzuje głównie to, że są to schody płynnie zakręcające. Podesty w kształcie klinów zmieniają kierunek najczęściej o 90, 180 stopni, (aczkolwiek zakręt może być dowolny). Taki system zajmuje mało miejsca i pozwala na różne warianty montażu stopni i barierek. Niewielkim utrudnieniem może być to, że podesty posiadają różne szerokości, zatem chodzenie po nich wymaga koncentracji. Podobnie jak schody proste, schody zabiegowe mogą być jednobiegowe bądź wielobiegowe.
Schody modułowe
Ten rodzaj schodów to także nowatorskie rozwiązanie, które pozwala oszczędzić sporo miejsca. Schody modułowe najczęściej są dosyć strome, aczkolwiek specjalne ustawienie elementów sprawia, że nie tracą przez to na funkcjonalności. Podesty zostały wyprofilowane w taki sposób, aby ułatwić wychodzenie i schodzenie. Taki rodzaj schodów idealnie sprawdzi się w małych domach, domkach letniskowych, dwupiętrowych biurach lub mniejszych domach jednorodzinnych. Schody modułowe najczęściej wykonuje się z połączenia elementów stalowych i drewnianych. Warto zaznaczyć, że takie rozwiązanie daje duże pole do popisu, jeśli chodzi o wystrój i aranżację wnętrza. Schody modułowe sprzyjają nowoczesnym i designerskim aranżacjom, dlatego będą pożądane szczególnie w nowym budownictwie.
Schody spiralne
Kolejny typ to schody spiralne, których wygląd może sugerować już sama nazwa. To również instalacja oszczędzająca sporo przestrzeni. Schody spiralne wyposażone są w stopnie w kształcie klinów zamontowanych wokół słupa bądź ściany nośnej budynku. Taki typ bardzo często możemy spotkać w domkach letniskowych, aczkolwiek w ostatnim czasie stały się równie popularne w budownictwie jednorodzinnym. Pokonywanie schodów spiralnych nie jest łatwe, aczkolwiek w tym przypadku dużym atutem jest prostota montażu – można zakupić gotowy komplet i zamontować w już wykończonym budynku.
Schody drewniane czy aluminiowe?
Wymieniliśmy 3 rodzaje schodów, które bardzo często wykorzystuje się w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym. Schody tego typu tworzy się z drewna lub metalu. Ciężko stwierdzić, która wersja jest lepsza, ponieważ każdy typ będzie pasował do innego rodzaju pomieszczeń. Z pewnością schody metalowe są tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu. Nie jest tajemnicą, że drewno wymaga regularnej konserwacji, która może okazać się kosztowna i czasochłonna. Zaletą schodów drewnianych jest bez wątpienia elegancki wygląd, który podkreśla charakter szykownych wnętrz. Dodatkowo schody drewniane można zamontować na każdym etapie budowy domu, a sama konstrukcja nie obciąża podłogi i stropu. Schody metalowe odznaczają się pewniejszą konstrukcją od odpowiedników z drewna, aczkolwiek ich montaż jest nieco bardziej skomplikowany (trzeba go wziąć pod uwagę już na etapie projektowania).
Podsumowując, wymieniliśmy 3 rodzaje schodów:
- zabiegowe
- modułowe
- spiralne
Są to typy, coraz częściej wykorzystywane w projektach architektonicznych domów jednorodzinnych, ponieważ wśród ich zalet wyróżniamy nie tylko oszczędność przestrzeni i trwałość wykonania, ale także rozliczne względy estetyczne. Takie schody wykonuje się z drewna bądź metalu, a to, na jakie tworzywo się zdecydujemy, musi zależeć od charakteru budynku, wystroju wnętrza oraz naszych osobisty preferencji.