Schody metalowe vs schody drewniane, które wybrać? 0
Schody metalowe vs schody drewniane, które wybrać?

Drewniane schody mogą być dodatkowym atutem domu. Jest to jeden z najstarszych typów schodów wykorzystywanych w budynkach mieszkalnych. Z drugiej strony - metalowe schody to dobra alternatywa dla drewnianego typu. Wielu właścicieli nowoczesnych domów decyduje się właśnie na metalowe schody.

Schody jakiekolwiek by nie wybrać - z łatwością dodają stylu i elegancji wnętrzom. Są szczególnie korzystnym rozwiązaniem, gdy przestrzeń jest ograniczeniem. Umożliwiają także szeroką ekspresję architektoniczną w sposobie uchwycenia elementów projektu. Zaletą klatki schodowej jest to, że można ją zmienić zgodnie z preferencjami. Być może zastanawiasz się, który typ zainstalować? Poniżej znajduje się porównanie schodów wykonanych z metalu i drewna.Plusy schodów metalowychJeśli trwałość i długa żywotność są dla Ciebie priorytetem, na pewno docenisz schody metalowe. Wykonane z żelazu, stali bądź brązu - trwają całe życie i dłużej. Jeśli preferujesz miękki metal, taki jak aluminium, wytrzymałość nadal jest godna uwagi. Metalowe schody to coś, czego nie da się łatwo wgnieść bądź uszkodzić. W razie pożaru schody są jednym z nielicznych przedmiotów, które można uratować. Metal tworzy mocne, solidne schody, na których stabilność można liczyć zawsze. Żelazne i stalowe opcje doskonale radzą sobie z różnymi wibracjami, dzięki temu idealnie sprawdzają w obszarach podatnych na trzęsienia ziemi.


Sztywna natura metalu gwarantuje podczas budowy:

 

  • dokładność,
  • jednolitość.


Metal to także bardzo wszechstronny materiał budowlany. Można go z łatwością formować lub spawać – dzięki temu takie schody są dostępne w szerokiej gamie wzorów. Spiralne schody są łatwiejsze do osiągnięcia w przypadku metalu niż drewna, a te wykonane z kutego żelaza oferują praktycznie nieograniczoną gamę wzorów dla właścicieli domów. To dobry wybór, jeśli zależy Ci na bardziej ozdobnej klatce schodowej. Kute schody zapewniają Twojemu domowi pełen wdzięku wygląd.


Minusy schodów metalowych


Metalowe schody zwykle kosztują więcej niż drewniane. Wysoka wytrzymałość materiału i różne style dekoracyjne zwiększają koszty. Niestety, piękny wygląd metalowej klatki schodowej może z czasem ulec zmniejszeniu, zwłaszcza jeśli jest wykonany z żeliwa lub brązu. O ile nie zapewni się im odpowiedniej ochrony - prawdopodobnie zmienią kolor. Woskowanie lub powlekanie patyną to działania konieczne, aby zachować oczekiwany wygląd – a to jakby nie patrzeć zwiększa koszty utrzymania domu.


Plusy schodów drewnianych


Drewniane schody są tańsze niż metalowe, dzięki temu właściciele domów mogą postawić na taki projekt, nawet, jeśli są ograniczeni budżetem. Drewniane schody dodają wnętrzu naturalnie ciepłego wyglądu, który poprawia atmosferę.


Drewno jest:

 

  • ciepłe i miłe w dotyku,
  • bardziej przyjazne w porównaniu do metalu,
  • lepszym niż metal izolatorem.Podczas chodzenia po schodach generowany jest mniejszy hałas, niezależnie od używanych butów.


Minusy schodów drewnianych


Trwałość drewnianych schodów jest niższa niż tych wykonanych z metalu. Drewno łatwo ulega uszkodzeniu pod wpływem wilgoci. Ekstremalne wahania temperatury mogą również obciążać ten materiał. Drewno musi być odpowiednio traktowane, aby było odporne na szkodniki. Chociaż drewniane schody są tańsze niż metal, ich instalacja wymaga więcej wysiłku i czasu, dzieje się tak dlatego, że schody zazwyczaj występują w oddzielnych częściach, w przeciwieństwie do metalowej odmiany, która może występować w jednym kawałku.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl