Aranżacja schody przy schodach. Pomysły

0
Aranżacja schody przy schodach. Pomysły

Szeroki wybór konstrukcji schodów oraz dostępnych do ich wykończenia materiałów pozwala realizować wiele ciekawych projektów. Nawet tam, gdzie pojawiają się pewne trudności aranżacyjne, można znaleźć wyjście z kłopotliwej sytuacji. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów, w których schody pełniące różne funkcje znajdują się blisko siebie.

Schody przy schodach wcale nie muszą przytłaczać wnętrza lub obniżać jego atrakcyjność wizualną. Wręcz przeciwnie, trzymając się prostych zasad i przemycając ciekawe, czasem nowatorskie pomysły, można stworzyć przestrzeń piękną, nowoczesną, wygodną w użytkowaniu i przyjemną w odbiorze.

Spójna stylistyka 

Kluczową zasadą, o której należy pamiętać, jest zachowanie w pomieszczeniu jednolitej stylistyki. Jest to generalna reguła, która dotyczy urządzania wnętrz, w tym także realizacji schodów. Niedopuszczalne byłoby mieszanie stylów poprzez wykonanie klasycznych, prezentujących się bardzo okazale, ale zarazem ciężko schodów drewnianych z kutymi poręczami, jeśli obok znajdą się nowoczesne schody metalowe o niezwykle lekkiej konstrukcji albo – co gorsza – industrialne schody metalowe ze stopnicami z kratki podestowej. 

 

Powyższe nie oznacza jednak wcale, że inwestor jest zobligowany do stosowania wyłącznie jednej konstrukcji schodów. Istotne jest utrzymanie jednolitej stylistyki, natomiast konstrukcja powinna zostać dopasowana zarówno do wystroju, jak i do przestrzeni, w której się znajdzie. Oznacza to, że o ile pomyłką może okazać się zestawienie ze sobą w aranżacji ciężkich schodów kamiennych  prowadzonych na niższą kondygnację z nowoczesną konstrukcją schodów zabiegowych ze szklaną poręczą, o tyle drewniana okładzina na jednobiegowych schodach żelbetowych prowadzących do piwnicy zlokalizowana w pobliżu dywanowych schodów zabiegowych na piętro wygląda już całkiem dobrze.  

Pierwiastek wspólny

Podczas tworzenia takich aranżacji bardzo ważne jest zachowanie cechy wspólnej. Poza jednolitą stylistyką warto zadbać o to, by zarówno w jednych, jak i drugich schodach pojawił się ten sam materiał. Niekoniecznie muszą to być jednakowe stopnice. Jeśli jednak inwestor postawi zarówno w przypadku jednej konstrukcji, jak i drugiej na drewno, to powinien też zadbać o to, by miało taki sam odcień. 

 

Przykładem, w którym zachowana zostaje zasada konsekwencji materiału, może być aranżacja, gdzie prowadzące na niższą kondygnację dywanowe schody zabiegowe z drewnianymi stopniami i szklaną balustradą znajdą się obok wejścia na antresolę wykonanego z mocowanych do ściany szklanych stopnic. Obie konstrukcje wyglądają niezwykle lekko i doskonale wpisują się w nowoczesną stylistykę. 

 

Takie przykłady można mnożyć. Ciekawym realizacjom sprzyja szeroka oferta producentów, która obejmuje schody zabiegowe (np. Cora Mix 180 Vertical U-180), schody spiralne (np. Cora Bawaria 04 S 160 cm), połączenia dwóch kondygnacji za pomocą schodów o jednym, dwóch albo trzech biegach itd. Atutem jest również szeroki wybór materiałów wykończeniowych, wśród których znajdziemy drewno, metal, szkło, kamień, płytki ceramiczne i wiele innych. Wystarczy odrobina wyobraźni i zmysłu estetycznego, by to wszystko efektownie połączyć.

 

https://coraschody.net.pl/pl/schody-spiralne-cora-model-bawaria-04-s-150-cm.html

https://coraschody.net.pl/pl/schody-spiralne-cora-model-madryt-02-160-cm.html

https://coraschody.net.pl/pl/schody-modulowe-cora-model-mix-03-l-90-15-elementow.html

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl