Co warto wiedzieć o drewnie, balustradach i konstrukcji schodów?

0
Co warto wiedzieć o drewnie, balustradach i konstrukcji schodów?

Zanim wybierzemy nasze wymarzone schody drewniane zabiegowe, musimy podjąć wiele ważnych decyzji. W tym artykule podsumujemy kluczowe informacje o drewnie, balustradach i konstrukcjach schodów.

Jak wybrać odpowiedni materiał na schody drewniane?

Jednym z najczęściej zadawanym przez nowych klientów pytaniem jest: jak wybrać odpowiedni materiał na schody drewniane. Trudno się dziwić – schody drewniane od wielu lat są synonimem jakości i trwałości konstrukcji. Wybór właściwego drewna na nasze schody to gwarancja, że schody staną się wyjątkowym elementem naszego domu.

Selekcja odpowiedniego surowca na schody drewniane to obecnie przede wszystkim kwestia estetyki. To w gestii jakościowego wykonawcy leży zadbanie, aby wybrany materiał spełniał wszelkie kwestie bezpieczeństwa. Dzięki temu my możemy skupić się na tym, co dla nas najważniejsze. Jedna z pierwszych decyzji to wybór pomiędzy drewnem rodzimym a drewnem egzotycznym. Drewno rodzime pozyskiwane jest z europejskich lub Polskich lasów, jego główną zaletą są więc znacznie mniejsze koszty obróbki. Do najtrwalszych gatunków należą tutaj dąb, jesion oraz jasna lipa. Drewno egzotyczne z kolei sprowadzane jest z innych kontynentów (Azja, Afryka, Ameryka Południowa). Różni się nie tylko wyglądem – nietypowymi układami słojów i głębokimi, brunatnymi barwami; ale i trwałością. W przeciwieństwie do drewna rodzimego, gatunki takie jak Mahoń, Wenge, Doussie czy Jatoba nie wymagają częstej konserwacji, czy zabezpieczenia odpowiednimi środkami. Konserwacja drewna to jedna z najważniejszych kwestii związana z zakupem schodów drewnianych. Bez względu na to, jaki gatunek wybierzemy, konstrukcja musi być odpowiednio zabezpieczona, zanim przejdziemy do jej użytkowania. W doborze właściwych środków pomoże ci wykonawca usługi.

Balustrady – czy potrzebne?

W czasopismach związanych z designem wnętrz coraz częściej spotyka się realizacje schodów wewnętrznych pozbawionych balustrady. Choć z pewnością nadaje to konstrukcji ciekawego, minimalistycznego wyrazu; schody bez balustrady nie są rozwiązaniem dla każdego. Balustrada stanowi pewnego rodzaju zabezpieczenie powierzchni schodów, zamykające całość w bezpiecznej ramie. Choć warto wykorzystać ją jako potencjalny element dekoracyjny; głównym zadaniem balustrady jest ochrona przed upadkiem z wysokości. Rozwiązanie bez balustrady nie sprawdzi się więc w domach, gdzie mieszkają dzieci, zwierzęta lub osoby starsze. Jeśli jesteśmy zdecydowani na schody w minimalistycznej, „otwartej” formie, upewnijmy się, z konstrukcji będą korzystać jedynie osoby dorosłe. Schody wewnętrzne bez balustrady najlepiej więc sprawdzą się jako schody tarasowe lub w rzadziej uczęszczanym miejscu.

Konstrukcja schodów – co warto wiedzieć?

Jest wiele typów konstrukcji schodów, z najpopularniejszymi schodami zabiegowymi na czele. Różnią się one szerokością, ilością stopni, kształtem. Pierwszy z nich to schody jednobiegowe. Te są najłatwiejsze w konstrukcji, nie posiadają bowiem elementu zwanego spocznikiem (element dzielący biegi schodów i pozwalający na odpoczynek podczas wspinaczki). Spocznika nie posiadają również schody zabiegowe, różniące się jednak nieco bardziej skomplikowaną konstrukcją, gdzie bieg wyznaczają stopnie o różnej wysokości.
Kiedy pojawia się spocznik, konstrukcja zmienia się w schody dwubiegowe. Obecność spocznika sprawia, że schody dwubiegowe są znacznie wygodniejsze i bezpieczniejsze w użytkowaniu.
Jeśli mówimy o konstrukcjach schodów, warto również zapoznać się z regulacjami Prawa Budowlanego. Ustanawia ono minimalne parametry niezbędne dla bezpiecznej konstrukcji schodów. Choć o takie rzeczy zadba sprawdzony wykonawca, ustawa może być pomocna w wyobrażeniu sobie konstrukcji i zaplanowania jej części.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl