Czy schody drewniane muszą skrzypieć? 0
Czy schody drewniane muszą skrzypieć?

Nawet najpiękniejsze schody mogą skrzypieć, drażniąc tym wszystkich domowników - na szczęście jest to łatwe do naprawienia! Wystarczy, o ile to możliwe, zlokalizować przestrzenie i linię tarcia, które powodują dźwięk i spróbować je połączyć. Niezależnie od tego, czy możesz dotrzeć do szkieletu schodów od spodu, czy też musisz naprawić je, dostając się do źródła tarcia z wierzchu, konserwacja dla każdego zlokalizowanego ogniwa odgłosu, zajmie nie więcej niż kilka minut, nawet jeśli Twoje schody są wyłożone wykładziną! Zatem na pytanie czy schody drewniane muszą skrzypieć, od razu możemy odpowiedzieć: nie muszą!

Schody drewniane nie będą skrzypieć, jeśli:

Jak zlokalizować źródło skrzypienia?

Aby to zrobić, należy przede wszystkim zapoznać się z budową schodów drewnianych. Klasycznie skonstruowane schody składają się z następujących elementów:

  • stopnie
  • podstopnice
  • bieg
  • balustrady

Wszystkie te elementy są ze sobą połączone i każde z tych połączeń może być potencjalnym źródłem przykrego dźwięku. Jak znaleźć to miejsce? Pospaceruj po schodach. Przetestuj cały bieg, przechodząc wzdłuż każdej jego części, od przodu do tyłu i z boku na bok. Określ dokładnie, skąd pochodzi skrzypienie. Zwykle jest to spowodowane luką, która zaczyna się poszerzać między poszczególnymi częściami schodów w tym konkretnym miejscu. Ta mikroprzestrzeń pozwala na rozluźnienie schodów, w ten sposób, że jedna część ociera się o drugą, może mieć to też miejsce tam, gdzie gwoździe lub śruby trzymają te części razem.


Co ważne, skrzypienie można dużo łatwiej zlokalizować w nowoczesnych schodach drewnianych, takich jak CORA model Moreno 250 vertical L-90 12 elementów Tym bardziej, że w innowacyjnych modelach schodów jest dostęp do pionu „od dołu”. Jeśli takie posiadasz, skorzystaj z pomocy drugiej osoby przy lokalizacji źródła skrzypienia: Stań pod schodami, abyś mógł zobaczyć lub usłyszeć, który stopień wydaje dźwięki. Pomocnik poruszając się po stopniach, ułatwi ci znalezienie miejsca tarcia.


Źródło skrzypienia zlokalizowane? Czas coś z tym zrobić!

Kiedy druga osoba wchodzi na któryś stopień i to powoduje skrzypienie, znajdź przerwę między biegiem i stopniem lub stopniem i podstopnicą. Jeśli widzisz małą szczelinę, uderz delikatnie młotkiem w grubszy koniec, aż wszystko znajdzie się na swoim miejscu.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie kleju/uszczelki przy większych szczelinach – to jest szczególnie zasadne w kontekście schodów budowanych w starym stylu, gdyż w przypadku tych nowoczesnych, w praktyce mało kiedy ma się do czynienia ze skrzypieniem. Są one wykonane jako przemyślana konstrukcja, ich łatwa instalacja już na wstępie eliminuje powstawanie takich drażniących dźwięków. Nie można zapominać, że zawsze można poprosić o pomoc specjalistów, którzy znajdą źródło problemu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl