Czym się kierować wybierając schody na poddasze?

0
Czym się kierować wybierając schody na poddasze?

Adaptacja poddasza to jedno z wielu wyzwań, stojących przed osobami, które urządzają swoje własne cztery kąty. Tylko od nas zależy, jak zdecydujemy się zagospodarować tę przestrzeń. Niekiedy zostaje ona urządzona jako składzik na przedmioty i meble, które nie znajdują zastosowania w naszym codziennym życiu. W innych wypadkach poddasze zostaje przeznaczone na przestrzeń użytkową, będącą integralną częścią mieszkania lub domu. Jest to idealny sposób na oddzielenie przestrzeni dziennej od nocnej – umieszczenie sypialni w cichym i spokojnym miejscu z dala od zapachów z kuchni i gwaru codziennego życia. To także bardzo dobre miejsce do zaaranżowania gabinetu lub pracowni. Niezależnie od naszych aktualnych potrzeb, podczas urządzania poddasza musimy zwrócić uwagę na schody. Jakie kryteria wziąć pod uwagę podczas wyboru tych prowadzących na nasze wymarzone poddasze?

Strych czy dodatkowe piętro?

Wybór schodów powinien przede wszystkim zależeć od rodzaju pomieszczeń, które aranżujemy. Jeżeli poddasze pełni w naszym domu funkcję odwiedzanego sporadycznie strychu, nie ma potrzeby montowania schodów, które będą stale zajmowały przestrzeń. Wówczas dobrze zastanowić się nad wyborem składanych schodów strychowych. Tego typu rozwiązanie to oszczędność miejsca i kosztów, nie musi ono jednak wiązać się z brakiem estetyki. Producenci składanych schodów oferują różnorodne materiały i modele, które bez przeszkód można  dopasować do stylu konkretnego wnętrza. Rozkładane schody strychowe to konstrukcje lekkie, mogące wytrzymać duży ciężar, wygodne i poręczne.

Schody na poddasze, gdy jest mało miejsca

O wiele większe pole do popisu mamy w momencie, kiedy poddasze stanowi użytkową część domu. Wówczas trzeba zastanowić się jakie schody zamontować, aby były one jednocześnie funkcjonalne, estetyczne i dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb, także tych estetycznych. W tym przypadku również jednym z podstawowych kryteriów jest przestrzeń, jaką mamy do dyspozycji. W dwupoziomowych mieszkaniach oraz niewielkich domach dobrze jest umieścić schody  w pobliżu głównego wejścia, co pozwoli nam uniknąć zabierania przez nie zbędnej przestrzeni w pomieszczeniach użytkowych, takich jak salon. Niezależnie od tego, gdzie się znajdują, istotne jest aby schody na poddasze były odpowiednio bezpieczne i funkcjonalne.

Jaki typ schodów wybrać?

Mając do dyspozycji szeroką gamę typów i modeli schodów, mamy możliwość dostosowania ich wyglądu i funkcjonalności do naszych indywidualnych potrzeb. Spośród wielu konstrukcji mamy do wyboru na przykład:

- schody jednobiegowe – popularne ze względu na prostotę wykonania i stosunkowo niską cenę nie znajdą jednak praktycznego zastosowania we wszystkich domach. Ze względu na brak spocznika wymuszają pokonanie wielu stopni naraz, co może sprawić kłopot osobom, które dystans między piętrem a poddaszem pokonują dosyć często.

- schody zabiegowe – sprawdzą się doskonale w domach jednorodzinnych, podczas projektowania których zwracamy uwagę na oszczędność przestrzeni. Jest także bardzo dobre rozwiązanie, kiedy na nasze poddasze prowadzi zamknięta klatka schodowa. Należy jednak pamiętać o tym, że szerokość schodów zabiegowych różnicuje się w zależności od miejsca, co niekiedy może wpływać negatywnie na komfort użytkowania.

- schody dwubiegowe – ich bieg przerywany jest spocznikiem dlatego znajdą zastosowanie w domach, w których mieszkają osoby starsze lub chore. Ponadto są wygodne i łatwe do wykonania, dlatego okazują się jednymi z najczęściej wybieranych modeli schodów.

- schody spiralne – ze względu na swoją budowę zajmują wyjątkowo mało miejsca, dlatego bardzo dobrze sprawdzą się na niewielkich przestrzeniach – w małych domkach jednorodzinnych lub w mieszkaniach. Ponadto dzięki swojej oryginalnej formie mogą także pełnić funkcję estetyczną, szczególnie w nowoczesnych wnętrzach.

Niezależnie od tego, na który model się ostatecznie zdecydujemy, warto pamiętać o tym, żeby schody były dobrze zabezpieczone. Odpowiednia szerokość i wysokość stopni, a także barierka zapewnią nam wygodę i bezpieczeństwo. Podczas montowania schodów na poddasze dobrze także pomyśleć o oświetleniu. Instalacja lampek ledowych na stopniach poprawi oświetlenie w pomieszczeniu, w którym będą znajdowały się schody. Jeżeli natomiast zamontowane są one na zamkniętej klatce schodowej, będzie stanowić fantastyczne główne źródło światła.

Wygoda i bezpieczeństwo przede wszystkim

Kiedy już zdecydujemy się na model schodów dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb, powinniśmy pomyśleć o kwestiach bezpieczeństwa i wygody. Należy pamiętać, że schody nie powinny być zbyt strome, a ich kąt nachylenia nie powinien przekraczać 36 stopni. Istotna jest także wysokość stopnia – najlepiej aby miał około 15 centymetrów. Aby zapewnić komfort użytkowania, schody na poddasze użytkowe powinny być także odpowiednio szerokie. Żeby zachować odpowiedni poziom bezpieczeństwa, szczególnie w domu, w którym mieszkają dzieci, dobrze jest wyposażyć się w poręcz i balustradę, która zapewni odpowiedni wygodę i bezpieczeństwo.

Mogą zainteresować Cię także nasze schody drewniane.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl