Dobór schodów do rodzaju i koloru podłogi - co musisz wiedzieć?

0
Dobór schodów do rodzaju i koloru podłogi - co musisz wiedzieć?

Nie ma wątpliwości, że do uzyskania odpowiedniego efektu w urządzaniu wnętrz niezbędne jest dobre planowanie i konsekwencja. Wszystkie elementy powinny harmonijnie ze sobą korespondować, aby tworzyć spójny i zadowalający efekt. W dwukondygnacyjnych mieszkaniach lub piętrowych domach jedną z kluczowych kwestii jest odpowiednie zestawienie ze sobą schodów i podłogi. Podpowiadamy, o czym pamiętać, aby nie popełnić trudnej do skorygowania aranżacyjnej gafy.

Schody powinny korespondować z podłogą

Schody wewnętrzne i podłoga to elementy, która zawsze, w mniejszy lub większy sposób stanowią swoje dopełnienie a ich wzajemna relacja jest bardzo ważna do zachowania harmonii we wnętrzu. Dobierając schody wewnętrzne – bez względu na to, czy bardziej podobają się nam nowoczesne realizacje schodów drewnianych czy schody spiralne; powinniśmy więc zwracać szczególną uwagę na to, czy będą one pasowały do podłogi w pomieszczeniu, w którym planujemy je umieścić. Ważna jest przede wszystkim spójność materiałów i kolorystki. Przejście między schodami a podłogą, powinno być całkowicie naturalne i płynne tak jak to tylko możliwe, aby nie dawało efektu przeskoku pomiędzy dwoma zupełnie różnymi światami.

Schody wewnętrzne - Pamiętajmy o zachowaniu spójności

Niezależnie od tego w jakim stylu urządzone jest nasze mieszkanie, poszczególne jego elementy powinny ze sobą korespondować. Nie chodzi oczywiście o dobieranie mebli i dodatków na jedną modłę, a jedynie o dbanie o spójność całości. W przypadku łączenia ze sobą schodów zabiegowych i podłogi bardzo ważna jest kwestia kolorystyczna. W jaki sposób dobierać barwy tak, aby do siebie pasowały?

 

Warto pamiętać o tym, że kolor schodów zabiegowych i podłogi nie musi być identyczny. Ważne jest to, aby przejście między jednym a drugim nie było ostre, a raczej mało zauważalne. Panele podłogowe i schody nie muszą być w tym samym odcieniu, warto jednak zdecydować się na zbliżone warianty. Jest to szczególnie istotne w przypadku podłogi i schodów drewnianych. Zadbamy, aby nie różniły się one od siebie o więcej niż jeden - dwa tony. Taka różnica jest całkowicie dopuszczalna i pozwoli uzyskać harmonijne połączenie, które optycznie otworzy przestrzeń i sprawi, będzie ona wydawała się większa. Pamiętajmy również o tym, aby faktura drewna także za bardzo się od siebie nie różniła w tych dwóch przypadkach. Warto zapytać producenta schodów lub podłogi o konkretny model – ponieważ zarówno podłogi jak i schody drewniane wykonywane są z najwyższej jakości surowca, łatwo jest znaleźć idealny odcień tego samego gatunku.

Zasady przy klasycznych rozwiązaniach

Odpowiedni dobór schodów i podłogi najczęściej dostosowany jest do stylu, w jakim zostało urządzone nasze mieszkanie. W klasycznych wnętrzach najczęściej decydujemy się na schody drewniane, do których najlepszym rozwiązaniem będzie drewniana podłoga. W takim wypadku należy bardzo dbać o to, aby nie mieszać gatunków, z których obydwa elementy przestrzeni zostały wykonane. Podłoga z drewna egzotycznego nie będzie dobrze korespondowała ze schodami z drewna sosnowego ze względu na dużą różnicę w fakturach. Dopasowując kolor schodów do rodzaju podłogi zyskujemy optyczne powiększeni przestrzeni, jej większą harmonię oraz doskonały efekt estetyczny.

Kontrasty i inne rozwiązania w nowoczesnych wnętrzach

W nowoczesnych wnętrzach mamy nieco większe pole do popisu. Do tego typu aranżacji świetnie sprawdzą się schody metalowe czy schody spiralne. Dobrze więc jeszcze przed ich zamontowaniem sprawdzić w jaki sposób odpowiednio dopasować je do podłogi. W przeciwieństwie do schodów drewnianych i wnętrz klasycznych tutaj jesteśmy w stanie zastosować nieco bardziej różnorodne rodzaje i kolory.

 

We współczesnych i modernistycznych wnętrzach możemy z powodzeniem postawić na kontrast, a nawet abstrakcję. Dobrym rozwiązaniem będzie dobór geometrycznych i barwnych rozwiązań. Do nowoczesnych schodów metalowych można zastosować przeszklone balustrady lub ażurowe blachy z dowolnym wycięciem - będę one bardzo dobrze korespondowały z jasną lub ciemną podłogą na wysoki połysk.

Zwracajmy uwagę na styl wnętrza

Dobierając schody zabiegowe do podłogi warto także pamiętać o tym, jaki styl dominuje w mieszkaniu. Kontrasty będą dobrze pasowały nie tylko do nowoczesnych domów. Z powodzeniem sprawdzą się także w skandynawskich wnętrzach, gdzie naturalna prostota i minimalizm uzyskiwane są właśnie dzięki umiejętnym zestawieniom z pozoru różnych od siebie kolorów

 

Do nowoczesnych wnętrz wybierajmy schody spiralne albo schody metalowe, do których można bardzo łatwo dopasować balustrady o różnych materiałach i różnym designie. W klasycznych domach warto zdecydować się na bezpieczne i harmonijne rozwiązania. W przypadku schodów drewnianych należy pamiętać, że nie muszą one być wykonane w dokładnie takiej kolorystyce jak panele, warto jednak, aby rodzaj drewna, jego faktura i usłojenie były ze sobą spójne.

 

Dobierając schody do rodzaju podłogi, powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę na to, w jakim stylu zostało wykonane nasze mieszanie. Ważne, aby był to wybór dokładnie przemyślany, ponieważ nieudane aranżacje tych elementów wyposażenia domu są trudne do korekty.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl