Jak dopasować schody do wysokich mieszkań z antresolą? 0
Jak dopasować schody do wysokich mieszkań z antresolą?

Jednym z rozwiązań, które mają na celu zagospodarowanie jak największej przestrzeni w mieszkaniu, są antresole. To dodatkowe przestrzenie pod sufitem, dobre w szczególności dla lokali o wysokich ścianach. Jak dopasować do nich schody?

Najciekawsze rozwiązania dla małych i wysokich pomieszczeń

Antresola to rozwiązanie, które pomaga zagospodarować maksymalnie przestrzeń mieszkania lub domu. Na taką konstrukcję składają się: płaszczyzna podłogowa, belki oraz słupy. Dzięki antresoli cały pokój wydaje się optycznie większy i bardziej przestronny. Wnętrze jest także jaśniejsze. Opcja ta jest także praktyczna i funkcjonalna, stosuje się ją najczęściej w dużych budynkach. Jak można zagospodarować antresolę?


Antresola może posłużyć jako dodatkowa sypialnia, domowa biblioteczka lub schowek. Przestrzeń tę można także wykorzystać jako:


    • domowe biuro
    • warsztat
    • pokój gościnny
    • kącik zabaw dla dzieci
    • pokój wypoczynkowy
    • pokój telewizyjny


Pomieszczenie to można nadwiesić nad holem, salonem lub kuchnią, albo zbudować na poddaszu. Można z niego także zrobić punkt widokowy. Antresola może także posłużyć jako spiżarnia, schowek na buty lub garderoba. Taki dodatkowy metraż w domu lub mieszkaniu ma naprawdę wiele zastosowań!

Niezależnie od tego, jak chcemy wykorzystać antresolę w mieszkaniu, koniecznie trzeba do niej dopasować bezpieczne schody, by można było wygodnie i komfortowo na nią wchodzić. Jak to zrobić? Czym się kierować?

Schody do wysokich mieszkań – typy schodów

W sytuacji, gdy mamy mało miejsca na schody drewniane w kilkukondygnacyjnym mieszkaniu lub wielopiętrowym domu, ich wybór nie jest łatwy. Dobierając schody na antresolę, należy się kierować przede wszystkim ich rozmiarem oraz możliwością bezpiecznego korzystania ze stopni.

Schody w domu jednorodzinnym wyposażonym w antresolę nie powinny zajmować dużo miejsca. Powinny być wąskie i na tyle wysokie, by dać domownikom dostęp do podwyższonej przestrzeni, ale powinny być także łagodne oraz antypoślizgowe by domownicy mogli wygodnie i bezpiecznie poruszać się pomiędzy dwoma kondygnacjami mieszkania lub domu.

Idealne schody do domu są łatwe w czyszczeniu oraz wytrzymałe. Nie powinny przytłaczać pomieszczenia ani zasłaniać okien lub drzwi. Należy je dopasować przede wszystkim do wymiarów oraz wyglądu pomieszczenia. Które z nich są polecane do wysokich mieszkań?

Schody, które są szczególnie polecane do wysokich mieszkań i domów, to:

    • Schody spiralne
    • Schody kacze
    • Schody policzkowe
    • Schody jednobelkowe

Czym się wyróżniają poszczególne typy schodów?

Typy schodów w domach jednorodzinnych i mieszkaniach kilkukondygnacyjnych:

Schody spiralne to schody, które można dopasować nawet do bardzo małych przestrzeni, takich jak lofty czy kawalerki. Ich ekstrawagancki kształt sprawia, że schody same w sobie mogą stanowić wyjątkową ozdobę wnętrza. Aby schody były komfortowe, warto zamontować w nich dodatkową barierkę. W ten sposób będą się mogły po nich poruszać także osoby starsze oraz dzieci.

Schody kacze zajmują bardzo mało miejsca i są wygodne w użytkowaniu. Średnie wymiary takich schodów to około 60 cm szerokości oraz około 20 cm wysokości. Nowoczesne schody kacze mogą doskonale uzupełnić przestrzeń mieszkania, nadając jej stylowy charakter.

Schody policzkowe to schody, które są uważane za jedne z najbezpieczniejszych. Schody można wyposażyć w szklaną balustradę lub ażurowe stopnie. Można także zamontować je w formie tradycyjnej, z podstopnicami. Dużą zaletą jest możliwość zagospodarowania przestrzeni pod schodami.

Schody jednobelkowe to schody oparte na konstrukcji centralnej. Konstrukcję nośną stanowi jedna belka, dzięki czemu schody wyglądają na lekkie. Ceny ażurowych schodów jednobelkowych zaczynają się od około półtora tysiąca złotych, w zależności od ich parametrów.

Jak dopasować schody do mieszkania z antresolą?

Nowoczesne schody mogą być wykonane ze stali nierdzewnej lub z drewna. Ich konstrukcję można dodatkowo ozdobić elementami pomocniczymi (takimi jak poręcze, czy tralki). Dzięki dużym możliwościom aranżacyjnym stopnie będą się świetnie komponować z industrialnymi i minimalistycznymi wnętrzami.

Z wyżej wymienionych modeli najlepiej do mieszkań z antresolą nadają się schody metalowe spiralne. Nie zajmują one dużo miejsca, nie są strome, ani nie są za wysokie. Swoim wyglądem mogą się przyczynić do nadania wnętrzu wyjątkowego charakteru. Są także możliwe do dopasowania do praktycznie każdej przestrzeni, zarówno pod względem kolorystyki, jak i kształtu. To estetyczne i praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu można doprowadzić domowników do położonej nad salonem antresoli!

Pamiętaj: dobierając schody do antresoli, pamiętaj, by wysokość ich stopni nie przekraczała 16 centymetrów. Jeżeli masz bardzo ograniczoną przestrzeń, warto skorzystać ze schodów kompaktowych, o bardzo niskich barierkach. Konstrukcja schodów nie powinna zasłaniać okien ani drzwi, a także nie powinna odcinać dopływu światła.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl