Jak myć schody wewnętrzne?

0
Jak myć schody wewnętrzne?

Intensywne użytkowanie schodów wewnętrznych może prowadzić do ich ścierania i występowania na powierzchni stopnic zabrudzeń, rys oraz wytarć. Proces starzenia się schodów można jednak opóźnić poprzez odpowiednią pielęgnację: mycie i czyszczenie. Kluczowy jest tutaj dobór właściwych środków oraz metod. Niestety, nie wszyscy o tym pamiętają, stąd liczne błędy, które mogą prowadzić do pogorszenia ich wyglądu.

 

Zabierając się za prace porządkowe, które mają obejmować czyszczenie schodów, należy wcześniej zasięgnąć informacji na temat pielęgnacji materiału, który wykorzystano do ich wykończenia. Warto wspomnieć w tym miejscu o dwóch najpopularniejszych materiałach: drewnie i kamieniu.

Mycie schodów wykonanych z drewna

Schody drewniane lub żelbetowe wykończone drewnianą okładziną powinny zostać zabezpieczone lakierem, bejcą albo olejem. Do ich wykonania wykorzystuje się zwykle drewno twarde, takie jak dąb, buk albo jesion, a także gatunki egzotyczne. Drewno wykazuje właściwości higroskopijne, dlatego do jego mycia nie należy używać dużej ilości wody. Można jednak przetrzeć je wilgotną ściereczką, która zostanie przedtem mocno odciśnięta z wody.

 

Warto pamiętać, że drewniane schody, które zostały wcześniej zabezpieczone przeznaczonymi do tego celu preparatami, np. lakierem, również należy regularnie czyścić i pielęgnować. Można stosować do tego celu preparaty przeznaczone do pielęgnacji drewna naturalnego. Zawierają one substancje, które doskonale pielęgnują drewno i zapobiegają jego ścieraniu. Można też wybrać płyn przeznaczony do mycia podłóg drewnianych albo przeznaczone do pielęgnacji drewna mleczko. A za zrobić, jeśli pojawią się trudne do usunięcia zabrudzenia? Z pewnością nie należy stosować preparatów chemicznych do czyszczenia, które mają właściwości żrące. Nie używamy też środków zawierających chlor, ani też preparatów czyszczących z właściwościami ściernymi. Dopuszczalne jest natomiast czyszczenie schodów drewnianych za pomocą spirytusu. 

Czyszczenie schodów kamiennych

Tak, jak przed rozpoczęciem użytkowania schodów drewnianych zabezpiecza się je za pomocą lakieru, tak też powinno się postąpić ze schodami z płytek kamiennych. Jednak w tym drugim przypadku zamiast lakieru stosuje się przeznaczone do kamienia preparaty, które ograniczą wnikanie w jego strukturę wody i brudu. Należy pamiętać, że kamień nie posiada struktury jednorodnej, ale porowatą. Jeśli jego powierzchnia nie zostanie właściwie zabezpieczona, poprzez kapilary może wnikać woda z zabrudzeniami, która spowoduje trwałe przebarwienia. Zaimpregnowany kamień również należy poddawać regularnej pielęgnacji. Nieodpowiednie będą do tego preparaty ze środkami wybielającymi, cechujące się kwaśnym odczynem albo oleistą konsystencją. Do mycia zaimpregnowanych schodów kamiennych nie należy też używać dużych ilości wody. Można natomiast użyć lekko zwilżonej ściereczki w wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu. Na koniec warto zmyć schody raz jeszcze czystą wodą bez dodatku żadnych środków, a po ich wyschnięciu nanieść przeznaczony do pielęgnacji kamienia preparat, na przykład specjalną pastę.   

Zawsze zwracaj uwagę na materiał

Warto pamiętać, że sposób czyszczenia schodów zawsze powinien być dostosowany do materiału, z którego je wykonano. Niezależnie od tego, czy będą to drewniane schody zabiegowe, kamienne schody dwubiegowe, czy jakikolwiek inny rodzaj schodów, kluczem do zachowania ich pięknego wyglądu na długie lata jest poznanie wymagań i specyfiki materiału, który został wykorzystany do ich wykończenia. Czynności pielęgnacyjne zazwyczaj nie są bardzo uciążliwe, bo przecież nie wykonuje się ich codziennie. Z pewnością jednak zajmują nieco czasu, co dla niektórych inwestorów może być kłopotliwe. Czy warto ten czas poświęcić? – O tym nietrudno się przekonać, widząc, jak wyglądają wykonane z drewna albo kamienia nowe schody zabiegowe (np. Cora Moreno 250 L-90), schody spiralne (np. Cora Bawaria 03 S 200 cm), dwubiegowe czy charakteryzujące się inną konstrukcją. Przy właściwej pielęgnacji ich efektowny wygląd może być zachowany na długo.   

 

https://coraschody.net.pl/pl/schody-modulowe-cora-model-mix-plus-09-l-90-14-elementow.html

https://coraschody.net.pl/pl/schody-spiralne-cora-model-bawaria-s-160-cm.html

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl