Jak nauczyć dziecko chodzić po schodach? Bezpieczne schody dla malucha

0
Jak nauczyć dziecko chodzić po schodach? Bezpieczne schody dla malucha

Posiadanie dziecka to odpowiedzialność, która łączy się nie tylko z zapewnieniem maluchowi ogromu miłości, czy prawidłowego rozwoju, ale także… optymalnego wystroju wnętrz! Jednym z milowych kroków w życiu pociechy jest, nomen omen, nauka chodzenia, a w dalszym etapie - wspinania się po schodach. Jak nauczyć małe dziecko schodzenia po schodach metalowych, drewnianych, czy spiralnych? Jak przygotować dom w tym okresie, aby przemieszczający się między piętrami malec był bezpieczny? Oto kilka naszych porad!

Umiejące już chodzić dziecko, czyli o rozwoju motorycznym maluszka

Zdrowo rozwijające się dziecko jest ekstremalnie ciekawe świata. Zachwycający jest każdy liść, intensywny kolor ściany, czy usłyszany na spacerze dźwięk. Nic więc dziwnego, że równie ekscytujący jest tak prozaiczny element, jak schody. Zanim jednak malec zmierzy się z wyzwaniem przejścia kilku schodków bez żadnego problemu, musi nieco poczekać, aby odpowiednio się rozwinąć do tego zadania. Należy bowiem zauważyć już na samym starcie dość istotną rzecz - każdy smyk dorasta w swoim tempie. Nauka chodzenia to moment, który zazwyczaj odbywa się między 10 a 18 miesiącem życia i jest kwestią indywidualną. To, co jest jednak niezmienne u każdego - start jest dość nieporadny. Pupa mocno wysunięta do tyłu, a dla równowagi - brzuch do przodu. Szeroko rozstawione, niezgrabne stopy i nogi, dopiero nabierają wprawy. Ale to zupełnie normalne i prawidłowe! To także mniej więcej wtedy odbywają się pierwsze próby chodzenia po schodach, do których musisz się odpowiednio przygotować - bez względu na to, czy są to schody drewniane zabiegowe, czy metalowe.

Trening nowych umiejętności - nauka chodzenia po schodach

Dziecko wchodzi na schody wtedy, kiedy jest na to gotowe. Pewne przedziały wiekowe, zgodnie z którymi szkrab powinien zdobywać nowe umiejętności, są jedynie wytycznymi. Jeśli jednak masz wątpliwości, że dany okres powinien już nastąpić, a wciąż jednak nie dostrzegasz zmian - skontaktuj się z fizjoterapeutą. Nauka chodzenia po schodach to trening nowych umiejętności, ale także budowania pewności, poznawania świata i stawania się właśnie takim, jak otaczający malucha dorośli. To prawdziwy wyczyn, który należy przeprowadzić z jak największą troską.

Jak nauczyć dziecko chodzić po schodach?

Bezpieczne schody dla dziecka to takie, na których znajduje się wspierający rodzic i które zostały wyposażone w odpowiednie gadżety (o nich kilka słów już niebawem). Sam rodzaj schodów, na których dochodzi do pierwszych szlifów, nie ma znaczenia. Istotne bardziej jest to, na jakim etapie rozwoju jest nasz brzdąc. Między 15 a 20 miesiącem życia możemy próbować (oczywiście, jeśli raczkowanie na schodach i pierwsze próby “poznania się” mamy już za sobą) delikatnego wspinania się - jedna noga, zaraz obok druga, przy jednoczesnym trzymaniu się poręczy dwiema rączkami. Kolejny etap to wyłącznie jedna dłoń na balustradzie (maksymalnie do 23 miesiąca). Krokiem milowym staje się bezapelacyjnie stawianie stóp na przemian zamiast obok siebie, aby ostatecznie (do 37 miesiąca) dziecko wchodziło na schody bez większych komplikacji. Opiekun ma za zadanie przede wszystkim asekurować dziecko, bez pokonywania za niego odległości, czy nadmiernego panikowania w przypadku potencjalnego upadku. Malec sam musi zrozumieć, co niesie ze sobą proces przemieszczania się z piętra na piętro. Jeśli jednak nasz mały zuch ma problem ze schodzeniem po schodach - daj mu czas. Róbcie to małymi kroczkami, z przełamywaniem ewentualnych lęków, bez karmienia tych, z którymi być może zmaga się pociecha.

Jak zabezpieczyć schody, gdy w domu jest dziecko?

Bez względu na to, czy postawiłeś w na schody spiralne, czy metalowe - kwestie zabezpieczenia tej części domu, w trosce o malucha, będą raczej uniwersalne. Istnieje kilka rozwiązań, które ułatwiają start nauki chodzenia z piętra na piętro, ale także okazują się przydatne nawet przed startem tego okresu. Jeśli berbeć już raczkuje, warto zainwestować w bramki. Na rynku znajdziesz modele, które wpasują się w stylistkę i design wnętrz, a jednocześnie okażą się odpowiednim produktem do zatrzymania ciekawskiego szkraba przed przemieszczaniem się na wysokościach. To także wyrób łatwy w montażu. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku siatki zabezpieczającej, którą zwykle montuje się na balustradach. Wygodna zwłaszcza tam, gdzie szczeble w poręczach są szeroko rozstawione. Zabezpieczeniem na schody dla dziecka będą także dywaniki. Wykluczając poślizgi i minimalizują potencjalny ból wywołany stłuczeniem.

Okres w życiu pociechy, kiedy zaczyna poznawać świat, przemieszczając się na własnych nogach, to etap piękny, ale wymagający. Będąc rodzicem, wiesz już, że musisz postawić nie tylko na wsparcie i bycie obok szkrabka w trakcie chodzenia po schodach, ale Twoim obowiązkiem jest również optymalne zabezpieczenie tego fragmentu domu, czy mieszkania. Jeśli jednak odpowiednio przygotujesz się do tego ważnego wydarzenia w życiu swojego dziecka - z pewnością będzie to ogromną przyjemność dla malca, jak i rodzica.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl