Jak odpowiednio dobrać balustradę do schodów?

0
Jak odpowiednio dobrać balustradę do schodów?

Schody mogą być wykonane z różnych materiałów, tak samo, jak barierki na schody. Ponadto, balustrady podobnie jak stopnie muszą spełniać szereg wymogów określonych przez prawo budowlane. Do tego dochodzą kwestie estetyczne i okazuje się, że wybór odpowiednich poręczy nie jest wcale tak łatwy, jak się może początkowo wydawać. W dzisiejszym artykule znajdziesz sporo wskazówek, które pomogą Ci wybrać balustrady i dopasować je do stopni.

Barierki na schody: bezpieczeństwo i ozdoba

Z czego zbudowana jest balustrada na schody? Element ten składa się z poręczy, pionowych słupków konstrukcyjnych i wypełnienia, które w wielu przypadkach tworzone jest za pomocą pionowych lub poziomych belek. Ze względu na wypełnienie można wyróżnić m.in. balustrady pełne czy ażurowe.

Przy wyborze właściwych poręczy warto zwrócić uwagę na ich funkcje. Przede wszystkim mają one zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom schodów. Z tego powodu ich wymiary są ściśle określone przez prawo budowlane. W domach jednorodzinnych czy wielopoziomowych mieszkaniach przy schodach wyższych niż 0,5 m powinno się montować poręcze na wysokości 0,9 m.

Co ile cm daje się tralki w balustradzie? W przypadku domów jednorodzinnych prawo budowlane nie określa stałej odległości, ale już w przypadku domów wielorodzinnych powinna ona wynosić maksymalnie 12 cm. Jeśli w domu masz małe dzieci, warto także w budynkach jednorodzinnych przestrzegać tych odległości.

Poręcze przy schodach spełniają także funkcje estetyczne. Podkreślają styl aranżacji i stanowią ze stopniami integralny zestaw. Warto zatem zwrócić uwagę także na ten aspekt balustrad.

Czym kierować się przy wyborze odpowiedniej balustrady?

Jak dobrać balustradę do schodów? Przede wszystkim przy wyborze odpowiedniego modelu weź pod uwagę rodzaj schodów. Zupełnie inne barierki należy zastosować do schodów spiralnych, a inne do prostych. Ponadto warto zwrócić uwagę na materiał wykonania. Przede wszystkim liczy się jego wytrzymałość i estetyka.

Materiał wykonania ma już mniejsze znaczenie. Solidne poręcze można znaleźć zarówno z metalu, jak i drewna. Przy wyborze materiału należy się kierować przede wszystkim względami estetycznymi.

Balustrady szklane, drewniane czy metalowe – jaką balustradę wybrać?

Jeśli zastanawiasz się, jakie balustrady na schody wewnętrzne wybrać, warto wziąć pod uwagę estetykę pomieszczenia. Do wyboru masz barierki na schody wykonane ze szkła hartowanego. Te świetnie sprawdzają się w małych pomieszczeniach, ponieważ są przeźroczyste i optycznie nie zmniejszają przestrzeni.

Oprawa na schody wykonana z metalu najczęściej wyróżnia się finezyjnymi kształtami. Do wyboru masz estetyczne, ażurowe panele, linki stalowe lub wąskie tralki. Dzięki temu, że metal jest elastycznym materiałem, poręcze na schodach mogą być ozdobione małymi akcentami dodającymi im większej dekoracyjności.

Także balustrady drewniane mogą przybierać najróżniejsze kształty. Te wykonane z elastycznego gatunku drewna mogą być montowane nawet do schodów spiralnych. Drewniane poręcze są jednak dość masywne, więc najlepiej sprawdzają się w większych pomieszczeniach.

Dopasowanie balustrady do rodzaju schodów

Schody spiralne można wykończyć zarówno balustradą z metalu, jak i z drewna, przy czym w przypadku drewna, należy wybierać gatunki cechujące się dużą elastycznością. Z tego powodu znacznie popularniejszym wyborem do tego rodzaju schodów są balustrady metalowe.

Schody modułowe mają wiele zalet. Przede wszystkim możesz dowolnie łączyć poszczególne elementy, wydłużając schody, dołączać spoczniki i skręcając kierunek biegu. Ich konstrukcja jest lekka, więc warto wybrać do nich podobne barierki wykonane z metalowych lin mocowanych do sufitu, stali malowanej proszkowo czy drewnianych lameli. Równie dobrze sprawdzą się przeźroczyste panele szklane.

Jakie balustrady do drewnianych schodów pasują najlepiej? Ten model schodów cechuje się uniwersalnością. Ich zabudowana konstrukcja równie dobrze pasuje do drewnianych barierek, jak i lżejszych poręczy metalowych. Warto zatem rozważyć przede wszystkim efekt, jak chcesz osiągnąć.

Jak dobrać barierkę do schodów i stylu wnętrza?

Balustrady metalowe do schodów spiralnych są najpowszechniejszym wyborem i jednym z najlepszych. W końcu ten model schodów wybiera się do mniejszych pomieszczeń, a metalowa barierka nadaje całej konstrukcji pożądanej lekkości.

Barierki metalowe doskonale pasują do aranżacji nowoczesnych, loftowych i eklektycznych. Z kolei drewniane najlepiej prezentują się w otoczeniu urządzonym w klasycznym stylu, skandynawskim, rustykalnym czy angielskim. A gdzie pasują szklane modele? Te oczywiście świetnie będą prezentować się w minimalistycznych aranżacjach, nowoczesnych, ale także art déco i glamour, szczególnie gdy wykończysz je mosiężnymi akcentami.

Jeśli nie wiesz, jaką barierkę na schody wybrać, zajrzyj do naszego sklepu internetowego. Tam znajdziesz różne modele schodów stanowiące spójny i kompletny zestaw. Warto sprawdzić nasz asortyment także w poszukiwaniu samych barierek do schodów metalowych, drewnianych czy betonowych. Podczas wyboru koniecznie weź pod uwagę estetykę całej konstrukcji i aranżację wnętrza.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl