Jak pomalować schody drewniane?

0
Jak pomalować schody drewniane?

Drewno jako naturalny materiał cieszy się dużym zainteresowaniem architektów wnętrz oraz prywatnych inwestorów. Niestety w miarę upływu czasu ulega starzeniu, co objawia się pogorszeniem jego wyglądu. Dlatego niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na schody drewniane zabiegowe, dwubiegowe, wachlarzowe, czy też inną konstrukcję, powinniśmy poddać je odpowiedniej pielęgnacji. 

 

Malowanie, zabezpieczanie oraz odnawianie schodów powinno odbywać się wyłącznie przy pomocy przeznaczonych do tego celu preparatów. W zależności od pożądanego efektu można do tego celu wykorzystać olej, lakier albo farbę kryjącą.

Wydobyć naturalne piękno

Ogromną zaletą drewna jest jego piękny, naturalny wygląd. Kolorystyka oraz rysunek słojów są bardzo zróżnicowane i zależne od gatunku. Od bardzo jasnej barwy do niemal czarnego koloru. Ze względu na konieczność stworzenia wytrzymałej konstrukcji ze stopnicami, które dobrze zniosą intensywne użytkowanie, schody wykonuje się zwykle z twardego drewna. Wśród gatunków rodzimych odpowiednimi właściwościami cechuje się dąb z wyraźnie widocznymi słojami i kolorystyką od żółtobrązowej po brązową. Do produkcji schodów bardzo dobrze sprawdza się również drewno bukowe. Wyróżnia je żółtobrązowa barwa z usłojeniem, które tworzy ciekawy cętkowany wzór. Schody drewniane zabiegowe, dwubiegowe, a także cechujące się inną konstrukcją, wykonuje się również z drewna jesionowego, które cechuje się barwą od białej aż po brązową. Doskonałe właściwości i sporo uroku mają także niektóre gatunki egzotyczne, takie jak wenge o niemal czarnej kolorystyce, intensywnie brązowy orzech amerykański oraz palisander, który urzeka wieloma odcieniami koloru miodowożółtego i brązowego. 

 

Wielu inwestorów nie chce ukrywać pod warstwą farby pięknych kolorów oraz wzorów naturalnego drewna. Dlatego w celu zabezpieczenia schodów często wykorzystuje się bejcę, która jedynie zmienia odcień drewna, ale pozostawia widoczny rysunek słojów. Schody drewniane wystarczy też pomalować za pomocą specjalnego, przeznaczonego do tego celu lakieru. 

Zmiana barwy też jest możliwa

W niektórych przypadkach, czy to ze względu na stylistykę wnętrza, czy też nadmierne zużycie stopnic zachodzi konieczność zmiany koloru schodów. W aranżacjach nowoczesnych oraz wnętrzach prowansalskich pożądanym kolorem jest biel. Dlatego możemy się tam spotkać z bielonymi meblami, podłogami oraz schodami. Taki zabieg pozwala na uzyskanie pastelowych odcieni drewna przy jednoczesnym zachowaniu jego struktury. Alternatywą są tutaj schody pomalowane farbą kryjącą o białym kolorze jak w przypadku schodów spiralnych Cora Madryt 02 120 cm. Drewnianym schodom można również nadać ciemniejsze barwy. Na takie kolory doskonale wybarwia się między innymi dąb, buk i jesion.

Renowacja schodów

W niektórych przypadkach zachodzi konieczność odnowienia schodów, które w wyniku intensywnego użytkowania utraciły dawną świetność. W tym celu najpierw należy sprawdzić, czy w stopniach, podstopnicach i innych elementach drewnianych nie ma ubytków. Ewentualne uszkodzenia wypełnia się kitem do drewna, który po utwardzeniu należy zeszlifować i pomalować w miejscu wypełnienia. Kit dostępny jest w kolorystyce dopasowanej do równych gatunków drewna. Jeśli natomiast zachodzi konieczność odnowienia całych schodów, można to zrobić za pomocą przeznaczonego do drewna lakieru. Ten nanosi się kilkukrotnie (2 – 3 warstwy) w celu uzyskania grubszej powłoki. Kolejną metodą jest olejowanie drewna, co pozwala na wydobycie jego naturalnego piękna. Jeśli jednak powierzchnia stopni jest zbyt mocno zniszczona, renowację można przeprowadzić przy pomocy farby kryjącej.

 

Malowanie schodów drewnianych może być sposobem na wydobycie ich naturalnego piękna, nadanie nowej barwy albo odświeżenie mocno zużytego drewna. Przy wyborze odpowiedniej metody oraz preparatów należy kierować się ich kolorystyką, kondycją oraz pożądanym efektem.

 

https://coraschody.net.pl/pl/schody-modulowe-cora-model-mix-03-l-90-15-elementow.html

https://coraschody.net.pl/pl/schody-spiralne-cora-model-bawaria-03-s-200-cm.html

https://coraschody.net.pl/pl/schody-drewniane-cora-model-moreno-250-l-90-13-elementow.html

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl