Jak samemu odnowić schody drewniane? 0
Jak samemu odnowić schody drewniane?

To nic niespotykanego, ale standardowa sytuacja - drewniane schody z czasem mogą się zużyć i tym samym stać się nieestetyczne. Proces ten postępuje w niedługim czasie, jeśli nie są one odpowiednio chronione przed brudem i ścieraniem. Pocieszające jest jednak to, że drewno może być zwykle przywrócone do oryginalnego stanu, bez większego problemu.

Jeśli Twoje drewniane schody są poważnie uszkodzone, istnieje kilka możliwości ukrycia szkód. Owszem, renowacja schodów może potrwać kilka dni, ale jest to warte wysiłku. Pomocna wskazówka jest taka, że jeśli potrzebujesz dostępu do górnego piętra domu, nie odnawiaj schodów wszystkich za jednym zamachem, ale rób to uwzględniając po dwa - trzy stopnie każdego dnia.

 

Renowacja schodów drewnianych- od czego zacząć?

 

Jeśli schody są w dość dobrym stanie, można je przeszlifować do surowego drewna i poddać renowacji za pomocą papieru ściernego o średniej lub dużej sile. Nowe wykończenie można jeszcze lepiej dopasować do wnętrza w którym się znajdują schody, ale czasem jest tak, iż odsłonięta warstwa drewna jest w kontrastującym kolorze. Całe szczęście, uzyskanie odpowiedniego wykończenia też nie jest skomplikowane.

Musisz użyć małej szlifierki ręcznej, aby dostać się do wszystkich zakamarków, następnie użyj trwałego, lakieru bezbarwnego w wybranym połysku, aby dodatkowo zabezpieczyć drewno. Oczywiście musi to być lakier stworzony specjalnie z myślą o zastosowaniu go na powierzchnię drewnianą.

 

Farba

 

Jeśli stopnie schodów są zbyt zużyte lub mają widoczne uszkodzenia, które należy naprawić, należy użyć specjalnej farby do pokrycia tych defektów. Ważne jest to, aby wybrać farbę, która jest bliska oryginalnemu kolorowi lub w kontrastowym kolorze, jeśli chcesz uzyskać bardzo awangardowy efekt końcowy. Kolory farb można zmieniać podczas zmiany schematów dekoracyjnych – wszystko zależy od Twoich chęci i kreatywności.

Możesz też pomyśleć o zastosowaniu farb stworzonych specjalnie z myślą o schodach, dzięki nim stopnie będą:

  • bezpieczniejsze
  • mniej śliskie
  • ładniejsze

Odnawianie drewnianych schodów w pigułce – należy:

  1. Zeszlifować wierzchnią warstwę ochronną.
  2. Uzupełnić zadrapania i ubytki w drewnie.
  3. Pokryć schody specjalnym lakierem/farbą.

 

Kiedy należy zabrać się za procedurę odnawiania schodów?

 

Uszkodzenia mechaniczne, zadrapania i otarcia – to wszystko w ramach codziennej eksploatacji wystawia drewniane schody na problemy, które prędzej czy później prowadza do konieczności ich odnawiania. Procedurę tą można oczywiście zlecić specjalistom, ale po co – skoro zrobienie tego samemu jak się okazuje wcale nie jest takie skomplikowane? Można też już przy wyborze schodów myśleć przyszłościowo i wybrać takie, które gwarantują naprawdę długie użytkowanie bez konieczności szybkiej renowacji, jak np. schody drewniane zabiegowe CORA model Moreno 250 L-90 15 elementów.

Biorąc pod uwagę wszystkie wady i zalety schodów drewnianych – zdecydowanie warto je mieć w domu, bo korzyści jest znaczenie więcej. Stąd jeśli ma się tylko możliwość zadbania o to, by wróciły do czasów świetności – warto z tego skorzystać.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl