Jak zaaranżować schody, aby były bezpieczne?

0
Jak zaaranżować schody, aby były bezpieczne?

Schodów używano już od czasów starożytnych. Bywały wówczas strome, pochyłe i ich niewłaściwe użytkowanie mogło skończyć się tragicznie. Współczesne wersje spełniają normy bezpieczeństwa, a zdecydowana większość ewentualnych upadków wynika z utraty równowagi przez człowieka. Choć zdarzają się zdarzenia związane z nieodpowiednią konstrukcją tego elementu wyposażenia domu. Współczesne projekty to wielość rozwiązań architektonicznych, ciekawych i stylowych, które odnajdują się w wielu konwencjach. Dziś nasi eksperci przyjrzą się ergonomii rozwiązania i podpowiedzą, jak więc zaaranżować schody, aby były bezpieczne?


Bezpieczne schody: o czym nie wolno zapomnieć?


Niestosowanie poręczy w projektach schodów, często związane z błędnym myśleniem o estetyce, może skutkować niebezpiecznymi zachowaniami. Schody metalowe Cora model mix 250 vertical udowadniają, że modele z balustradą mogą być i efektowne, i stylowe, oraz w pełni ergonomiczne. Sprawdzą się więc w domach zamieszkanych przez rodziny z dziećmi, u osób starszych i w apartamentach singla. Warto pamiętać, że projektowanie schodów i poręczy wymaga przestrzegania rygorystycznych norm. Biorąc pod uwagę, że wypadki na klatce schodowej mogą spowodować poważne obrażenia, a nawet skończyć się tragicznie, kody budowlane dla schodów i balustrad muszą znaleźć właściwe odzwierciedlenie w szkicach architektonicznych. Dobry projekt może znacznie zmniejszyć potencjał niewłaściwego kroku, zapewniając użytkownikom miejsce do odzyskania równowagi, ale nawet najlepszy koncept nie wyeliminuje potencjalnych zagrożeń.


Niektóre incydenty na schodach mogą być spowodowane przez:

  • nieuwagę,
  • niebezpieczne zachowanie,
  • nieodpowiednie obuwie.

Są to aspekty związane z zachowaniem człowieka. Niemniej warto przy budowie klatek schodowych zwracać uwagę na bezpieczeństwo. Bezpieczne schody, jak np. schody drewniane CORA model Moreno 220 L-90 13 elementów posiadają poręcz, są stabilne i wykonano je z wysokiej jakości materiałów, jak stal i drewno.

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu bezpiecznych schodów?


Na pewno są to wymiary schodów. Najbardziej zalecane są:

  • Wysokość poręczy: od 86,5 do 107 cm,
  • Wysokość podestu: od 12,5 do 18 cm,
  • Szerokość stopnia: min. 90 cm.

Warto pamiętać, że im schody bardziej strome, tym mocniej zmienia się sposób, w jaki się je użytkuje. Należy wziąć pod uwagę spodziewany większy wysiłek ze strony użytkownika i odpowiednio dostosować podane wymiary. Aranżując schody, należy również mieć na uwadze ich nachylenie oraz rodzaj struktury, z której zostały wyprodukowane. Bezpieczne schody muszą spełniać normy, co oznacza także, że wymiary stopni w klatce schodowej nie powinny różnić się od siebie o więcej niż 1 cm. Dodatkowo, aby zmniejszyć ryzyko poślizgnięcia się na stopniach, niezbędne jest zastosowanie antypoślizgowej powierzchni na wszystkich podestach lub przynajmniej na ich krawędziach. Nawierzchnia może być wykonana z gumy lub metalu, lub pomalowana specjalną farbą antypoślizgową.


Bezpieczne schody to zatem konstrukcja, która jest zgodna z normami, ale też właściwie pielęgnowana. Regularna konserwacja stopni, np. dbanie o powierzchnię drewnianą, która może skrzypieć, również ma znaczenie. Poza wszystko należy troszczyć się o to, by schody spełniały swoją komunikacyjną funkcję. Nie mogą być miejscem składowania niepotrzebnych elementów, bo to stanowi źródło niebezpiecznych sytuacji.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl