Jak zabezpieczyć schody na strych?

0
Jak zabezpieczyć schody na strych?

Chociaż strych nie jest niezbędnym elementem domu, to jeśli już został przewidziany w projekcie, warto pomyśleć o jego wykorzystaniu. Może bowiem posłużyć nam jako dodatkowa przestrzeń do przechowywania, a nawet zostać z czasem przekształcony i przystosowany do użytku i mieszkania. Bez względu jednak na to, w jaki sposób zamierzamy go zaadaptować, konieczne jest zorganizowanie wygodnego wejścia. Poznaj kilka pomysłów na schody prowadzące na poddasze i sprawdź, w jaki sposób możesz je zabezpieczyć.

Schody strychowe i otwór stropowy

Wybierając schody na poddasze, należy pamiętać o takich aspektach, jak dostosowanie ich do wysokości pomieszczenia, co determinuje ich długość i wpływa na ilość stopni, które będą nas prowadzić ku kolejnemu piętru. Istotny jest także otwór stropowy, który nie powinien być zbyt krótki, ani zbyt wąski, gdyż wyższe osoby zwyczajnie nie będą się w nim mieścić. Specjaliści rekomendują pozostawienie możliwie długiego otworu, co zagwarantuje stosunkowo wygodne wchodzenie - w przypadku schodów o prostej konstrukcji, najlepiej jest pozostawić mniej więcej tyle miejsca, ile wynoszą schody, a jeśli nie jest to możliwe - co najmniej 1,2 metra, co w przeciętnych budynkach będzie wartością wystarczającą.

Montując schody, dobrze jest też zwrócić uwagę nie tylko na ilość stopni, ale choćby ich wysokość, która nie powinna przekraczać 19 cm. Należy przyjrzeć się również szerokości stopni - specjaliści rekomendują wybór tych, które mają nie mniej niż 22 cm, gdyż w innym przypadku bliżej im będzie do drabiny, co niekoniecznie jest wygodnym rozwiązaniem na co dzień.

Składane schody strychowe - rodzaje

To, jakie schody na strych wybierzemy, powinno być uzależnione od kluczowej kwestii - czy mówimy o poddaszu użytkowym, czy też jego nieużytkowej wersji. W pierwszym przypadku, jeśli planujemy regularnie korzystać z poddasza, bez problemu można zastosować solidne schody drewniane, a gdy nie mamy za dużo miejsca - pokusić się o schody spiralne, które dodatkowo ozdobią pomieszczenie. Na górne kondygnacje mogą też poprowadzić schody modułowe, które dzięki swojej ażurowej budowie nie tylko są atrakcyjne, ale przy okazji są też łatwe w montażu. Do wyboru są te zwane prostymi, które można umieścić wzdłuż ściany, ale także propozycje łamane, które nowocześnie się prezentują. Na rynku spotkać można także schody półokrągłe, które dzięki swojej budowie umożliwiają zastosowanie nawet na naprawdę małym metrażu.

Inaczej sprawa będzie wyglądać, gdy poszukujemy rozwiązania na strych nieużytkowy i nie chcemy mieć schodów na widoku. W takim przypadku doskonałym pomysłem będą składane schody strychowe, które na co dzień mogą pozostać ukryte w stropie i być wyciągane wyłącznie wtedy, gdy będą nam niezbędne, co jest ogromnie praktyczne.

Czy schody gotowe to dobry wybór?

Aby uniknąć kłopotów z nieprawidłowymi odległościami pomiędzy stopniami lub niewygodny kątem, świetnym pomysłem jest zastosowanie modułów, które nabywa się jako komplet. Na schody modułowe, gotowe składa się specjalna konstrukcja, a także stopnie oraz barierki, dzięki czemu można zaoszczędzić naprawdę sporo czasu na montażu. Ich plusem poza łatwą budową jest również to, że mogą być proste lub spiralne, a dzięki swojej szkieletowej budowie wyglądają dość lekko, więc nie będą przytłaczać przestrzeni. Najważniejsze, aby przed ich zakupem sprawdzić dostępną w przypadku danego modelu ilość stopni, aby nie okazały się za krótkie do połączenia naszych pięter.

Jak zabezpieczyć właz na strych?

Jeśli chcemy zabezpieczyć nasze wejście na poddasze, świetnym pomysłem będzie montaż specjalnej klapy, która po zamknięciu będzie służyć jako zabezpieczenie przed wychładzaniem się budynku. Najlepiej wybrać taką, która ma przynajmniej kilka centymetrów grubości, a w jej wnętrzu została zastosowana dobrej jakości izolacja. W sprzedaży dostępne są rozmaite warianty schodów strychowych wykonane w taki sposób, aby być maksymalnie energooszczędne, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko powstawania mostków termicznych.

Jak uszczelnić wejście na strych?

Aby nasze pomieszczenie, w którym znajdować się będzie wejście na strych, było nie tylko estetyczne, ale i praktyczne, warto zadbać o dokładne uszczelnienia wejścia na strych. Doskonale sprawdzą się do tego takie materiały budowlane, jak wełna mineralna, przy pomocy której można wykonać skuteczną izolację otworu i włazu. Nie warto pomijać też zastosowania uszczelek, dzięki którym każdy centymetr otworu będzie dokładnie zabezpieczony.

Czym zabezpieczyć schody strychowe?

Jeśli zależy nam na tym, aby nasze wejście na strych było bezpieczne, warto rozważyć montaż takich elementów jak balustrady metalowe do schodów spiralnych lub poręcze, które ułatwią korzystanie ze schodów w każdej postaci. Wśród przydatnych artykułów należy wskazać także wykonane z trwałych materiałów podkładki, które umieszcza się pod najniższymi stopniami lub pod nóżkami. Nie tylko poprawią one stabilność schodów składanych, ale także uchronią naszą posadzkę przed powstawaniem rys po rozłożeniu.

Do kompletu warto zainwestować również w niezwykle przydatne listwy wykończeniowe i maskujące, którymi można otoczyć właz. Nie tylko ładnie wpłynie to na wygląd sufitu po zamknięciu, ale będzie miało znaczenie także zimą, gdyż zminimalizuje ryzyko wychładzania się murów.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl