Jak zagospodarować ścianę pod schodami

0
Jak zagospodarować ścianę pod schodami

Ściana nad schodami to zazwyczaj przestrzeń o dość sporej powierzchni. Część osób decyduje się pozostawić ją pustą, ale najnowsze trendy we wnętrzarstwie podpowiadają jak z pustej ściany zrobić kluczowy element dekoracyjny naszego domu. Nie jest to najłatwiejszy z obszarów, w grę wchodzą przecież skosy konstrukcji schodów… ale dla chcącego nic trudnego.
Jak możemy więc zagospodarować ścianę nad schodami?

Galeria zdjęć i galeria sztuki

Najczęstszą metodą na wypełnienie przestrzeni ponad-schodowej jest stworzenie swojej własnej mini galerii zdjęć lub obrazów. Niewykorzystane miejsce to idealna okazja, aby wyeksponować nasze ulubione zdjęcia, grafiki i obrazy. Tradycyjnym rozwiązaniem jest też zebranie zdjęć rodzinnych i zaaranżowanie ich w formie drzewa genealogicznego, dzięki czemu każde wchodzenie na piętro będzie przypominało nam o bliskich.


O dziwo, nie wymaga to kolekcji takich samych ramek – jedyną zasadą, której musimy się tu trzymać jest zasada granic kompozycji. Różnorodne faktury i kolory wręcz wzbogacą przestrzeń i zrównoważą klasyczną prostotę schodów.

Aby zachować estetykę, ramki wieszajmy według jednej skośnej linii wytyczonej wzdłuż biegu schodów. Alternatywą jest wyznaczenie za pomocą skośnych linii „boksu” w którym zmieszczą się wszystkie ramki. Pomocnicze grafiki z łatwością odnaleźć można w internecie; przydatnym trikiem jest też odrysowanie ramek na papierze pakowym i zaplanowanie przestrzeni przyklejając kształty taśmą malarską. Wcześniejszy plan pozwoli uniknąć krzywo powieszonych obrazków. Coraz częściej stosowane są też wielorazowe taśmy lub szyny do obrazów, pozwalające na wielokrotną wymianę ekspozycji bez niszczenia powierzchni ściany dziurami po gwoździach.

Oczywiście, galerię możemy zastąpić jednym dominującym obrazem. Idealnie sprawdzą się tutaj obrazy podłużne w ramach pionowych.

Fototapety

Podobny efekt przyniesie ozdobienie całej wolnej przestrzeni ściany nad stopniami. Jeśli nie chcemy wieszać ramek, pomyślmy o samoprzylepnej fototapecie. Zaletą fototapet jest różnorodność wzorów. W sklepach znajdziemy krajobrazy, grafiki, wzory, można też zlecić wykonanie fototapety na podstawie wybranego przez siebie zdjęcia. Do wnętrz w stylu minimalistycznym idealnie nadają się tapety imitujące materiały wykończeniowe, takie jak drewno, ściana ceglana, a nawet marmur i kamień. Tapetowanie ściany przy schodach będzie nieco trudniejsze, najlepiej więc zatrudnić tutaj profesjonalnego wykonawcę. Podobnym do fototapety rozwiązaniem jest wykończenie zwyczajną tapetą lub farbą – tak jak na zdjęciach prezentujących CORA model Mix 250 vertical L-90 12 elementów. W domu wielorodzinnym pomyślmy o wykończeniu farbą kredową. Przypomina ona powierzchnię szkolnej tablicy, stanie się więc sercem domu gromadząc wszystko od rysunków dzieci po przypomnienia o listach zakupów.

Półki

Nad schodami coraz częściej pojawiają się też półki. Staną się one nie tylko ozdobą przestrzeni, ale i praktycznym elementem wyposażenia domu. Pomieszczą nie tylko książki, ale i rośliny doniczkowe. Regały lub półki wiszące nadadzą się jednak tylko do schodów o szerokich stopniach. Inną metodą jest zamontowanie wsporników w istniejących już wnękach w ścianie lub wykorzystanie parapetów okiennych. Okno widzimy między innymi na zdjęciach produktu CORA model Maxima 03 L-90 15 elementów. Dodaje ono światła pomieszczeniu, a przy odpowiedniej głębokości wnęki okiennej może stanowić piękną przestrzeń dla naszych roślin.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl