Jaki kolor schodów wybrać?

0
Jaki kolor schodów wybrać?

Choć dobór takiego samego koloru schodów i podłogi nie zawsze jest wymagany, to jednocześnie nie powinien być przypadkowy. Kreowanie przestrzeni mieszkalnej w sposób nieprzemyślany może prowadzić do chaosu aranżacyjnego, który burzy harmonię wnętrza. Możliwość zestawiania ze sobą materiałów i kolorów (np. drewniana podłoga i kamienne schody albo gres na podłodze i drewniane stopnice) na zasadzie kontrastu nie każdemu jednak odpowiada. Poniżej postaramy się odpowiedzieć, kiedy takie połączenia mogą wyglądać ładnie i jak wybierać schody, by rzeczywiście dobrze komponowały się z resztą wystroju.

 

Wybierając schody do pomieszczeń mieszkalnych mamy dwie możliwości. Możemy postawić na kolor stopni, który będzie taki sam, jak kolor podłogi, albo taki, który będzie z nią kontrastował. Która opcja jest lepsza? – Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi, bo wiele zależy od upodobań inwestora i oceny indywidualnej sytuacji zależnej od konkretnego wnętrza. Niezależnie od tego, jaka decyzja zostanie podjęta, należy pamiętać, że schody stanowią przedłużenie podłogi i dlatego powinny z nią doskonale współgrać pod względem wizualnym, czy to poprzez podobieństwo barwy, czy harmonijny i przyjemny w odbiorze wizualnym kontrast.

Spójna aranżacja – klucz do sukcesu

Niezależnie od tego, czy inwestor zdecyduje się na wybór schodów, których kolor będzie pokrywał się z barwą podłogi, czy też z nią kontrastował, bardzo ważną rzeczą pozostaje spójność stylistyczna całego wnętrza. Choć eklektyzm, czyli łączenie różnych stylów wnętrzarskich czasem prowadzi do czegoś fajnego, to realizacja takiego projektu na zasadzie przypadkowości może dać efekt kiczu. Dodatkowo nawet w eklektycznych wnętrzach warto ograniczyć się do dwóch, ewentualnie trzech wybranych stylów i zdecydować się na jakiś przewodzi motyw lub kolor. Podobną zasadą należy kierować się przy wyborze schodów. Jeśli inwestor postawi na schody metalowe, np. model Cora Moreno 250 U-180, to warto, by metalowe elementy o takiej samej kolorystyce powtórzy się w innym miejscu wystroju tego wnętrza. Jeśli natomiast zdecyduje się na schody zabiegowe drewniane, np. model Cora Moreno 180 L-90, to drewno o takim samym odcieniu również powinno powtórzyć się w aranżacji. Nie koniecznie musi to być drewniana podłoga. Schody mogą współgrać kolorystycznie z barwą drzwi i innych elementów aranżacyjnych i wykończeniowych pomieszczenia.  

Kontrastujące barwy czy jednolity kolor

Częstą praktyką jest wybór podłogi do wnętrza, a dopiero później próba dopasowania do niej koloru schodów. To, jeśli inwestorowi zależy na identycznym odcieniu, może okazać się jednak trudne. Dobrą praktyką jest wtedy wybór identycznego materiału na podłogę i na schody. Taki sam gatunek drewna nie będzie stwarzał efektu przypadkowego i czasem nie do końca trafionego podobieństwa, ale pozwoli na uzyskanie jednolitego koloru. Alternatywą jest wybór schodów, które wyraźnie kontrastują z kolorem podłogi, ale nawiązują barwą do innych elementów wnętrza. Przykładem są białe schody spiralne, np. model Cora Madryt 02 160 cm, które nawet przy ułożonych na podłodze deskach lub panelach wyglądają świetnie, jeśli zostaną wprowadzone do wnętrza w stylu nowoczesnym albo prowansalskim i zestawione z meblami w białej kolorystyce.

 

Aranżując wnętrze i dokonując wyboru schodów, nie ma konieczności dopasowywania ich barwy do koloru podłogi. Niezależnie czy są to schody metalowe, drewniane, czy też wykonane z innego materiału, ważne jest zestawienie ich z resztą aranżacji na zasadzie spójności stylistycznej. Z drugiej strony, jeśli inwestor decyduje się na drewnianą podłogę i drewniane schody to taka jednolitość barwy i faktury może być pożądana. Wiele zależy tu od konkretnego wnętrza i oczekiwań domowników.

https://coraschody.net.pl/pl/schody-spiralne-cora-model-bawaria-03-s-200-cm.html

https://coraschody.net.pl/pl/schody-modulowe-cora-model-mix-03-l-90-15-elementow.html

https://coraschody.net.pl/pl/schody-drewniane-cora-model-moreno-250-u-180-15-elementow.html 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl