Jakie podstopnie wybrać na schody na beton?

0
Jakie podstopnie wybrać na schody na beton?

Wreszcie koniec remontu – czas na wykończenie schodów betonowych. Jakie podstopnie najlepiej wybrać tak, aby schody betonowe były zarówno piękne jak i funkcjonalne?

Czym są podstopnie?

Czym tak naprawdę jest ten ważny element konstrukcji schodów wewnętrznych? Podstopnie są montowane na pionowej części schodów i tak jak wskazuje ich nazwa, znajdują się bezpośrednio pod stopniami. Ich zadaniem jest przede wszystkim ochrona tej części schodów przed urazami mechanicznymi (przykładowo kopnięcie czubkiem buta). Pojęcie związane jest z procesem „wykańczania” schodów betonowych.

Wykańczanie schodów betonowych

Większość wewnętrznych schodów betonowych wznoszonych jest już na wczesnych etapach budowy. Pojawienie się konstrukcji już na samym początku pracy i remontu ma ogromną ilość zalet. Już od pierwszych dni będziemy w stanie zwizualizować sobie całość przestrzeni razem z dość sporym blokiem, jakim są schody, co pomaga w podjęciu wielu decyzji dotyczących stylistyki mieszkania. Po drugie – ułatwia to przenoszenie rzeczy oraz pozwala na jednoczesne wykańczanie pomieszczeń na piętrze.

Choć schody betonowe zazwyczaj wyburza się pod koniec budowy na rzecz montażu zabiegowych schodów drewnianych lub z metalu; coraz popularniejszym rozwiązaniem jest traktowanie tego rodzaju schodów jako permanentnej opcji. Beton jest niebywale trwałym materiałem o dość niskiej cenie rynkowej – jest to więc najtańsza, a jednocześnie jakościowa opcja. Aby jednak dość minimalistyczny i szary wygląd materiału dopasować do naszego mieszkania, konstrukcję należy wcześniej zabezpieczyć. Choć beton jest twardym materiałem, bez zabezpieczenia będzie chłonął zanieczyszczenia. Nałożenie dodatkowej warstwy podczas wykańczania zabezpiecza całość przed pyleniem.

Podstopnie drewniane czy metalowe?

Podstopień jest elementem wchodzącym w skład stopnia, musi być więc estetycznie zgrany z całością schodów. Wybór podstopnia to tak naprawdę decyzja o całości wykończenia schodów betonowych. Jeśli nasze mieszkanie to królestwo stylu industrialnego, warto pomyśleć o nietypowym rozwiązaniu, jakim jest pozostawienie surowego betonu. Wtedy wykończenie wymaga jedynie pokrycia powierzchni żywicą epoksydową lub bezbarwnym impregnatem.

Jeśli jednak wolimy się zdecydować na coś innego, niemal jak za pomocą magicznej różdżki, schody betonowe można zamienić na schody drewniane lub schody kamienne. Fachowo zabudowana konstrukcja z żelbetonu pozwala na wykończenie całości materiałami takimi jak:

  • Drewno – podstopnie oraz elementy stanowiące konstrukcję schodów drewnianych należy zamówić w zakładzie stolarskim. Wykonane na wymiar przymocowuje się je do schodów betonowych za pomocą kleju. Powierzchnia musi zostać zakonserwowana specjalistycznymi środkami (lakier, wosk do drewna), tak samo, jak w przypadku klasycznych schodów drewnianych.

 

  • Ceramika – schody oraz podstopnie można wykończyć również płytkami ceramicznymi. Do wyboru jest wiele płytek w niezliczonej kolorystyce, jest to więc świetny sposób na zamianę betonowych schodów w unikalne dzieło sztuki. Płytki ceramiczne doczepiane są klejem do powierzchni. Należy zadbać o ich właściwe przycięcie.

 

  • Kamień – tak samo, jak w przypadku podstopnic drewnianych, kamienne elementy warto zamówić na wymiar. Można również kupić tańszą opcję, którą są płytki gresowe. Mocowanie wykonywane jest za pomocą specjalistycznej zaprawy.

 

  • Płytki podłogowe – świetna alternatywa dla płytek ceramicznych. Wykończenie schodów betonowych tymi samymi płytkami co podłoga to jeden z trików architektów wnętrz na osiągnięcie spójnej, eleganckiej stylistyki mieszkania. Podstopnie mogą być wykonane również z gresu lub terakoty. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl