Jakie są wymagania dla schodów wewnętrznych?

0
Jakie są wymagania dla schodów wewnętrznych?

Jednym z gwarantów wzniesienia bezpiecznej konstrukcji schodów wewnętrznych, jest ich zgodność z wymaganiami ujętymi w obowiązującym Prawie Budowlanym. Jakie zapisy są najważniejsze dla domowych schodów wewnętrznych?

Jakie wymagania konstrukcji schodów reguluje Prawo budowlane?

Prawo budowlane reguluje większość warunków technicznych związanych z konstrukcjami budynków użytkowych. Te dotyczące konkretnie schodów wewnętrznych znajdziemy w rozdziale 4 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 Kwietnia 2007 roku. Głównym celem tych wymagań jest wprowadzenie obowiązującego standardu bezpieczeństwa. Dzięki temu, zamawiając w fachowym sklepie budowlanym gotowe schody modułowe czy zamawiając specjalnie dostosowane schody drewniane, mamy zawsze pewność, że konstrukcja zachowuje powyższe standardy a my wybieramy produkt w pełni bezpieczny.

Zapisy prawne regulują tutaj szerokość użytkową schodów, wysokość i liczbę stopni oraz wysokość sufitu.

Wymagania – schody strychowe i schody na poddasze

Warto zwrócić uwagę, że wymagania różnią się też w zależności od funkcji schodów. Wymiary będą więc inne dla schodów modułowych prowadzących na stale do zaaranżowanego funkcjonalnie poddasza i dla składanych schodów strychowych z których korzystać będziemy znacznie rzadziej. W przypadku schodów strychowych składanych duże znaczenie będzie mieć również odpowiednio wykonany otwór na schody w stropie. Maksymalne obciążenie wynosi tutaj 160 kg, a wysokość schodów do trzech metrów. Stopnie powinny być odsunięte od klapy, tak aby można było oprzeć na nich stopę, ich wymiary nie są jednak regulowane.

Schody na poddasze ze względu na ich stały montaż możemy traktować tak jak klasyczne schody wewnętrzne.

Wymagania – inne rodzaje schodów wewnętrznych

Tutaj największe znaczenie będzie mieć kształt schodów oraz podział na elementy. Podstawową regułą jest dostosowanie parametrów do średniej długości kroku – co wynosi ok. 60/70 centymetrów oraz nieograniczonej szerokości użytkowej mierzonej pomiędzy wewnętrznymi krawędziami poręczy a powierzchnią ściany. Reguła ta stosowana jest przy wszystkich rodzajach schodów wewnętrznych.

 

Według formy dzielimy je na:

  • schody proste

  • schody dwubiegowe

  • schody trójbiegowe i posiadające więcej biegów (rzadko spotykane w domach i mieszkaniach)

  • schody zabiegowe

  • schody wachlarzowe

  • schody spiralne lub inaczej kręcone

 

Schody wewnętrzne zgodne z prawem – czyli jakie?

Jakie więc dokładnie parametry zapisane w prawie budowlanym odnoszą się do schodów wewnętrznych? Jedną z pierwszych reguł jest odpowiednia wysokość stopni. Przyjęto, że dla maksymalnej wygody użytkowania wysokość stopni schodów zabiegowych lub schodów prostych powinna wynosić od 15 do 19 centymetrów. Im niższa wysokość schodów, tym bardziej komfortowe będą w użytku. Wartości wyższe, czyli stopnie o wysokości 19 centymetrów są już dość strome –są więc nie tylko mniej wygodne, ale i mało bezpieczne. Na strome stopnie decydujmy się więc jedynie w ostateczności.

Prawo budowlane określa również głębokość stopni – ta jednak zależy od kształtu konstrukcji. Schody proste powinny mieć stopnie o głębokości od 25 do 32 centymetrów. Schody zabiegowe, schody wachlarzowe, schody spiralne oraz te posiadające spocznik w formie podestu – tutaj minimalna głębokość 25 centymetrów musi być zapewnia w określonej ustawowo odległości 40 centymetrów od poręczy, balustrady, czy w przypadku schodów spiralnych – słupa, na którym oparta jest konstrukcja.

Określona jest również minimalna szerokość schodów. Ta nie powinna wynosić mniej niż 80 centymetrów. Podobnie jak w powyższym przypadku, im szersze schody, tym wygodniejsze ich użytkowanie. Schody zabiegowe lub schody ze spocznikiem często projektowane są tak, aby mogły się na nich swobodnie minąć dwie dorosłe osoby. Szerokość schodów mierzona jest pomiędzy wewnętrznymi krawędziami poręczy lub pomiędzy wewnętrzną krawędzią balustrady jednostronnej a powierzchnią ściany. Ostatnią rzeczą określoną w wymaganiach prawa budowlanego jest wysokość kondygnacji. Ta wynosi minimum 205 centymetrów, co pozwala na korzystanie ze schodów w wyprostowanej pozycji. Ostateczne wymiary powinny zostać wyliczone przez fachowca zarządzającego naszą konstrukcją.

 

Podsumowując, wymagania określone w prawie budowlanym dotyczące schodów wewnętrznych to:

  • Wysokość stopni (15-19 centymetrów)

  • Głębokość stopni (od 25 do 32 centymetrów, w zależności od kształtu konstrukcji)

  • Minimalna szerokość schodów (minimum 80 centymetrów)

  • Wysokość kondygnacji (minimum 205 centymetrów)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl