Jakie schody do domu wybrać?

0
Jakie schody do domu wybrać?

Schody wewnętrzne w budynku pełnią ważną funkcję użytkową, a także dekoracyjną. Wielu inwestorów zastanawia się, jakie schody wybrać do domu i które warianty przyniosą najwięcej korzyści. Dla ułatwienia wyboru prezentujemy najbardziej charakterystyczne rodzaje schodów oraz ich najważniejsze cechy. Podpowiadamy też, od czego zależy koszt schodów.

Rodzaje schodów wewnętrznych

Schody montowane wewnątrz budynków to bardzo różnorodne konstrukcje. Nie tylko wykonywane są z rozmaitych materiałów, ale także mają wiele układów i sposobów ich montażu. Jeśli zastanawiasz się, jakie schody do domu wybrać, weź pod uwagę warunki techniczne w budynku i sprawność osób, które będą korzystały z ciągów komunikacyjnych. Schody muszą być wygodne także dla małych dzieci i osób z niepełnosprawnościami, jeśli oczywiście takie docelowo będą z nich korzystały.

Najważniejszy podział dotyczący schodów odnosi się do ich konstrukcji. Do najpopularniejszych typów schodów należą:

  • jednobiegowe - najprostsze i najtańsze do wykonania schody bez spoczników, w jednym biegu pokonuje się całą różnicę wysokości;
  • dwubiegowe - pomiędzy biegami znajduje się spocznik, co ułatwia poruszanie osobom starszym. Schody mogą występować w wersji klasycznej lub łamanej pod kątem prostym;
  • trójbiegowe - mają krótkie biegi i dwa spoczniki, dlatego są bardzo wygodne, jednak zajmują dużo miejsca;
  • zabiegowe - konstrukcja schodów nie zawiera spocznika, ale zastępują go stopnie o różnej szerokości. Schody zajmują niewiele miejsca, jednak są bardzo trudne do wykonania i mało wygodne;
  • kręcone - określane też jako schody spiralne, osadzane z reguły na słupie pionowym lub w konstrukcji policzkowej. Zajmują najmniej miejsca ze wszystkich i bez problemu można je zamontować już po zakończeniu budowy. Niestety, są bardzo niewygodne i nie nadają się dla dzieci i osób starszych.

Warto podkreślić, że wszystkie decyzje dotyczące tego, jakie schody do domu wybrać, należy podjąć jeszcze na etapie projektowania budynku.

Schody żelbetowe czy modułowe?

Przy wyborze schodów warto wziąć pod uwagę także sposób ich montażu wewnątrz budynku. Tu do wyboru są schody żelbetowe i modułowe. Ten pierwszy typ konstrukcji wykonuje się najczęściej już na etapie wylewania stropów w nowym budynku. Konstrukcja betonowa jest wzmocniona stalowym zbrojeniem i połączona bezpośrednio ze ścianami budynku. Od ciebie zależy, w jaki sposób wykończysz taką konstrukcję.

Innym wariantem są gotowe schody wewnętrzne, nazywane często modułowymi. Jest to rodzaj konstrukcji zamontowany już po wzniesieniu budynku i mocowany do elementów nośnych, czyli ścian i stropów. Schody charakteryzują się konstrukcją samonośną, dlatego możesz skorzystać z nich nawet na etapie przebudowy budynku.

Schody - koszt budowy

Przy wyborze tych elementów wykończeniowych z pewnością padnie pytanie o cenę. Ile kosztują schody wewnętrzne do domu? Cena zależy od wielu czynników, takich jak wielkość, poziom komplikacji konstrukcji czy rodzaj zastosowanego materiału. W przypadku schodów żelbetowych ich wylanie jest wliczane w koszt budowy obiektu, dlatego poniesiesz tylko cenę materiałów wykończeniowych i robocizny. Jeśli chcesz wykonać schody żelbetowe w użytkowanym budynku, koszt prostej konstrukcji będzie w granicach 3 - 5 tysięcy.

Przy schodach gotowych istnieje znacznie więcej zależności. Najtańsze będą gotowe schody stalowy jednobiegowe lub spiralne, które możesz zamontować samodzielnie. Ceny takich gotowych elementów zaczynają się od 2000 złotych. Nieco więcej zapłacisz za schody policzkowe montowane z płyt stalowych lub szkła. Tu cena może mieścić się w przedziale od 5 do 20 tysięcy złotych, jednak takie stopnie mają już znacznie wyższy poziom estetyki. Wybierając schody drewniane przygotowywane na zamówienie, musisz liczyć się z kosztami powyżej 10 tysięcy i trudno wskazać tu górny limit cenowy.

Schody gotowe wewnętrzne - czy warto?

Nadal zastanawiasz się, jakie wybrać schody do domu? Może planujesz remont i przebudowę, a zależy Ci na odpowiednim doborze konstrukcji. Szczególnie w takiej sytuacji montaż schodów żelbetowych może być bardzo uciążliwy, dlatego lepszym wyborem okażą się gotowe schody. Dlaczego warto na nie postawić?

Schody modułowe mogą być wykonane z rozmaitych materiałów, takich jak drewno, stal, a nawet szkło. Niektóre możesz kupić jako gotowe, jednak przy bardziej nietypowych konstrukcjach lepiej będzie zamówić takie schody u producentów. Ważną zaletą jest też to, że schody zabiegowe drewniane, czy stalowe, można zamontować bardzo szybko. Z reguły same prace montażowe nie trwają dłużej, niż 2 dni, a w wielu przypadkach będziesz w stanie zamontować je samodzielnie.

Przy wyborze schodów modułowych istnieje jeszcze jedna zaleta, która spodoba się szczególnie osobom często zmieniającym aranżacje. Jeśli przestanie Ci się podobać ich stylistyka lub układ, z łatwością możesz zamienić je na inne. Schody gotowe znacznie łatwiej można zdemontować niż żelbetowe. Jeśli zatem zapragniesz stopni szklanych lub będziesz chciał zastąpić konstrukcję belkową przez policzkową, okaże się to znacznie łatwiejsze.

Niezależnie od tego, jakie schody do domu wybierzesz, powinny być precyzyjnie dopasowane do aranżacji, potrzeb i warunków technicznych. Jeśli spełnisz już te parametry, możesz zastanowić się nad innymi czynnikami, jak estetka. Pamiętaj, że schody mają być dekoracją pomieszczenia, dlatego postaw na dopasowane i solidne elementy.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl