Jakie schody do piwnicy wybrać?

0
Jakie schody do piwnicy wybrać?

Jesteś na etapie budowy domu i zastanawiasz się, jakie schody do piwnicy wybudować? Możliwości jest wiele, ale nie każdy model schodów pasuje do tego miejsca. Wszystko zależy od rodzaju budynku i przeznaczenia piwnicy. W dzisiejszym artykule znajdziesz wiele wskazówek, które pomogą Ci wybrać najlepszy model schodów do piwnicy, który będzie spełniał dobrze swoje funkcje.

Jak wybrać odpowiednie schody do piwnicy?

Przed wyborem konkretnego modelu schodów warto przede wszystkim zastanowić się, gdzie chcesz umieścić wejście. Możliwości są dwie: albo na zewnątrz budynku, albo wewnątrz. Jeśli chcesz przeznaczyć piwnicę jedynie na miejsce do przechowywania mebli i sprzętu ogrodowego, warto pomyśleć o umieszczeniu wejścia na zewnątrz za blaszanymi drzwiami. W polskim budownictwie rozwiązanie to jest mało popularne, jednak cechuje się dużą wygodą i funkcjonalnością. Przechowywanie w piwnicy przedmiotów o dużych gabarytach nie będzie problemem.

Drugim rozwiązaniem jest umieszczenie wejścia do piwnicy wewnątrz domu. Schody do piwnicy wówczas znajdują się w osobnej klatce schodowej lub są zamknięte za drzwiami. To rozwiązanie jest dobre zarówno w sytuacji, kiedy piwnica służy do przechowywania, jak i jako pokój zabaw, siłownia, suszarnia czy kotłownia.

W przypadku piwnicy użytkowej i przeznaczonej pod kotłownie czy jako miejsca do przechowywania estetyka schodów schodzi na drugi plan. Przede wszystkim powinny być stabilne, wygodne i wytrzymałe. Najczęstszym wyborem są schody żelbetonowe budowane podczas wznoszenia budynku.

Jak zaprojektować schody do piwnicy?

Czy są jakieś parametry, które powinny spełniać schody do piwnicy? Wymiary są określone w prawie budowlanym. Schody nie powinny być zbyt strome. Wysokość stopnia w przypadku piwnicy użytkowej może wynosić nawet 20 cm, w przypadku piwnicy zaadaptowanej na pokój powinny mieć około 15 cm, co zwiększa komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Szerokość stopnia powinna wynosić 30–31 cm, a całego biegu minimum 80 cm. W jednym biegu powinno być od 9 do 12 stopni. Wymiary te wpływają przede wszystkim na wygodę użytkowników.

Schody do piwnicy użytkowej są rzadko wyposażane w balustradę. Jednak jeśli często wnosisz do niej duże przedmioty lub schody prowadzą do piwnicy adaptowanej – warto wyposażyć je w balustradę dla zwiększenia bezpieczeństwa. Kolejnym ważnym elementem schodów jest oświetlenie. W piwnicy rzadko jest dostęp do naturalnego światła lub jest ono bardzo ograniczone, dlatego należy oświetlić nie tylko samo pomieszczenia, ale także schody, aby zapewnić domownikom bezpieczne poruszanie się w dół i do góry.

Jaki materiał na schody do piwnicy wybrać?

Kiedy chcesz w piwnicy urządzić przede wszystkim miejsce do przechowywania sprzętu ogrodniczego i innych dużych przedmiotów, które często będziesz wyjmował, najlepszym wyborem są schody betonowe. W tym wypadku ich wygląd nie jest najważniejszy. Schody do piwnicy betonowe powinny przede wszystkim znieść duży ciężar i zapewnić bezpieczeństwo. Beton można pokryć materiałem antypoślizgowym lub zostawić naturalną zaimpregnowaną powierzchnię.

Jak zrobić schody do piwnicy zaadaptowanej na pokój mieszkalny? W tym wypadku koniecznie weź pod uwagę estetykę schodów. Świetne efekty zapewni naturalne drewno lub stal. Schody modułowe stalowe cechują się lekką konstrukcją, która nie przytłacza pomieszczenia. Z kolei drewniane schody do piwnicy sprawdzą się w aranżacjach tradycyjnych czy skandynawskich.

W większości aranżacji sprawdzą się gotowe schody do piwnicy wykonane ze stali i drewna. Łączenie materiałów pozwala rozszerzyć możliwości zastosowania tego modelu. Świetnie prezentują się zarówno w aranżacjach tradycyjnych, jak i nowoczesnych.

Najlepsze rozwiązania dla schodów do piwnicy

W piwnicy nie ma zazwyczaj zbyt dużo miejsca na schody. Ponadto ich konstrukcja powinna być przede wszystkim wygodna i funkcjonalna. Jaki model sprawdzi się najlepiej?

Pomimo tego, że schody spiralne zajmują najmniej miejsca, to jednak nie są dobrym wyborem do piwnicy w domu. Świetnie sprawdzą się jednak w lokalach użytkowych, które mają niższą kondygnację, gdzie np. znajduje się piwniczka z winami. Wówczas wiadomo, że w takim miejscu nie będą przenoszone duże przedmioty, a same schody dodadzą wnętrzu klimatu i ciekawie uzupełnią aranżację.

Często do piwnicy wybierane są schody strychowe o konstrukcji zabiegowej, które również nie zajmują dużo miejsca. Ważne, aby nie były zbyt strome. Za najwygodniejsze i najbezpieczniejsze z kolei uważane są schody proste i dwubiegunowe. W piwnicach adaptowanych koniecznie wyposaż je w barierkę i oświetlenie.

Nie wiesz, jakie schody do piwnicy sprawdzą się najlepiej? Koniecznie sprawdź ofertę naszego sklepu internetowego, w którym znajdziesz wiele ciekawych modeli. Możesz wybrać wygodne schody proste lub dwubiegunowe. Z kolei schody modułowe z łatwością zamontujesz samodzielnie, zyskując efektowną aranżację piwnicy.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl