Łączenie różnych materiałów na stopniach schodów – hit sezonu

0
Łączenie różnych materiałów na stopniach schodów – hit sezonu

Łączenie materiałów na stopniach schodów wewnętrznych jest obecnie bardzo popularne. Coraz częściej odchodzi się od konstrukcji wykonanych tylko z jednego materiału. W ten sposób można urozmaicić wygląd schodów i dopasować je jeszcze lepiej do aranżacji pomieszczenia. Ponadto rozwiązanie to ma szereg innych zalet, o których przeczytasz w dzisiejszym artykule. Jakie materiały możemy połączyć na stopniach schodów i jak zrobić to dobrze, aby konstrukcja zachowała swoją funkcjonalność. Odpowiedzi szukaj w dzisiejszym artykule.

Wykończenie stopni schodów w domu

Każdy model schodów można wykonać z różnych materiałów. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na schody metalowe nowoczesne, czy drewniane, stopnie możesz wykończyć innym materiałem. Co właściwie daje łączenie materiałów na stopniach schodów?

Na początek warto dowiedzieć się, z czego zbudowany jest stopień. Ten w zależności od rodzaju schodów może się nieco różnić. W schodach policzkowych znajdują się belki policzkowe, do których wsuwane są stopnie i podstopnice. Dwie belki mogą być zastąpione jedną centralną, dającą odpowiednie podparcie stopniom. Takie rozwiązanie często spotykane jest w gotowych schodach wewnętrznych modułowych. Z kolei w modelach dywanowych nie znajdziesz ani belki centralnej, ani bocznych. Stabilność uzyskuje się przez kotwiczenie do stropu oraz podłogi na dole i górze biegu.

Konstrukcje, w których łączy się kilka rodzajów materiałów, nazywane są schodami hybrydowymi. Łączenie materiałów na stopniach schodów wewnętrznych może objąć takie elementy jak stopnie, podstopnice i belki policzkowe.

Nowoczesne schody w domu powinny być ozdobą wnętrza, jednak wraz z ciekawym designem rośnie ich cena. Wykorzystanie różnych materiałów pomoże Ci nieco obniżyć cenę, dzięki zastosowaniu tańszych materiałów na belkach, a nieco droższych i bardziej efektownych na stopniach. Zaletą schodów hybrydowych jest także niebanalny design, który można uzyskać dzięki łączeniu materiałów.

Jakie materiały możemy łączyć przy wykończeniu stopni na schodach wewnętrznych?

Z jakiego materiału schody do domu są najczęściej wykonane? Przede wszystkim króluje tu metal, drewno, a także konstrukcje żelbetonowe. We wszystkich modelach można wykończyć stopnie innym rodzajem materiału.

Najwięcej możliwości masz w przypadku konstrukcji żelbetonowych. W aranżacjach industrialnych i surowych można zostawić naturalny wygląd betonu, wykańczając stopnie np. żywicą epoksydową. Bardzo często betonowe schody pokrywa się płytkami ceramicznymi – warto tutaj wybierać płytki gresowe antypoślizgowe. Aby nadać konstrukcji nieco ciepła, można wykończyć stopnie drewnem.

Efektowne schody loftowe możesz uzyskać, łącząc stalowe belki i drewniane stopnie bez podstopnic. Równie ciekawy i oryginalny efekt uzyskasz, montując metalowe stopnie do drewnianych belek centralnej lub policzkowych. W nowoczesnych aranżacjach doskonale zaprezentują się także metalowe konstrukcje schodów z minimalistycznymi stopniami wykonanymi ze szkła hartowanego.

Schody drewniane zabiegowe najczęściej wyposażone są w stopnie z podstopnicami. Zmiana materiału wykonania stopni w tym wypadku może być nieco utrudniona. Jednak świetnym rozwiązaniem do tradycyjnych aranżacji jest łączenie drewna z wykładziną dywanową.

Łączenie materiałów na stopniach schodów – jak zrobić to dobrze i z pomysłem?

Wygląd schodów wewnętrznych odgrywa bardzo ważną rolę w całej aranżacji pokoju, szczególnie gdy zdecydujesz się na schody otwarte. Warto dobrze przemyśleć łączenie materiałów, aby dopasować konstrukcję do całego wystroju wnętrza.

W aranżacjach nowoczesnych i minimalistycznych najlepiej łączyć metal ze szkłem. Przeźroczyste schody nadadzą konstrukcji pożądanej lekkości i wizualnie zajmą znacznie mniej miejsca.

W loftowych salonach najlepiej zaprezentuje się połączenie drewna ze stalą. Stopnie możesz wykończyć stalowymi płytami, z kolei podstopnice ciemnym i cienkim drewnem opartym na drewnianej lub metalowej belce.

Ciekawe pomysły na schody w domu – schody hybrydowe z różnych surowców

W naszym sklepie znajdziesz schody hybrydowe z różnych surowców. Piękne aranżacje uzyskasz w małych salonach, kiedy zastosujesz schody spiralne Cora Model Bawaria Vertical 02. W tej konstrukcji stopnie wykonane są z drewna opartego na centralnej metalowej belce. Brak podstopnic pozwala zachować lekkość i estetyczną ażurową formę.

Podobne łączenie materiałów zastosowano w modelu schodów metalowych Cora Model Mix 220 Lux. Są to schody proste, w których wykorzystano nieco jaśniejszy odcień drewna i stal malowaną proszkowo utrzymaną w kolorze chromu. Takie połączenie tworzy konstrukcję uniwersalną, która pasuje zarówno do nowoczesnych aranżacji, jak i tradycyjnych.

Łączenie materiałów na stopniach schodów jest doskonałym pomysłem, kiedy chcesz uzyskać niebanalną dekorację wnętrza. Drewno, metal i beton można mieszać ze sobą uzyskując najbardziej zadowalające efekty. W naszym sklepie znajdziesz hybrydowe schody pasujące do niemal każdej aranżacji. Sprawdź naszą ofertę schodów modułowych, które z łatwością złożysz samodzielnie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl