Lakierowanie schodów i parkietu – o czym warto pamiętać?

0
Lakierowanie schodów i parkietu – o czym warto pamiętać?

Aby zachować koloryt, formę i trwałość, zarówno parkiet, jak i schody drewniane muszą być w odpowiedni sposób konserwowane. Obydwie te przestrzenie poddawane są intensywnej eksploatacji, wynikającej z codziennego użytku. Jedną z najpopularniejszych metod wykańczania powierzchni drewnianej, takiej jak schody czy parkiet, jest pokrycie lakierem. Lakierowanie nie tylko zabezpiecza przed uszkodzeniami, ale i nadaje eleganckiego wyglądu, podkreślając koloryt i słoje drewna. O czym warto pamiętać, przystępując do lakierowania?

Dobór odpowiedniego preparatu

Przede wszystkim, środek musi być odpowiednio dobrany do powierzchni i rodzaju drewna. Schody drewniane zabiegowe wykonane z polskich surowców, takich jak dąb, modrzew czy buk, wymagać będą innego rodzaju pielęgnacji niż schody zabiegowe i schody modułowe z drewna egzotycznego. Wybór odpowiedniego lakieru zależy nie tylko od typu drewna, ale i od natężenia użytkowania. Właśnie tym powinniśmy kierować się przy lakierowaniu parkietu. Środki obecnie dostępne na rynku to: lakiery wodne, lakiery poliuretanowe jednoskładnikowe, lakiery poliuretanowe dwuskładnikowe, lakiery wodne dwuskładnikowe i lakiery uretanowo-alkidowy. Spośród nich najpopularniejsze są lakiery wodne, które kupuje się gotowe do użycia. Cechuje je krótki czas schnięcia, dzięki czemu w ciągu jednego dnia zdążymy nałożyć kilka warstw. Mają jednak mniejszą odporność na ścieranie i chemiczne środki czystości niż lakiery poliuretanowe. Niektóre z rodzajów drewna wymagają uprzedniego pokrycia podkładem neutralizującym – tak jest w przypadku drewna egzotycznego, jak i wszelkich powierzchni, które podlegają częstej eksploatacji.

Lakierowanie parkietu

W przypadku podłóg, powierzchnia musi być wcześniej przeszlifowana, czysta i sucha. Każda odrobina kurzu lub pyłu może zanieczyścić lakier, co spowoduje powstanie mało estetycznej grudki. Również pomieszczenie, w którym kładziemy lakier, musi mieć otwarte okna i odpowiednią temperaturę, wahającą się od 15 do 25 stopni Celsjusza. Zaleca się wcześniejsze przeszlifowanie podłogi w celu jej wyrównania, z zachowaniem kierunku biegu słojów drewna. Szlifowanie wykonuje się za pomocą szlifierki taśmowej lub szlifierki kątowej. Lakier należy nakładać za pomocą płaskiego i szerokiego pędzla lub wałka malarskiego. Po wyschnięciu pierwszej warstwy lakieru, ponownie szlifujemy podłogę papierem ściernym, nakładamy kolejną warstwę, a parkiet pozostawiamy do wyschnięcia na około 24 godziny.

Lakierowanie schodów

Lakierowanie schodów drewnianych wygląda podobnie do lakierowania parkietu. Również tutaj konieczne jest dobranie właściwego preparatu do użytego drewna. Jeśli konstrukcja naszego domu wymaga użytkowania schodów, podzielmy lakierowanie na dwa dni, rozpoczynając od lakierowania co drugi stopień. Wcześniej schody należy oczyścić za pomocą szlifierki lub wycyklinować. Schody drewniane lakierujemy cienkimi warstwami, nakładając lakier pędzlem wzdłuż słojów. Aby uzyskać najlepszy efekt, potrzebne mogą być nawet trzy warstwy lakieru – pamiętajmy, aby pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw ponownie przeszlifować powierzchnię. Czas schnięcia drewna jest uzależniony od użytego preparatu – od dwóch godzin w przypadku lakierów wodnych do dwunastu godzin przy lakierach rozpuszczalnych.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl