Najczęstsze błędy popełniane podczas projektowania schodów wewnętrznych 0
Najczęstsze błędy popełniane podczas projektowania schodów wewnętrznych

Budowa schodów zabiegowych, tak jak w przypadku każdej konstrukcji nośnej, wymaga dużej precyzji na każdym etapie wznoszenia. Aby zapewnić trwałość, ale i bezpieczeństwo schodów w Twoim domu, zapoznaj się z najczęściej popełnianymi błędami podczas ich projektowania.


Niedopasowanie schodów do wnętrza


Problem niedopasowania schodów do reszty pomieszczenia najczęściej pojawia się w przypadku mieszkań, gdzie konstrukcja nie była częścią pierwotnego projektu. Odpowiednie rozplanowanie zajmującej dość spory metraż klatki schodowej w urządzonym już wnętrzu może stanowić ogromne wyzwanie. Z pomocą przychodzi tutaj możliwość zaprojektowania schodów zabiegowych na zamówienie – usługę tą najlepiej zlecić profesjonalistom. W zależności od ilości przestrzeni dobiorą oni najbardziej funkcjonalną konstrukcję, przykładowo schody zabiegowe metalowe o spiralnej formie, która zmieści się nawet w najmniejszym mieszkaniu. Podstawową zasadą musi być wygoda korzystania i przynajmniej metr odstępu od ściany. Unikniemy w ten sposób bardzo niewygodnych schodów „wchodzących” na ścianę, zamykających przestrzeń i utrudniających wnoszenie rzeczy.

Dopasowanie schodów do wnętrza to również kwestia estetyki. Problem ten rozwiązuje wybór standardowych projektów i naturalnych materiałów. Schody zabiegowe drewniane pasują niemalże do każdego wystroju. Pośród najczęstszych błędów popełnianych podczas projektowania często wymienia się również niewłaściwe oświetlenie klatki schodowej. Wykorzystajmy przestrzeń tak, aby schody były jak najlepiej oświetlone – otwarte bądź z bezpośrednim dostępem do okien.

Mieszkanie tworzą przede wszystkim domownicy, uwzględnijmy więc w projekcie również ich potrzeby. Dzieci, osoby starsze – ale i czworonożni milusińscy - wymagają schodów z poręczną i szeroką barierką. W przypadku dzieci warto też rozważyć barierkę z kilkoma wspornikami odpowiednio wysokimi zarówno dla dużych, jak i małych. Tutaj znów pojawia się kluczowe znaczenie bezpieczeństwa konstrukcji, szczególnie odpowiedniego dopasowania stopni, czemu poświęcimy kolejny akapit.


Złe wymiary


Schody o złych wymiarach będą nie tylko niewygodne, ale i niebezpieczne w użytkowaniu. Dobry projekt musi być zgodny z wytycznymi prawa budowlanego, regulującego wymiary konstrukcji. W przypadku schodów wewnętrznych podstawową regułą jest odpowiednia wysokość stopni, wynosząca pomiędzy 15 a 19 centymetrami. Dużą uwagę należy zwrócić też na odpowiednie przeliczenie parametrów schodów, tak aby były one jednakowej wysokości. Wymiary stopni w jednym biegu muszą być identyczne, aby uniknąć niepożądanych potknięć.


Dalej określona jest głębokość, wynosząca w przypadku schodów zabiegowych 25 centymetrów w odległości maksymalnie 40 centymetrów od krawędzi poręczy lub balustrady. Kolejny parametr to szerokość schodów, z minimalną wartością 80 centymetrów. Jej zachowanie pozwala na swobodne wyminięcie się dwóch dorosłych osób oraz na komfortowe wnoszenie rzeczy na piętro.

Ustawa nie określa ilości stopni, warto jednak pamiętać, że dla komfortu użytkowania stopni powinno być jak najmniej lub powinny być umieszczone pomiędzy nimi spoczniki. Schody nie powinny również znajdować się zbyt blisko stropu – tutaj zaleca się prześwit wynoszący przynajmniej 2,5 metra. Dzięki temu żadna z osób korzystających z konstrukcji nie będzie musiała się schylać.

Źle dobrany materiał  

Ostatnim, choć bardzo istotnym punktem jest odpowiedni dobór materiału z którego wykonane będą schody. Bez względu na to, czy wybieramy zabiegowe schody drewniane, czy metalowe; dobrze dobrany surowiec jest podstawą ich trwałości. Pierwszymi pytaniami, jakie należy sobie zadać, wybierając pomiędzy tymi dwoma typami, są: jak często będziemy je użytkować oraz czy jesteśmy w stanie odpowiednio o nie zadbać. Dużą rolę odgrywa tutaj również rodzaj pomieszczenia i planowany wystrój całości mieszkania. Eleganckie i wysoce estetyczne schody drewniane pasować będą niemal wszędzie. Wymagają jednak regularnej konserwacji przy użyciu specjalistycznych preparatów. Łatwiejsze w utrzymaniu będą schody wykonane z metalu, szczególnie w przypadku niezawodnej stali. Ich wadą będzie jednak chłód i nieco mniejsza wygoda podczas codziennego korzystania. Tutaj szczególną wadą będzie śliskość powierzchni, której należy unikać w domach rodzinnych z dziećmi. Schody metalowe jednak świetnie sprawdzą się w wersjach hybrydowych, łączących obydwa materiały. Wyżej wymienionych wad można również uniknąć, jeśli nasze potrzeby zostaną odpowiednio przełożone na język projektu.

Wybierając drewno, nie oszczędzajmy na jego typie. Im twardsze schody, tym odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne, takie jak obciążenie i ścieranie się. Jeśli łączą kondygnacje, zainwestujmy w surowce takie jak jesion, buk, dąb czy coraz popularniejsze drewna egzotyczne. Wszystkie wymienione rodzaje drewna, a w szczególności drewna egzotyczne, odznaczają się wyjątkową trwałością.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl