Poznaj 3 pomysły na schody w pokoju dziennym

0
Poznaj 3 pomysły na schody w pokoju dziennym

Istnieją różne pomysły na schody w pokoju dziennym. Przewyższając ich estetykę nad funkcjonalnością, często zyskujesz efektowną i designerską dekorację wnętrza, jednak podczas wnoszenia dużych przedmiotów lub nawet codziennego korzystania z nich żałujesz swojego wyboru. Podczas projektowania schodów w salonie warto zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd, ale także stronę praktyczną. W końcu schody są jedyną drogą na wyższą kondygnację i powinny być przede wszystkim komfortowe dla mieszkańców. Nie wiesz, jak je zaprojektować? Poznaj nasze trzy pomysły na schody w pokoju dziennym.

Jak zaplanować schody w salonie? Schody w salonie a funkcjonalność

Schody w salonie mają wiele zalet, ale także kilka wad, które powodują trudności podczas ich aranżowania. Dawniej domy jednorodzinne budowano z osobną klatką schodową. Wówczas gotowe schody wewnętrzne odgradzało się ścianą od reszty pomieszczeń. Ich estetyka schodziła na drugi plan. Rozwiązanie to również pozwalało domownikom na zaaranżowanie dwóch osobnych mieszkań w domu z osobnym wejściem.

Dziś nowoczesne projekty domów często stawiają na otwartą przestrzeń, dzięki czemu wejście na górną kondygnację jest zlokalizowane w pokoju dziennym. Mogą znajdować się z boku, chociaż schody na środku pokoju również mogą prezentować się modnie, estetycznie i zachować przy tym dużą funkcjonalność.

Usytuowanie schodów w pokoju dziennym ma swoje minusy, do których należą rozprzestrzeniające się na górną kondygnację zapachy z aneksu kuchennego połączonego z salonem czy hałasy dobiegające z dołu. Problemy te możesz łatwo wyeliminować, aranżując na górze sypialnie zamykane drzwiami.

Jak mogą wyglądać schody w salonie? Aranżacje wejścia na górną kondygnację budynku są obecnie niezwykle atrakcyjne. Podczas planowania warto przede wszystkim wziąć pod uwagę rodzaj zastosowanych schodów i dopasowanie ich do wielkości pomieszczenia. Koniecznie weź pod uwagę całą aranżację pokoju dziennego, ale także bezpieczeństwo mieszkańców. W domach z małymi dziećmi lub starszymi osobami koniecznie zaplanuj obecność spoczników czy pełnych barierek z poręczami.

Nowoczesne schody w salonie – modne rozwiązanie, które robi wrażenie

Jakie schody do salonu pasują najlepiej? Nowoczesne modele wykonane z metalowej konstrukcji i drewnianych stopni są wyborem, które pasują do większości aranżacji. Koniecznie dopasuj ich kolorystykę do stylu salonu. Schody utrzymane w czarnym kolorze będą się świetnie prezentować w czarno-białych aranżacjach glamour czy industrialnych. Nowoczesne, minimalistyczne salony także zyskają ciekawą ozdobę. Dużą zaletą tych modeli jest brak podstopnic, co sprawia, że cała konstrukcja jest lekka i nie obciąża wizualnie przestrzeni pokoju dziennego.

Schody metalowe nowoczesne mogą być kręcone, zabiegowe lub dwubiegowe czy nawet jednobiegowe. Rodzaj schodów koniecznie dopasuj do ilości wolnego miejsca w salonie. W przestronnych pokojach świetnie sprawdzą się komfortowe schody dwubiegowe lub jednobiegowe. Z kolei kręcone są najlepszym rozwiązaniem do małych pomieszczeń.

Schody zabudowane w salonie o mniejszej powierzchni

Schody kręcone nie są jedynym rozwiązaniem do mniejszych pomieszczeń. W niewielkim salonie świetnie sprawdzą się także schody zabiegowe drewniane, które są znacznie bezpieczniejsze i bardziej komfortowe od modeli kręconych. Możesz zdecydować się także na schody jednobiegowe, jednak warto je usytuować z boku pokoju, a nie na jego środku. Dzięki temu nie przytłoczysz ich obecnością aranżacji całego pomieszczenia.

W małych pokojach dziennych liczy się każdy centymetr przestrzeni, więc zaaranżuj także miejsce pod schodami. Zabudowane schody są świetnym rozwiązaniem, dzięki któremu możesz zyskać dodatkową przestrzeń do przechowywania przedmiotów. Na ściance pod schodami jednobiegowymi zmieścisz nawet telewizor. Dzięki takiemu rozmieszczeniu schody stają się integralną częścią aranżacji, a Ty oszczędzasz miejsce.

Otwarte schody w salonie – atrakcyjna ozdoba wnętrza

Schody jednobiegowe w salonie o dużej przestrzeni można zaaranżować na wiele sposobów. Chcąc zyskać efektowną ozdobę, warto zwrócić uwagę na materiały wykończenia. Schody loftowe najczęściej wykonane są z metalu i drewna. Warto jednak przemyśleć także betonowe schody w salonie czy w pełni drewniane, otwarte modele, które najlepiej pasują do przytulnych i sielskich aranżacji rustykalnych czy New Nordic.

Nowoczesne schody w salonie możesz wykończyć także szklanymi barierkami lub zastąpić poręcz lamelami czy stalowymi linkami. Tego rodzaju schody w pokoju dziennym będą widoczną i okazałą dekoracją. Warto także je odpowiednio oświetlić od góry za pomocą wiszących lamp lub od dołu, montując taśmy ledowe w stopniach.

Teraz już wiesz, jak zaplanować schody w salonie i na co szczególnie zwrócić uwagę. W naszym sklepie internetowym znajdziesz wiele ciekawych modeli schodów spiralnych, jedno-, dwubiegowych czy zabiegowych. Sprawdź naszą ofertę i dopasuj schody do aranżacji swojego salonu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl