Poznaj rodzaje schodów wewnętrznych

0
Poznaj rodzaje schodów wewnętrznych

Niezależnie od tego, czy zamieszkujesz nowoczesne, dwupoziomowe mieszkanie, czy też dom jedno lub wielorodzinny wszędzie tam, gdzie występują co najmniej dwie kondygnacje, konieczne jest połączenie ich za pomocą schodów. Ich asortyment jest bardzo zróżnicowany i to zarówno w kontekście konstrukcji, jak i materiału, z jakiego zostały wykonane oraz kolorystyki. Wybór nie zawsze jest oczywisty, co często wynika z indywidualnych upodobań inwestora, a także charakterystyki wnętrza. Szeroki wachlarz możliwości ułatwia jednak wpasowanie schodów w konkretną przestrzeń i pomaga w aranżacji funkcjonalnego pomieszczenia. 

 

Znajomość terminologii dotycząca konstrukcji schodów jest ważna zwłaszcza wtedy, gdy podejmujemy się budowy domu lub remontu dwupoziomowego mieszkania. Zdecydowanie łatwiej uzgodnić wtedy z architektem wnętrz, czego oczekujemy od niego w ramach realizowanego projektu. Łącząc dwie kondygnacje domu lub mieszkania można wybrać gotowe schody wewnętrzne albo zdecydować się na wykonanie schodów na zamówienie. W przypadku gotowych schodów modułowych można pokusić się o ich samodzielny montaż, co obniża koszt całej inwestycji. 

Schody o prostej konstrukcji

Schody wewnętrzne mogą być prowadzone na wiele różnych sposobów. Najprostsze do wykonania są schody proste jednobiegowe. Ich stopnie mają równą szerokość, co ułatwia ich wykończenie. Zdecydowanie łatwiej też dobrać do nich balustradę niż w przypadku bardziej skomplikowanych konstrukcji. Wadą takiego rozwiązania jest to, że pokonywanie takich schodów może być niekiedy męczące. Wszystko zależy od ilości stopni. A ponieważ schody proste jednobiegowe nie mają spocznika, pokonuje się je bez odpoczynku. Właśnie dlatego zaleca się, by łączyć nimi niższe kondygnacje. Przy ich pomocy można na przykład zaaranżować wejście na antresolę. Kolejną wadą jest to, że wykonanie takich schodów wymaga sporo miejsca. Nie poleca się ich zatem do niedużych pomieszczeń. Zazwyczaj realizuje się je przy ścianie, gdzie zajmują najmniej przestrzeni. Przykład mogą stanowić złożone z 15 stopni schody modułowe Cora Maxima 05 P. Alternatywą dla nich mogą być schody proste z jednym zabiegiem, czyli takie, które w dolnej części mają kilka stopni zabiegowych. Aranżacja takich schodów może ułatwić komunikację tam, gdzie jest za mało miejsca na schody proste jednobiegowe i sprzyja lepszemu zagospodarowaniu przestrzeni. Dodatkową korzyścią jest ciekawy efekt wizualny. 

Schody dwubiegowe i trójbiegowe ze spocznikiem

Powszechnym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych są schody dwubiegowe zwykłe ze spocznikiem. Bieg dolny zlokalizowany jest równolegle do górnego, a oba z nich połączone są właśnie za pomocą spocznika. Mogą zagościć w otwartej przestrzeni, jak i zostać zamknięte w klatce schodowej. Schody dwubiegowe ze spocznikiem mogą przybierać również inną formę i łączyć bieg górny z dolnym za pomocą spocznika pod kątem prostym, czyli prostopadle. Z nimi zdecydowanie częściej spotkamy się w przestrzeniach otwartych, podobnie zresztą jak ze schodami trójbiegowymi (trzy biegi połączone za pomocą dwóch spoczników). Te ostatnie dobrze sprawdzają się we wnętrzach o wysokich kondygnacjach, a także tam, gdzie pomiędzy dwoma kondygnacjami jest jeszcze półpiętro. Schody dwubiegowe i trójbiegowe mogą okazać się znacznie wygodniejsze w użytkowaniu od jednobiegowych. Co więcej, doskonale prezentują się we wnętrzach o reprezentacyjnym charakterze. 

Co to są schody zabiegowe?

Schodami zabiegowymi nazywamy takie, które zamiast spocznika mają stopnie w kształcie klina. Występują one w miejscu, gdzie schody zmieniają bieg i zwężają się w kierunku od ściany do ich środka. Zwężające się stopnie sprawiają, że wchodzenie po nich może być mniej komfortowe niż po schodach dwubiegowych ze spocznikiem. Mają jednak jeden ważny atut – pozwalają zaoszczędzić miejsce, dlatego świetnie sprawdzają się we wnętrzach o średniej wielkości. Co więcej, są przyjazne w odbiorze wizualnym, choć ze względu na zmienną szerokość stopni nieco trudniejsze do wykończenia niż schody proste. Najpopularniejszym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych są właśnie schody drewniane zabiegowe. Posiadają ciekawą linię i ponadczasowy materiał, który ociepla aranżację. Jako przykład można tu podać model Cora Moreno 180 Vertical L-90 złożony z 12 elementów, który łączy funkcjonalność z elegancją. 

Konstrukcja schodów spiralnych 

Choć schody zabiegowe zazwyczaj dobrze spełniają swoją funkcję w niedużych wnętrzach, gdzieniegdzie ich wykonanie (właśnie ze względu na metraż oraz układ) może być trudne. Alternatywą dla nich są schody spiralne, które wymagają najmniej miejsca spośród wszystkich rodzajów schodów wewnętrznych. Ich stopnie mają kształt trójkąta albo trapezu. Zazwyczaj koncentrują się wokół jednego, umieszczonego pośrodku wspornika. Ich konstrukcja prezentuje się bardzo efektownie i lekko, choć to, jak wiadomo, zależy również od zastosowanych do wykończenia materiałów. Ponieważ są dość strome, komunikacja po nich nie dla wszystkich jest komfortowa. Schody spiralne nieodpowiednie mogą okazać się dla małych dzieci oraz osób starszych. Utrudnione jest również wnoszenie po nich ciężkich i wielkogabarytowych przedmiotów. Nie ułatwiają tego wąskie i zróżnicowane pod względem szerokości stopnie oraz brak spoczników. Nie ulega jednak wątpliwości, że schody spiralne są świetnym rozwiązaniem we wnętrzach, gdzie na komunikację pomiędzy kondygnacjami pozostaje niewiele miejsca. Atutem jest również ich cena – zwłaszcza w przypadku schodów modułowych przeznaczonych do samodzielnego montażu. 

Schody wachlarzowe

We wnętrzu, w którym nie brakuje miejsca, inwestor może zdecydować się na schody wachlarzowe. Ich konstrukcja opiera się na planie łuku, a stopnie mają kształt trapezu. Im większa jest średnica łuku, tym wygodniejsze jest przemieszczanie się po takich schodach. Schody wachlarzowe prezentują się bardzo efektownie i doskonale wyglądają w reprezentacyjnych pomieszczeniach. Przy realizacji takich schodów warto zwrócić uwagę, by węższa część stopni miała szerokość co najmniej 16 cm. 

Czym różnią się schody policzkowe od dywanowych?

Co jeszcze warto wiedzieć, planując wykonanie schodów wewnętrznych? Z pewnością należy zapoznać się z takimi terminami jak schody policzkowe oraz schody dywanowe. W przypadku tych pierwszych poszczególne stopnie montowane są do umieszczonych na boku desek zwanych policzkami. Z kolei schody dywanowe są pozbawione policzków, a montuje się je bezpośrednio do ściany nośnej. To nadaje całej konstrukcji lekkości.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Od konstrukcji schodów będzie zależeć to, czy dobrze wkomponują się w konkretną przestrzeń. Ich budowa będzie wpływać również na komfort przemieszczania się pomiędzy kondygnacjami oraz na estetykę pomieszczenia. Przy wyborze poza konstrukcją warto jednak zwrócić uwagę także na inne cechy. Ważnym kryterium powinien być również materiał, z jakiego powstają schody, a także ich kolorystyka. To od nich będzie zależeć w dużej mierze to, czy schody dobrze skomponują się wizualnie z resztą aranżacji.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl