Rodzaje schodów samonośnych

0
Rodzaje schodów samonośnych

Betonowe czy samonośne wykończenie schodów to jedna z pierwszych decyzji, jaką należy podjąć podczas remontu przestrzeni. W tym artykule pomożemy ci zrozumieć najważniejsze pojęcia oraz rodzaje konstrukcji związane ze schodami samonośnymi.

Schody samonośne – czym się charakteryzują?

Podstawową cechą schodów samonośnych jest brak widocznego stelaża konstrukcji. Tego typu rozwiązanie pozwala na estetyczne dopasowanie budowli do stylu – dzięki wielu możliwościom aranżacyjnym schody mogą łatwo stać się integralną częścią mieszkania. Nie musimy więc już wybierać pomiędzy dekoracyjnością a solidnością, zyskując niemal unikalny design schodów wewnętrznych. Schody samonośne dzieli się ze względu na rodzaj konstrukcji. Najczęściej spotykać będziemy się z pojęciami takimi jak schody zabiegowe i schody proste. Pojęcia te związane są z podstawowymi częściami składowymi schodów (bieg, spocznik, stopnica, policzek).

Rodzaje schodów samonośnych

Rodzaje schodów samonośnych wyróżniamy przede wszystkim ze względu na rodzaj biegu zastosowanego w konstrukcji. „Bieg” to nazwa, którą określamy szereg stopni połączonych ze sobą i nieprzedzielonych w żaden sposób. Choć prawo budowlane nie określa, czy schody wewnętrzne powinny mieć bieg, podaje w swoich zaleceniach minimalną jego szerokość. Inną przydatną definicją będzie „spocznik”, czyli przestrzeń (zazwyczaj o formie przypominającej stopień platformy) rozdzielająca biegi. Pozwala ona na odpoczynek i krótkie złapanie oddechu.
Pierwszym rodzajem są schody proste.

Schody proste to jeden z najczęściej wybieranych rodzajów konstrukcji w aranżacjach nowoczesnych. Choć cenione za modernistyczny, „zawieszony w powietrzu” design, nie sprawdzą się najlepiej w jednorodzinnych domach. Schody proste posiadają wyłącznie jeden bieg. Znaczy to, że w stopnie nie są w żaden sposób przedzielone spocznikiem. Powyżej kilku schodów stają się zwyczajnie niewygodne w codziennym użytkowaniu. Jeśli zależy ci na maksymalnej wygodzie (na co warto zwrócić uwagę, szczególnie jeśli w domu mamy zwierzęta, dzieci lub osoby starsze) zdecyduj się na klasyczne schody zabiegowe albo równie popularne schody dwubiegowe. Tak jak wskazuje nazwa, te ostatnie posiadają dwa biegi przedzielone spocznikiem. Schody zabiegowe z kolei mają różną wysokość stopni, która pozwala na optymalne rozdzielenie ciężaru.

Schody samonośne – podział według konstrukcji

Schody samonośne można podzielić również według samego rodzaju konstrukcji. Wyróżniamy tutaj:
• Schody wewnętrzne osiodłane z konstrukcją na wangach
• Schody wewnętrzne z konstrukcją na wangach grzebieniowych
• Schody wewnętrzne osiodłane z wangami
• Schody wewnętrzne na słupie centralnym (czyli schody spiralne lub schody kręcone)
• Schody wewnętrzne półkowe
• Schody wewnętrzne bolcowe i bolcowo-policzkowe

Tutaj rodzaj konstrukcji weryfikuje sposób osadzenia w niej stopni, stanowiących integralną część schodów. Pierwszy z wypunktowanych rodzajów opiera swoją konstrukcję na wangach (zwane też policzkami), czyli deskach zabezpieczających stopnie po bokach. Wangi pojawiają się również w tak zwanym typie „grzebieniowym” gdzie wycinane są na kształt umożliwiający wpuszczenie w nie stopni. Ta teoretycznie prosta różnica w osadzeniu stopni ma dość spore znaczenie estetyczne. Kompromisem pomiędzy obydwoma rodzajami konstrukcji jest wykorzystanie pełnej wangi ze wpuszczonymi stopniami po jednej stronie oraz „osiodłanej” formy po ścianie zewnętrznej. Część osiodłana jest wtedy schowana po stronie bezpośrednio przylegającej do ściany.

W małych mieszkaniach idealnie sprawdzą się schody spiralne, czyli forma ze stopniami rozchodzącymi się od centralnego słupa. Choć ma ona kilka minusów (mała szerokość stopnia), nie zajmuje wiele miejsca. Schody kręcone łatwo też dopasować do niemal każdego otworu sufitowego, montowane są więc często nawet w mieszkaniach których plan nie przewidywał klatki schodowej.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl