Schody bezpieczne dla seniora – czyli jakie?

0
Schody bezpieczne dla seniora – czyli jakie?

Kiedy w domu mieszka osoba starsza, właściwe zabezpieczenie schodów jest absolutną koniecznością. Z wiekiem poruszanie się może stanowić coraz większy problem dla seniora, dlatego tak niezbędne jest zapewnienie mu odpowiedniego bezpieczeństwa, a także komfortu i mobilności. Od czego warto rozpocząć modyfikację schodów? W jaki sposób szybko dostosować je do potrzeb osoby starszej i o jakich elementach bezwzględnie należy pamiętać? Podpowiadamy!

Jak przystosować schody do potrzeb seniora?

Schody dostosowane do osoby starszej to przede wszystkim takie, które zapewniają odpowiednie wsparcie i są na tyle szerokie, by umożliwić seniorowi wygodną wspinaczkę, lub schodzenie. Najlepiej sprawdzają się schody drewniane zabiegowe samonośne, dwubiegowe lub trzybiegowe.

Elementami, które wyróżniają je na tle innych modeli, są szerokie spoczniki, umiejscowione w miejscach, w których schody zmieniają swój kierunek. Jeśli w mieszkaniu znajdują się natomiast klasyczne schody modułowe lub nowoczesne schody spiralne, a ich przebudowa nie jest możliwa, można zainwestować w kilka prostych rozwiązań, przyczyniających się do zwiększenia komfortu oraz bezpieczeństwa w samodzielnym korzystaniu ze schodów przez osoby starsze. Do powyższych rozwiązań zaliczyć możemy:

  • montaż solidnej balustrady schodowej,
  • antypoślizgowe schody lub nakładki na stopnie,
  • prawidłowe oświetlenie klatki schodowej.

Na co zwrócić uwagę przy montażu bezpiecznych schodów?

Schody dla seniora poza stabilną i szeroką konstrukcją powinny wyróżniać się także dodatkowymi elementami zabezpieczającymi, dzięki którym osoba starsza będzie mogła samodzielnie z nich korzystać.

Bezpieczna barierka

Jeśli w domu znajdują się np. wąskie schody spiralne vertical lub strome schody modułowe, elementem absolutnie niezbędnym okażą się stabilne i solidnie wykonane balustrady. Ich wsparcie pozwoli seniorowi zachować odpowiednią równowagę podczas pokonywania kolejnych stopni. Istotne jest również odpowiednie dopasowanie wysokości barierki do wzrostu osoby starszej, a także wykonanie jej z wytrzymałych, antypoślizgowych materiałów.

Zabezpieczenie krawędzi schodów

Bezpieczne schody to również takie, które posiadają odpowiednio oznaczone i zabezpieczone krawędzie, chroniące seniora przed ewentualnym upadkiem. Popularną praktyką jest naklejanie na krawędzie taśm odblaskowych lub innych elementów, które będą doskonale widoczne, również w półmroku.

Nakładki i dywaniki antypoślizgowe

Jednym z najbardziej efektywnych sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa osoby starszej podczas korzystania ze schodów jest zamontowanie antypoślizgowych nakładek lub dywaników. Nie tylko sprawiają, że schody dla seniora są lepiej widoczne, ale także ułatwiają utrzymanie równowagi i minimalizują ryzyko poślizgnięcia się np. na zabrudzonym stopniu. Antypoślizgowe schody najlepiej wyposażyć w nakładki montowane na stałe, co zapobiegnie ich migracji.

Oświetlenie schodów wewnętrznych

Bezpieczne schody to również takie, które są odpowiednio oświetlone. Doskonałym rozwiązaniem może okazać się fotokomórka, reagująca na ruch. System automatycznie uruchomi oświetlenie — np. znajdujące się tuż przy stopniach, kiedy tylko wyczuje, że ktoś zbliża się do schodów.

Tego rodzaju udogodnienie wpłynie korzystanie na poprawienie komfortu i bezpieczeństwa wszystkich domowników, nie tylko osób starszych. Jeśli jednak z jakiegoś powodu montaż takiego oświetlenia nie jest możliwy, konieczne jest zainwestowanie w lampki całonocne, które załączać trzeba ręcznie, gdy tylko w mieszkaniu zacznie robić się ciemno.

Krzesełko przyschodowe – dla tych, którzy nie mogą chodzić samodzielnie

Kiedy solidne poręcze przy schodach nie zdają już swojego egzaminu, być może jest to czas, w którym warto przemyśleć montaż dodatkowych udogodnień. Krzesełko przyschodowe jest rozwiązaniem bezpieczniejszym niż schody dla seniora, zwłaszcza jeśli występują u niego znaczne utrudnienia w samodzielnym poruszaniu się.

Krzesełko przyschodowe montowane jest na specjalnych szynach, mocowanych przy schodach, a jego obsługa ogranicza się jedynie do naciśnięcia przez seniora odpowiedniego przycisku. Osoba starsza może zatem korzystać z niego samodzielnie, nawet pod nieobecność innych domowników.

Przystosowanie schodów wewnętrznych do potrzeb seniora jest niezwykle ważne, nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale również ze względu na zapewnienie odpowiedniego komfortu psychicznego i fizycznego osobie starszej. Wybierz najlepsze rozwiązania i podaruj bliskiej sercu osobie wygodę, na którą zasługuje!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl