Schody kręcone czy spiralne – które wybrać?

0
Schody kręcone czy spiralne – które wybrać?

Schody kręcone czy spiralne – to pytanie zadaje sobie wiele osób urządzających dwukondygnacyjne domy jednorodzinne lub adaptujących poddasze. Różnice w obu rodzajach są niewielkie, choć wpływają na możliwości ich zastosowania w konkretnych pomieszczeniach. Niezależnie jednak od wyboru modelu – możesz liczyć na bardzo efektowne wejście na górną kondygnację, które stanie się ozdobą wnętrza. Dowiedz się, czym różnią się te rodzaje schodów i które lepiej zastosować we wnętrzu.

Schody spiralne – co warto o nich wiedzieć?

Konstrukcja schodów spiralnych wpisuje się w okrąg lub koło. Pojęcie to jest dużo pojemniejsze od schodów kręconych, które stanowią ich podgrupę. Tym, co wyróżnia je na tle modeli policzkowych, zabiegowych czy prostych jest okrągła i ażurowa budowa. Stopnie o kształcie trójkątnym, półkoli czy trapezu są montowane do słupa nośnego lub nie. Pomiędzy schodami rzadko montuje się podstopnie. Dostępne są schody spiralne zarówno z belkami policzkowymi, jak i bez nich.

Schody wewnętrzne spiralne zajmują niewielką przestrzeń. Aby jednak zachować komfort wchodzenia na piętro, ważne jest zachowanie odpowiednich wymiarów schodów. Stopnie powinny mieć szerokość minimum 80 cm i głębokość 30 cm. Wysokości pomiędzy kolejnymi stopniami powinna być równa i wynosić nie więcej niż 19 cm. Im szersze schody kręcone, tym wygodniejsze. Z kolei bezpieczeństwo zwiększy przymocowana od zewnętrznej strony barierka.

Czym różnią się schody kręcone od schodów spiralnych?

Schody kręcone są wpisane w okrąg. Jest to najbardziej kompaktowy rodzaj schodów spiralnych. Przykładem mogą być schody Vertical spiralne. Świetnie sprawdzą się przy wejściach na poddasze, choć równie dobrze można je zastosować w pokoju dziennym i poprowadzić na drugą kondygnację.

Bardzo popularne są schody kręcone, modułowe, które można samodzielnie złożyć w domu. Ich konstrukcja jest prosta, dlatego budowanie od podstaw również nie jest skomplikowane. Schody kręcone do samodzielnego montażu wymagają budowy słupa nośnego, do którego przymocowane są stopnie. Każdy kolejny schodek przesunięty jest o kilka stopni, dzięki czemu tworzy się wachlarz.

Na rynku znajdziesz drewniane schody kręcone, metalowe, a także z łączonych materiałów np. stali i drewna. Wszystkie projekty cechują się dużą estetyką i są często wybierane do mniejszych lokali użytkowych czy mieszkalnych.

Zalety i wady schodów kręconych

Schody kręcone, jak wszystkie modele mają swoje plusy i minusy. Do najczęściej wyróżnianych zalet tego rodzaju schodów należy ich rozmiar. Zajmują bardzo mało miejsca w porównaniu do schodów zabiegowych, dwubiegowych czy prostych. Dzięki temu zwiększa się możliwość zastosowania ich nawet w bardzo małych pomieszczeniach. Ich ażurowa konstrukcja dodatkowo nie przytłoczy wizualnie aranżacji.

Design schodów kręconych jest kolejnym plusem tego modelu. Ich niecodzienny, wręcz bajkowy wygląd pozwoli Ci wprowadzić do aranżacji ciekawy element dekoracyjny. Różnorodność wzorów dostępnych w naszym sklepie z kolei pozwoli Ci dopasować je niemal do każdego stylu wnętrza.

Cena schodów kręconych jest kolejną ich zaletą. Jeśli dodatkowo wybierzesz modele modułowe czy gotowe, możesz liczyć na spore oszczędności podczas budowy domu.

Na sam koniec warto także wspomnieć o łatwym montażu schodów kręconych. Dzięki prostej konstrukcji jesteś w stanie samodzielnie zamontować je na słupie nośnym.

Czy schody kręcone mają jakieś minusy? W porównaniu do innych modeli szczególnie prostych czy dwubiegunowych są mniej komfortowe w użytkowaniu i mniej bezpieczne. Jeśli w Twoim domu mieszkają dzieci i osoby starsze, koniecznie zamontuj balustrady metalowe do schodów spiralnych. Niestety nic nie pomoże w poprawie funkcjonalności tego modelu, dlatego należy się przygotować, że ewentualne wnoszenie materiałów budowlanych lub innych dużych przedmiotów na górną kondygnację może być mocno utrudnione.

Schody kręcone i spiralne – do jakich aranżacji pasują poszczególne rozwiązania?

Schody kręcone i spiralne można zastosować w każdym pomieszczeniu niezależnie od jego wielkości. Ze względu na kompaktowe wymiary najczęściej stosowane są do naprawdę małych pokoi dziennych lub jako wejście na zaadaptowane poddasze. Jeśli w swoim pokoju masz odrobinę więcej miejsca, które możesz przeznaczyć na schody, świetnym wyborem będzie model spiralny o nieco luźniejszym kształcie i zawierający np. schody o różnej szerokości czy nawet spoczniki. Schody kręcone z kolei warto wybierać do naprawdę małych wnętrz.

W nowoczesnych aranżacjach świetnie sprawdzą się schody wykonane ze stali malowanej proszkowo wyposażone w szklane barierki. W wielu wystrojach doskonale zaprezentują się modele wykonane ze stali i drewna. Z kolei schody kręcone drewniane najlepiej wykorzystać w aranżacjach tradycyjnych, skandynawskich czy rustykalnych.

Nadal nie wiesz, czy wybrać schody kręcone, czy spiralne? Przede wszystkim zwróć uwagę na wolną przestrzeń i wymiary pomieszczenia. W najmniejszych pokojach sprawdzą się schody kręcone o lekkiej budowie ze stali. W poszukiwaniu inspiracji i ciekawych wzorów – koniecznie odwiedź nasz sklep internetowy. Znajdziesz tam naprawdę duży wybór schodów kręconych.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl