Schody modułowe czy policzkowe – które wybrać?

0
Schody modułowe czy policzkowe – które wybrać?

Podczas projektowania i budowania własnego domu większość z nas prędzej czy później zmierzy się z wyborem schodów wewnętrznych. Spośród wielu gotowych rozwiązań i projektów mamy do wyboru między innymi schody modułowe i policzkowe. Czym charakteryzują się te dwa systemy i które z nich najlepiej sprawdzą się w naszym nowym lokum?

Schody modułowe i policzkowe – czym się różnią?

Konstrukcja schodów modułowych stanowi swoistą modyfikację konstrukcji wspornikowej. W tym systemie każdy ze stopni podparty jest pośrodku, połączony ze wspornikiem i przymocowany do ściany lub, w przypadku schodów spiralnych, do przebiegającego pośrodku metalowego słupa. Brak dodatkowych elementów konstrukcyjnych sprzyja dużej swobodzie w dostosowywaniu montażu tego typu schodów  do własnych potrzeb.

Budowa schodów policzkowych to zgoła inne zastosowanie techniczne. Dla tego typu schodów charakterystyczny jest solidny układ elementów wykonany z wytrzymałych i podatnych na kształtowanie gatunków drewna. Część nośną schodów policzkowych stanowią dwie drewniane belki, nazywane policzkowymi. Stopnie umieszcza się w specjalnych wyfrezowaniach obydwu belek, co wpływa pozytywnie na sztywność konstrukcji. W jednym z policzków można z powodzeniem umieścić balustradę, drugi natomiast może przylegać do ściany.

Obydwie konstrukcje schodów znajdują szerokie zastosowanie we współczesnych wnętrzach, dlatego przed wyborem warto dobrze się zastanowić, który z tych dwóch modeli będzie idealny dla naszych własnych czterech kątów. Najważniejszym kryterium, jakie należy wziąć pod uwagę, jest w tym wypadku styl wnętrza, które projektujemy. Zarówno schody modułowe, jak i policzkowe są konstrukcjami zapewniającymi dosyć dużą elastyczność. Obydwie propozycje mogą być zamontowane w niewielkich domach i w pokaźnych rezydencjach, bowiem ich budowa pozwala na dostosowanie rozmiaru do naszych możliwości przestrzennych.

Zastosowanie schodów modułowych

Dla kogo najodpowiedniejszym wyborem okażą się schody modułowe? Zdecydowanie powinny o tym rozwiązaniu pomyśleć osoby, które urządzają wnętrze w nowoczesnym stylu. Ze względu na specyfikę ich budowy, konstrukcja schodów modułowych może przybierać różne kształty – od spiralnych po proste i zabiegowe.  Drewno wsparte metalowymi wspornikami wygląda efektownie zarówno jako element wykończenia salonu w stylu skandynawskim, jak i, doskonale dopasowany do otoczenia fragment przedpokoju. Ze względu na możliwość dopasowania kształtu i wielkości stopni schody modułowe mogą prowadzić na piętro, ale z powodzeniem sprawdzą się także jako schody prowadzące na poddasze. Dodatkową zaletę schodów modułowych stanowi także prostota ich montażu oraz przekładająca się na to szybkość budowy. Mogę one z powodzeniem zostać zamontowane już w kilka godzin, co stanowi niewątpliwą zaletę dla osób, którym zależy na czasie. Na przykład właścicielom ciekawych wizualnie lokali użytkowych.

Zastosowanie schodów policzkowych

Konstrukcja policzkowa zwraca uwagę solidnym wyglądem oraz stosunkowo dużą elastycznością w dostosowywaniu jej do wnętrza pomieszczenia. Każdy, kto zdecyduje się na montaż schodów policzkowych w swoim domu ma do wyboru cały wachlarz możliwości. Niezależnie od tego, czy chcemy zamieszkać w starym domu o klasycznym wykończeniu, czy w nowoczesnej willi, z pewnością dostosujemy ich wygląd do własnych potrzeb. Konstrukcja policzkowa może zostać zaprojektowana w postaci schodów dwubiegowych ze spocznikiem. To idealne rozwiązanie dla domu, w którym przebywają dzieci lub osoby starsze, dla których pokonanie wszystkich stopni naraz może stanowić nie lada problem. Dla miłośników nowoczesnego designu ciekawym rozwiązaniem może wydać się wybudowanie spocznika w postaci zakrętu stworzonego ze stopni o różnej wysokości. Wówczas to schody policzkowe przybierają formę zabiegową. Gatunek drewna, z którego zbudowane są schody i jego kolor także można dopasować do naszych indywidualnych potrzeb. Styl wykonaniu poręczy i balustrady także pozostaje w naszej gestii i zależy przede wszystkim od osobistego gustu.

Policzkowe czy modułowe?

Którą konstrukcję wybrać? Obydwie pozostawiają szerokie pole dla naszej indywidualnej kreatywności. Jednak schody modułowe zdecydowanie lepiej sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach niż w starych kamienicach. Są łatwe w montażu i sprawdzają się nawet w bardzo niewielkich pomieszczeniach. Schody policzkowe drewniane przywodzą na myśl pewność, stałość oraz stabilność. Wykonane z najlepszych gatunków drewna, dostosowane stylem do naszego domu będą stanowiły jego integralną część i dawały domownikom poczucie bezpieczeństwa. Przyozdobione ciekawą wizualnie balustradą mogą z powodzeniem stanowić element wystroju i znacząco podnosić walory estetyczne naszego wnętrza. Są też, co ważne, wygodne oraz bezpieczne także dla dzieci i osób starszych.

Wybór schodów wewnętrznych zależy przede wszystkim od nas samych. Naszego stylu życia oraz indywidualnego gustu. Jedno jest pewne – każdy z pewnością znajdzie odpowiednie dla siebie rozwiązanie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl