Schody policzkowe – dlaczego warto je wybrać?

0
Schody policzkowe – dlaczego warto je wybrać?

Podczas aranżowania domu jednorodzinnego dwupiętrowego niezwykle ważnym aspektem jest odpowiedni wybór schodów. Na rynku znajdziesz najróżniejsze rodzaje począwszy od popularnych schodów spiralnych, zabudowanych czy policzkowych. Aby ułatwić Ci wybór, dziś podpowiemy, czym właściwie różnią się schody policzkowe od innych rodzajów, jakie mają zalety i kto szczególnie powinien zwrócić na nie uwagę.

Czym są schody policzkowe i jak są skonstruowane?

Schody policzkowe, nazywane również wpuszczanymi lub wangowymi, swoją nazwę wzięły od specyficznej konstrukcji. Właśnie jej przyjrzyjmy się w pierwszej kolejności, aby docenić zalety, które ze sobą niosą.

Jak rozpoznać schody policzkowe? Konstrukcja opiera się na policzkach – czyli dwóch belkach bocznych, w które wpuszczane są stopnie i ewentualnie podstopnice. Belki te muszą być wykonane z odpowiednio grubego drewna lub stali. Schody wangowe uważane są za jeden z najbardziej stabilnych i komfortowych modeli, ponieważ cała konstrukcja opiera się na dwóch punktach podparcia na dole i na końcu biegu. Ponadto zachowuje przy tym wizualną lekkość i możliwość usytuowania zarówno pod ścianą, jak i na środku pokoju.

Ważną cechą charakterystyczną konstrukcji schodów policzkowych jest montaż stopni i barierki do belki policzka. Stopnie mogą być wsuwane we wcześniej przygotowane otwory montażowe i zabezpieczone odpowiednimi śrubami lub opierać się na wyciętej belce policzkowej i przykręcane od góry.

Schody wewnętrzne o konstrukcji policzkowej mogą być wyposażone w podstopnice, ale nie jest to konieczne. Konstrukcja ażurowa biegu jest jeszcze lżejsza wizualnie, co sprawdza się w minimalistycznych wnętrzach i salonach o małej powierzchni.

Rodzaje schodów policzkowych

Schody wpuszczane są bardzo łatwe w montażu i budowie. Zapewniają także wiele możliwości aranżacji, ponieważ ich konstrukcję można łatwo dostosować do wolnego miejsca w pokoju i jego stylu. Ze względu na liczbę policzków można wyróżnić:

  • schody policzkowe samonośne, których konstrukcja opiera się na dwóch belkach;
  • schody policzkowe przylegające do ściany – które mają jedną belkę policzkową po zewnętrznej stronie, a drugą zastępuje ściana.

Podczas wyboru schodów warto zwrócić uwagę także na bieg. Do wyboru masz:

  • schody policzkowe jednobiegowe, proste – często nazywane młynarskimi;
  • schody policzkowe dwubiegowe;
  • schody policzkowe zabiegowe – w których szerokość stopni jest różna i zastępują spoczniki.

Z jakich materiałów buduje się schody policzkowe? Pod tym względem panuje duża różnorodność. Z łatwością odnajdziesz schody drewniane. Dostępne są także nowoczesne modele stalowe czy wykonane ze stali i drewna.

Wady i zalety schodów policzkowych

Schody policzkowe są bardzo łatwe w montażu i budowie, podobnie jak schody modułowe. Zajmują one niewiele miejsca, ponieważ ich konstrukcja jest lekka i składa się z niewielkiej liczby elementów. Także pod względem wizualnym doskonale pasują do mniejszych pomieszczeń czy salonów o minimalistycznym wystroju.

Wszystko to również wpływa na koszt, który należy ponieść, zakładając schody policzkowe. Cena tego modelu nie jest wygórowana, co z pewnością ucieszy osoby liczące się z ograniczonym budżetem na budowę domu.

Jednocześnie schody policzkowe wyposażone w podstopnie i balustradę przymocowaną do policzka stanowią jeden z najbezpieczniejszych i wytrzymałych modeli. Ponadto odznaczają się dużym komfortem użytkowania.

Kolejną zaletą jest możliwość stylizowania tego rodzaju schodów przez wybór odpowiednich materiałów. Doskonale prezentują się zarówno z drewnianą balustradą, bez balustrady, jak i ze szklanymi panelami.

Czy schody wpuszczane mają jakieś wady? Jedynie schody policzkowe proste zwane także młynarskimi mogą być zbyt strome dla osób o ograniczonej mobilności i dzieci. Wystarczy jednak przełamać ich bieg, aby zwiększyć bezpieczeństwo domowników.

Dlaczego warto zainwestować w schody policzkowe?

Rodzaje schodów policzkowych pozwalają na dopasowanie ich do niemal każdego wnętrza. Dużą ich zaletą jest to, że zajmują niewiele miejsca. Gotowe schody wewnętrzne często mają właśnie konstrukcję policzkową, dzięki czemu możesz je umieścić zarówno w osobnej klatce schodowej, jak i na środku salonu.

Schody policzkowe wykonuje się z najróżniejszych materiałów, dzięki czemu masz do wyboru modele pasujące stylistycznie do wielu aranżacji. Świetnie zaprezentują się zarówno w salonie skandynawskim, industrialnym, jak i klasycznym. Do ich kupna może przekonać Cię także cena.

Zalety schodów policzkowych z pewnością przeważają nad ich nielicznymi wadami. Stanowią jeden z najbezpieczniejszych i najbardziej wytrzymałych rodzajów schodów, które możesz dopasować do niemal każdej aranżacji pokoju. W poszukiwaniu wysokiej jakości schodów koniecznie odwiedź nasz sklep internetowy. W ofercie znajdziesz wiele ciekawych modeli gotowych schodów, które doskonale sprawdzą się w budynkach prywatnych i publicznych.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl