Schody zabiegowe - co to? Co trzeba o nich wiedzieć?

0
Schody zabiegowe - co to? Co trzeba o nich wiedzieć?

Schody wewnętrzne muszą być nie tylko bezpieczne i wygodne, ale także dostosowane do warunków technicznych. Jednym z wariantów stosowanych pomieszczeniach o niewielkiej wolnej przestrzeni są schody zabiegowe. Choć charakteryzują się trudną do wykonania budową, mają wiele innych zalet. Co to są schody zabiegowe i w jakich pomieszczeniach najlepiej się sprawdzą?

Schody zabiegowe - co to znaczy?

Schody wewnętrzne stanowią bardzo ważny element wyposażenia budynku. Choć tworzone są w wielu wariantach, wymiarach i z różnych materiałów, nie zawsze możesz pozwolić sobie na dowolne schody. Często brak miejsca ogranicza wachlarz wyboru, co nie oznacza, że nie możesz wybrać atrakcyjnego wykończenia tych biegów komunikacyjnych. Przykładem mogą być schody zabiegowe, które prezentują się bardzo efektownie.

Schodami zabiegowymi określa się wszystkie konstrukcje, w których bieg prowadzi pod kątem lub po łuku, ale nie ma w nich spocznika. W miejscu zmiany kierunku stopnie ustawiane są pod kątem do osi biegu. Wobec tego w tych miejscach stopnie mają kształt trójkątny i mogą mieć nieco inne wymiary. Ten rodzaj konstrukcji zajmuje bardzo mało miejsca, co uzyskano poprzez rezygnację ze spoczników.

Konstrukcje zabiegowe mogą być mylone ze schodami łamanymi i wachlarzowymi. Choć na pierwszy rzut oka wszystkie konstrukcje wyglądają podobnie, można wychwycić w nich różnice. Schody łamane w miejscu zmiany kierunku biegu mają spocznik, a zatem zajmują więcej miejsca. Z kolei przy schodach wachlarzowych nie ma spocznika, jednak skręt biegu jest bardzo łagodny i cała konstrukcja zajmuje bardzo dużo miejsca.

Wygodne schody zabiegowe - prawda czy mit?

Panuje przekonanie, że wszystkie konstrukcje schodów wykonywane bez spocznika są niewygodne. Wpływa to na pewne ograniczenia w stosowaniu, ponieważ nie zaleca się takich instalacji w pomieszczeniach, gdzie będą mieszkały dzieci, osoby starsze, lub mające trudności w poruszaniu. W przypadku schodów zabiegowych mogą pojawić się problemy z pokonaniem stopni trójkątnych, których kształt utrudnia głównie schodzenie. Czy to oznacza, że musisz wybrać inną konstrukcję lub zrezygnować z komfortu poruszania się po stopniach?

Schody w małym pomieszczeniu wcale nie muszą być niewygodne, a przy konstrukcjach zabiegowych niedogodności można zneutralizować. W jaki sposób? Możesz sięgnąć po nieco szersze stopnie, których płaska powierzchnia w obszarze przy ścianie będzie większa od standardowych i wygodniejsza do poruszania. Ciekawym rozwiązaniem jest też zmiana kształtu stopni ulokowany już nieco ponad zmianą kierunku. Dzięki temu, że ukośnych stopni będzie więcej, mogą one mieć kształt bardziej zbliżony do prostych, a łuk biegu stanie się łagodniejszy.

Innym sposobem jest montaż balustrady, która zapewni większe bezpieczeństwo osobom z trudnościami ruchowymi. Warto zainwestować w nakładki antypoślizgowe mocowane w pobliżu krawędzi stopnia. Zaplanuj też taki sposób zagospodarowania budynku, żeby na górnych piętrach nie mieszkały osoby starszy i dzieci.

Schody wewnętrzne zabiegowe - jak wybrać odpowiednie?

Wybór konstrukcji zabiegowych podyktowany jest głównie tym, ile miejsca na schody znajduje się wewnątrz pomieszczenia. Mało który inwestor rzeczywiście marzy o takich schodach i raczej wybór wymuszają parametry techniczne obiektu. Mimo tego takie konstrukcje mogą być bardzo atrakcyjne i stanowić ciekawą dekorację.

Do budowy schodów zabiegowych można zastosować praktycznie każdy materiał. Mogą być wykonane w konstrukcji żelbetowej, tworzonej podczas budowy budynku, lub modułowej. Do ich wykończenia stosuje się płytki, panele, wykładziny, czy blachy dekoracyjne, ale spotyka się także stopnie szklane i drewniane. Ciekawie prezentuje się zestawienie drewna i stali ze szkłem, czy nawet lustrami, co może dać bardzo zaskakujący efekt i wizualnie powiększyć przestrzeń schodów.

Z uwagi na charakterystykę tego biegu schodów i ich nietypowy kształt, warto zamówić przygotowanie konstrukcji na wymiar. Zakup gotowych z reguły wymaga późniejszej modernizacji i dopasowania, co może zwielokrotnić koszt. Dobrą wiadomością jest ta, że mniejsza powierzchnia schodów wymaga mniej materiału i generuje niższe koszty ich wykończenia. Nawet za konstrukcje wykonywane na wymiar możesz zapłacić nieco mniej niż w przypadku schodów wachlarzowych czy spocznikowych.

Urządzanie domu to sztuka kompromisów. Musisz zestawić ze sobą funkcjonalność, estetykę, koszt i jeszcze warunki techniczne. W wielu przypadkach takim kompromisem będą właśnie schody zabiegowe. Choć nie należą do najbardziej wygodnych, mogą być funkcjonalne, ładne i tanie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl