Schody zgodne z prawem — przepisy dotyczące schodów w domu

0
Schody zgodne z prawem — przepisy dotyczące schodów w domu

Schody zabiegowe wewnętrzne są konstrukcją codziennego użytku, muszą więc spełniać odpowiednie wymogi bezpieczeństwa. Obowiązujące warunki techniczne związane z konstrukcjami budynków, w tym domów jednorodzinnych znajdują się w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2007 roku, gdzie w Rozdziale 4 odnajdziemy przepisy dotyczące schodów.

Rodzaje schodów

Zanim przejdziemy do omówienia konkretnych wytycznych prawa budowlanego, warto omówić dostępne na rynku rodzaje schodów. Ze względu na usytuowanie interesować nas będą schody wewnętrzne, czyli te znajdujące się w mieszkaniach, blokach lub domach jednorodzinnych. Dzieląc je według formy, wyróżnimy schody zabiegowe, proste, wachlarzowe i kręcone. Najpopularniejsze – zabiegowe, charakteryzują się prostą konstrukcją z szeregiem stopni (biegiem) skręcającym pod kątem prostym. Nie posiadają one spoczników. Ich przeciwieństwem są należące do grupy schodów modułowych schody proste, które nie posiadają żadnych skrętów, mają prostokątne stopnie oraz spoczniki. Efektowne schody wachlarzowe mają jeden bieg ułożony w formie łukowej, ze stopniami różnej szerokości przypominającymi wachlarz; a schody spiralne – jak wskazuje ich nazwa, składają się z zakręcających w formę spirali stopni wspierających się na centralnie ustawionym słupie. Dodatkowym podziałem jest ten na schody samonośne (umożliwiające wpisanie w już zaprojektowane i wykończone pomieszczenie) oraz schody będące częścią projektu architektonicznego budynku.

Obowiązujące przepisy – schody wewnętrzne

Przepisy prawa budowlanego rozróżniają podstawowe wymiary dla schodów w zależności od ich kształtu oraz w podziale na ich elementy. Przyjętą regułą jest dostosowanie parametrów do średniej długości kroku, wynoszącej pomiędzy 60 a 70 centymetrami oraz do nieograniczonej szerokości użytkowej. Tą mierzy się pomiędzy wewnętrznymi krawędziami poręczy/balustrady a powierzchnią ściany.

Jedną z pierwszych reguł jest odpowiednia wysokość stopni. Przyjmuje się, że dla maksymalnej wygody użytkowania powinna ona wynosić pomiędzy 15 a 19 centymetrami, przy czym im niższa wysokość, tym wyższy komfort. Stopnie o wysokości 19 centymetrów są już dość strome, tym samym niewygodne na co dzień. Ustawowo określa się również głębokość stopni, różniącą się w zależności od kształtu konstrukcji. Głębokość stopni schodów prostych powinna wynosić od 25 do 32 centymetrów, tak aby swobodnie mieściła się na nich stopa osoby dorosłej. W przypadku schodów zabiegowych, schodów wachlarzowych i schodów kręconych; minimalna głębokość 25 centymetrów musi być zapewniona w odległości maksymalnie 40 centymetrów od poręczy, balustrady lub słupa, na którym oparta jest konstrukcja.

Kolejnym parametrem zapisanym w prawie budowlanym jest szerokość schodów. Tutaj określoną mamy wartość minimalną, która w przypadku domów jednorodzinnych i dwupoziomowych mieszkań nie powinna wynosić mniej niż 80 centymetrów. Znów, im szersze schody, tym wygodniejsze będzie ich użytkowanie – zadbajmy o to, aby na naszych schodach swobodnie mogły minąć się dwie osoby. Szerokość mierzona jest pomiędzy wewnętrznymi krawędziami poręczy bądź pomiędzy wewnętrzną krawędzią balustrady jednostronnej a powierzchnią przyległej do schodów ściany.

Dowolna i nieokreślona przez ustawę za to jest liczba stopni – tutaj mamy możliwość dopasowania konstrukcji do własnego projektu i wygody. Jeśli aranżacja pozwala nam na wybór, starajmy się, aby stopni było jak najmniej lub aby pojawiły się pomiędzy nimi spoczniki, pozwalające na odpoczynek.

Ostatnią rzeczą, na którą musimy zgodnie z prawem zwrócić uwagę, jest wysokość kondygnacji. Ta zależna jest od ostatecznego projektu i wymiarów naszego mieszkania. Określone minimum to 205 centymetrów, pozwalające na korzystanie z konstrukcji w wyprostowanej pozycji.

Elementy schodów

Poza przepisami dotyczącymi stopni określa się również wytyczne elementów składowych takich jak biegi, balustrady czy spoczniki. Ostatnie z nich, najczęściej pojawiające się w konstrukcji schodów drewnianych spoczniki są rodzajem podestu stanowiącego początek lub koniec biegu. Ich rolą jest umożliwienie krótkiego odpoczynku przy korzystaniu ze schodów o większej ilości stopni. Minimalna szerokość użytkowa spocznika to 80 centymetrów. Tyle samo wynosi minimalna szerokość biegu, czyli wspomnianego wyżej szeregu stopni połączonych ze sobą. Szerokość biegu jest jednoznaczna z szerokością stopni.

Bezpieczeństwo zakupu

Wytyczne prawa budowlanego są jednym z powodów, dla których przy wyborze schodów metalowych, drewnianych czy wykonanych z innych materiałów należy korzystać z pomocy architekta. Gwarancję bezpiecznej konstrukcji uzyskamy również dokonując zamówień w profesjonalnych i doświadczonych sklepach ze schodami. Zgodność z przepisami to nie tylko trzymanie się w ryzach prawa, ale i pewność trwałości i komfortu użytkowania.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl