
Problem śliskich schodów wewnętrznych to bardzo ważna kwestia, której nie można ignorować. Bezpieczeństwo ich użytkowania może zapobiec wielu sytuacjom zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu domowników. Co sprawia, że schody stają się nadmiernie śliskie i w jaki sposób skutecznie radzić sobie z tym zjawiskiem? Koniecznie sprawdź!
Co powoduje, że schody są nadmiernie śliskie?
Powodów, przez które schody stają się z czasem niebezpiecznie śliskie, może być wiele. Częste użytkowanie, zła impregnacja, a nawet czyszczenie niewłaściwymi detergentami sprawia, że materiał, z którego zostały wykonane, wyciera się, a jego powierzchnia staje się przez to nadmiernie gładka. Problem śliskich stopni może dotyczyć różnych powierzchni, od naturalnie gładkich jak szkło, po z pozoru bezpieczniejsze drewno i kamień.
Najmniejsze ryzyko poślizgnięcia się stwarzają z kolei wewnętrzne schody modułowe, wykonane z metalu o tłoczonej lub ażurowej nawierzchni. Rekomendowane są, zwłaszcza jeśli w domu mieszkają osoby starsze, dzieci lub zwierzęta. Nie wymagają one specjalnej impregnacji, czy konserwacji, a do ich czyszczenia wystarczy woda ze zwykłym detergentem.
Ciekawą alternatywę stanowią również schody wykonane z płytek ceramicznych, które wzbogacone zostały o specjalne ryfle, czyli rowki znajdujące się na krawędziach. Dzięki swoim antypoślizgowym właściwościom sprawdzą się doskonale zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.
Co zastosować na schody, żeby nie były śliskie?
O bezpieczeństwo schodów wewnętrznych można zadbać na kilka sposobów. Jeśli decydujemy się na schody drewniane, doskonale sprawdzą się specjalne lakiery antypoślizgowe, które dzięki swojej chropowatej powierzchni gwarantują wysoką przyczepność i skutecznie zabezpieczają drewno przed ścieraniem i zbyt mocnymi detergentami.
Lakiery antypoślizgowe są bezbarwne, co z pewnością przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom naturalnego piękna drewnianych schodów. Jeśli z kolei zależy nam, aby schody antypoślizgowe nabrały nieco świeżego designu, można zastosować na ich powierzchnię specjalne farby, które podobnie jak lakiery tworzą na stopniach chropowatą powierzchnię, zabezpieczającą przed upadkiem z wysokości.
Specjalne impregnaty można stosować również na stopniach wykonanych z kamienia. Dzięki nim śliskie schody staną się o wiele bezpieczniejsze również na zewnątrz, gdzie dodatkowo narażone są na szkodliwe oddziaływanie czynników atmosferycznych.
Doskonałym sposobem skutecznie przedłużającym antypoślizgowe właściwości lakierów, farb i innych impregnatów jest ich właściwa pielęgnacja. Warto pamiętać, by stosować jedynie rekomendowane środki czystości, ponieważ nieodpowiednie detergenty mogą prowadzić do szybszej degradacji zastosowanego impregnatu.
Nakładki i dywany na schody
Innym skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych nakładek lub dywaników. Dzięki nim nawet bardzo śliskie schody stają się komfortowe w użytkowaniu i znacznie podnoszą bezpieczeństwo domowników.
Taśmy antypoślizgowe
Jedno z najszybszych w montażu i najtańszych rozwiązań. Taśmy antypoślizgowe przyklejane są na krawędziach stopni, a dzięki swojej chropowatej powierzchni skutecznie chronią przed upadkiem. Taśmy nie należą jednak do najestetyczniejszy rozwiązań, a co ważniejsze, pod wpływem częstego użytkowania mogą się odklejać, tworząc przez to kolejne zagrożenia.
Nakładki dywanowe
Schody antypoślizgowe można uzyskać również poprzez zastosowanie specjalnych nakładek dywanowych. Wykonywane są z szorstkiego materiału, który zapewnia im wysoką przyczepność. Takie nakładki z powodzeniem mogą być wykorzystywanie nie tylko do powierzchni drewnianych, ale także jako zabezpieczenie schodów wykonany z kamienia i lastryko.
Nakładki antypoślizgowe są również rozwiązaniem bardzo estetycznym. Występują w wielu formach i kolorach, dzięki czemu bez problemu można dopasować je do designu schodów oraz aranżacji wnętrza. Montaż nakładek dywanowych jest bardzo prosty i ogranicza się najczęściej do zerwania warstwy zabezpieczającej taśmy samoprzylepne, a następnie do nałożenia ich na stopnie.
Ze względu na znacznie większą powierzchnię niż w przypadku taśm antypoślizgowych, nakładki nie odkształcają się i nie odklejają od powierzchni, dzięki czemu są bezpieczniejsze nawet podczas intensywnego użytkowania.
Chodnik lub wykładzina na schody
To rozwiązanie jest szczególnie polecane, gdy schody wewnętrzne nie wyglądają estetycznie i same nakładki na stopnie mogą nie przykryć wszystkich zniszczeń i zarysowań. Chodniki lub wykładziny stosuje się na schodach o pełnej konstrukcji, najczęściej wzbogaconej dodatkowo o solidne balustrady wykonane z drewna lub metalu.
Warto jednak pamiętać, że przed montażem stopnie muszą być odpowiednio przygotowane. Niezbędne będzie zeszlifowanie wierzchniej warstwy, a także usunięcie wszystkich zabrudzeń oraz zagruntowanie powierzchni.
Nakładki, dywany, czy impregnaty? Wybierz jeden z kilku niezawodnych sposobów na schody antypoślizgowe i zadbaj o komfort oraz bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich!