Spocznik, policzek, a może dusza? Słowniczek terminologii związanej ze schodami

0
Spocznik, policzek, a może dusza? Słowniczek terminologii związanej ze schodami.

Wybór idealnych schodów wewnętrznych do naszego domu to nie lada wyzwanie. Sprawy nie ułatwia ilość terminów budowlanych takich jak spocznik, policzek czy dusza, które często mają ogromne znaczenie dla wygody konstrukcji. Na pomoc przychodzimy z krótkim terminarzem najważniejszych pojęć związanych ze schodami.

Spocznik, stopień i bieg: czyli pojęcia podstawowe

Spocznik, stopień czy bieg to trzy pojęcia, z którymi z pewnością spotkamy się podczas rozmowy z wykonawcą schodów, czy podczas przeglądania modeli w katalogu online. Stanowią one niemal podstawową konstrukcję schodów, omawiamy je więc jako pierwsze – są to bowiem pojęcia, z którymi powinien zapoznać się nawet laik.

 

  • Bieg schodów zwany również po prostu „biegiem” to nazwa określająca szereg stopni połączonych ze sobą. Minimalna ilość stopni w biegu wynosi dwa stopnie, za maksymalną „wygodną” ilość uznaje się z kolei 10 do 12 stopni. Ciąg łączy ze sobą poszczególne kondygnacje, może być również przerwany spocznikiem. Pod kątem biegów wyróżniamy schody jednobiegowe, dwubiegowe oraz nietypowe schody zabiegowe.
  • Spocznik to rodzaj podestu rozdzielającego poszczególne biegi schodów. Spoczniki służą do zmiany kierunku biegów, ale przede wszystkim są estetycznym sposobem na zagwarantowanie maksymalnej wygody użytkowania konstrukcji. Obecność spocznika rozdzielającego biegi „wymusza” kilkusekundowy odpoczynek, dzięki któremu nie przeciążymy naszych nóg oraz złapiemy oddech podczas cięższej wspinaczki.
  • Stopień to jak sama nazwa wskazuje pozioma platforma-podest stanowiąca część biegu schodów. Najczęściej wszystkie stopnie schodów wewnętrznych są takie same, różniąc się jedynie w przypadku realizacji schodów zabiegowych. Te nie posiadają wyżej wspomnianego spocznika, regulując wygodę za pomocą różnej wysokości stopni. 


Skoro mowa o biegach i stopniach, warto rozjaśnić również wspomniane już pojęcia schodów zabiegowych, schodów jednobiegowych oraz schodów dwubiegowych. Kolejno:

  • Schody zabiegowe będą cechowały się stopniami o różnej wysokości, wyznaczającymi bieg.
  • Schody dwubiegowe i jednobiegowe będą posiadały kolejno dwa lub jeden bieg. Dwa biegi są przedzielone spocznikiem, konstrukcja jest więc nie tylko ciekawsza, ale i wygodniejsza. Jeden bieg to z kolei najprostsza możliwa konstrukcja schodów.

Terminem wartym przytoczenia są również schody spiralne. Te, jak sama nazwa wskazuje, przyjmują kręconą formę opartą na szerokim słupie.

Dusza, policzek i balustrada – zaawansowane pojęcia związane ze schodami

Znamy już najprostsze pojęcia związane ze schodami, czas więc na kilka bardziej „zaawansowanych” definicji. Tutaj wyróżnić można części takie jak:

  • Dusza – czyli wolna przestrzeń pomiędzy dwoma biegami schodów
  • Balustrada to rodzaj ogrodzenia otaczającego ciąg schodów lub balkon/taras. Jej głównym zadaniem jest ochrona przed przypadkowym upadkiem z wysokości, często wykorzystywana jest jednak jako element dekoracyjny.
  • Poręcz, często mylona z balustradą, to długi uchwyt przymocowany bezpośrednio do ściany lub tralek, na którym możemy oprzeć rękę podczas schodzenia lub wchodzenia.
  • Policzek to element, na którym mocowane i opierane są stopnie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl