Step by step, czyli kręta historia schodów  0

Schody są elementem naszej cywilizacji niemal od momentu jej powstania. Towarzyszyły one ludziom wszystkich epok, pozwalając na swobodne przemieszczanie się między poziomami. Na przestrzeni wieków ich funkcja rozszerzała się. Z czasem schody przestały być jedynie praktycznym elementem architektury, zyskując także funkcje estetyczne. Stawały się dziełami sztuki, zabytkami, ozdobami domów i miast. Historia schodów jest niemal tak długa jak historia ludzkości - a miejscami równie fascynująca.


Najstarsze znane nam schody zostały odkryte w miejscowości Hallstatt, położonej w austriackich Alpach, gdzie przed wiekami służyły pracownikom tamtejszej kopalni soli. Te słynne już schody z epoki brązu liczą sobie ponad trzy tysiące lat. Zostały wykonane z pni świerka i jodły, a przetrwały do naszych czasów dzięki konserwującym właściwościom soli. Podobnie jak inne schody zbudowane w starożytności i średniowieczu, pełniły one jedynie funkcję praktyczną, a kwestia ich wyglądu znajdowała się na dalszym planie. Dopiero w epoce renesansu zaczęto zwracać uwagę na wymiar estetyczny elementów architektonicznych. Wówczas to schody przestały być jedynie praktycznym elementem wyposażenia domów i budynków publicznych – zyskały także wymiar ozdobny.


W XV wieku, zgodnie z duchem epoki odrodzenia, podczas budowania schodów zaczęto zwracać uwagę na formę i detale. Drewniane konstrukcje uzupełniano ozdobnymi barierkami, wykonanymi z metalu lub ażuru. Projektowano ozdobne, kręte schody, wykonane z najwyższej klasy materiałów i stanowiące swoistą ozdobę każdego wnętrza. W domach bogatych mieszkańców osiemnastowiecznego Gdańska, schody stanowiły często centralny element wystroju domu. Kręte, wykonane z dębowego drewna i bogato zdobione, stanowiły prawdziwe arcydzieła ówczesnej architektury. Chociaż większość z nich została wywieziona lub uległa zniszczeniu, nadal możemy podziwiać je na rycinach z epoki.


Bardzo często schody przechodziły do kanonu historii sztuki, stając się ważnymi elementami stylu epoki, w której zostały stworzone. Doskonałym przykładem wydają się schody w przedsionku Biblioteki Laurenziana we Florencji, które zostały zaprojektowane w stylu manierystycznym przez samego Michała Anioła. Także Schody Hiszpańskie w Rzymie, stworzone w osiemnastym wieku z projektu scenograficznego Francesco De Sangstisa, stanowią przykład dzieła z epoki rokoka, które do dzisiaj jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych stolicy Włoch. Przejście stu trzydziestu siedmiu stopni do kościoła Trinita dei Monti jest obowiązkowym punktem programu każdej wizyty w Rzymie.


Historia schodów to nie tylko historia architektury i sztuki. Ich obecność w kulturze niekiedy przenosiła się na inne obszary - konkretne schody przestawały być tylko elementem architektonicznym i dziełem sztuki, a stawały się symbolem. Taki los spotkał XIX-wieczne monumentalne schody w Odessie, które za sprawą radzieckiego filmu Pancernik Potiomkin, przeszły do historii kinematografii.


Współcześnie mamy do wyboru całą gamę projektów schodów wewnętrznych i zewnętrznych. Zarówno osoby prywatne, budujące swój wymarzony dom, jak i architekci tworzący budynki użytkowe i kreujący przestrzeń miejską, mogą czerpać całymi garściami z kanonu i bogatej historii schodów.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl