W jaki sposób oświetlić schody w domu?

0
W jaki sposób oświetlić schody w domu?

Odpowiednie oświetlenie schodów wewnętrznych to ważny element wyposażenia mieszkania. Nie tylko podkreśli one design naszej konstrukcji schodów, ale i zapewni bezpieczeństwo użytkowania oświetlając ciągi komunikacyjne. Jakie warunki należy spełnić, aby właściwie oświetlić schody w domu?

Wygoda i bezpieczeństwo

Przede wszystkim, oświetlenie schodów powinno obejmować całą konstrukcję – stopnie i balustradę. W zależności od usytuowania konstrukcji możemy tutaj wykorzystać obecne już oświetlenie mieszkania tak jak lampy równomiernie rozświetlające całe pomieszczenie; warto jednak zastanowić się nad dodatkowym zastosowaniem światła punktowego. Oświetlenie ciągu schodów nie musi być aż tak jasne, jak w pomieszczeniach, można więc wykorzystać żarówki o nieco mniejszej mocy lub rozwiązania energooszczędne takie jak żarówki LED. Kluczem jest tutaj ergonomiczność i wygoda: nawet jeśli schody umieszczone są w punkcie, który pozwala na wykorzystanie standardowego oświetlenia pomieszczenia, należy zadbać o zamontowanie przełączników schodowych.

Umieszczone u góry i u dołu konstrukcji schodów zabiegowych, przełączniki pozwolą na zapalenie i zgaszenie światła w pomieszczeniu z poziomu pierwszego lub ostatniego stopnia. Alternatywą dla przełączników jest oświetlenie z czujnikiem ruchu. Zamontowane w odpowiednim miejscu „wykryją” ruch i oświetlą drewniane lub metalowe schody, kiedy tylko do nich podejdziemy – i zgasną od razu, kiedy się oddalimy. Możliwość odpowiedniej kalibracji na odległość i czas pozwala na niemal spersonalizowane ustawienie czujnika, zapewniając bezpieczeństwo oraz oszczędność energii. Jeśli decydujemy się na oprawę świetlną składającą się z kilku elementów, pamiętajmy o dostosowaniu ich rozmieszczenia w stosunku do liczby stopni schodów, standardowo w odległości 50 – 100 centymetrów odstępu.

Popularne oprawy oświetleniowe

Pośród opraw stosowanych do oświetlenia schodów wewnętrznych, najczęstszym wyborem są rozwiązania kinkietowe, lampy punktowe lub energooszczędne taśmy LED. Kinkietowe oświetlenie schodów nie różni się od lamp stosowanych w innych częściach mieszkania – kluczem tutaj jest jedynie odpowiednie umieszczenie oprawy oraz dobranie jej estetyką do całości konstrukcji. W zależności od rodzaju naszych schodów zabiegowych kinkiety możemy umieścić na suficie bądź ścianie przylegającej. Aby uniknąć oślepienia światłem, należy zamontować je powyżej linii wzroku osoby schodzącej ze schodów. Równomierne oświetlenie schodów uzyskamy montując kinkiety w jednakowych odstępach.

Taśmy LED to z kolei idealne rozwiązanie dla mieszkań o nowoczesnej, industrialnej stylistyce. Długie paski z wbudowanymi lampkami montuje się zazwyczaj bezpośrednio pod stopniami, co delikatnie rozświetla konstrukcję i daje ciekawe wrażenie „unoszących się” stopni. Zaletą taśm jest wykorzystanie długotrwałych i energooszczędnych żarówek LED, zachowujących maksymalne nasycenie nawet do kilku tysięcy godzin. Oprawy ledowe są też dość tanie i proste w montażu – a taśmy bez problemu kupimy w każdym specjalistycznym sklepie. Choć najczęściej montuje się je pod stopniami, zarówno taśmy, jak i punktowe „oczka” LED można wbudować również w podstopnice, balustradę lub ścianę nad schodami.

Alternatywnym rozwiązaniem jest zamontowanie światłowodu świecącego bocznie. Przypomina on taśmę, jest jednak niewidoczny w ciągu dnia i w przeciwieństwie do oświetlenia LED daje równomierne, rozproszone światło.

Praktyczna ozdoba

Nie zapominajmy, że oświetlenie ma funkcję nie tylko praktyczną, ale i estetyczną. Dobór odpowiedniego produktu nada uroku pomieszczeniu i podkreśli designerskie walory naszych schodów wewnętrznych. Rodzaj oprawy powinien być dobrany w zależności od rodzaju naszych schodów – czy są to schody kręcone, proste schody drewniane czy metalowe. Szeroki wybór opraw świetlnych pozwala na niemalże dowolną personalizację każdego projektu.

Szukając odpowiedniego typu oprawy zastanów się najpierw jaka jest stylistyka schodów oraz twojego wnętrza? Popularne taśmy LED świetnie sprawdzą się w mieszkaniach o wystroju nowoczesnym i industrialnym, mogą jednak zaburzyć estetykę bardziej dekoracyjnych wnętrz stylu skandynawskiego lub vintage. Na samym początku warto więc wybrać interesujący nas rodzaj lampy: żyrandol nad schodami, kinkiety, oczka schodowe czy punktowe LED-y. Kolejnym krokiem jest koloryt oprawy świetlnej. Większość z nich występuje w typowych kolorach srebra, złota i bieli. Duże znaczenie ma tutaj i barwa światła, związana z wyborem żarówki – od klasycznego, ciepłego światła rozproszonego po fantazyjne kolory lampek LED.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl