Schody metalowe to idealny sposób na wzbogacenie i unowocześnienie wnętrza. Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy będą odpowiednim wyborem dla twojego domu – w tym wpisie przybliżymy Ci ich wady i zalety.
Schody wykonane z metalu jeszcze do niedawna kojarzyły się z obiektami publicznymi, takimi jak biblioteki, urzędy czy nowoczesne biura. Wykorzystywane są tam nie bez powodu: wysoka trwałość materiału świetnie sprawdza się w uczęszczanych miejscach. Nowoczesne budownictwo pozwala również na wykorzystywanie schodów metalowych w domach jednorodzinnych i mieszkaniach. Tego typu schody zabiegowe będą pasować do większości wnętrz, mają bowiem neutralny, a jednocześnie estetyczny charakter.
Zalety schodów metalowych
Wymieniona już trwałość to główna zaleta zabiegowych schodów z metalu. Solidnie wykonane, potrafią zachować swój kształt i koloryt przez kilkadziesiąt lat codziennego użytkowania. Dodatkowo, w przeciwieństwie do ich głównego konkurenta: schodów drewnianych, nie wymagają konserwacji oraz specjalistycznego zabezpieczenia. Do wyboru mamy kilka rodzajów surowca: stal nierdzewną, stal węglową, żeliwo, aluminium oraz stal kwasoodporną. Choć wszystkie z nich są trwałe, nie każde z nich będzie wysoko odporne na wilgoć i zmiany temperatury. W przypadku zabiegowych schodów metalowych najczęściej wykorzystuje się kwasoodporną stal. Wykonana z niej konstrukcja będzie inwestycją na lata – i choć stal kwasoodporna jest dość kosztownym rozwiązaniem, warto zwrócić uwagę na znacznie niższe wydatki niż w przypadku schodów drewnianych.
Kolejną istotną zaletą jest plastyczność materiału. Schody metalowe cechuje niemalże nieograniczona możliwość aranżowania. Modne metalowe schody spiralne szczególnie polecamy w przypadku wnętrz o małym metrażu. Sprawdzają się bowiem w nawet najbardziej nietypowych przestrzeniach. Umożliwiają liczne konfiguracje kątów skrętu, wysokości i dopasowania do otworów. Dodatkowo, schody spiralne pomimo skomplikowanej konstrukcji są stosunkowo łatwe w montażu. Jest to więc właściwy wybór dla osób przywiązujących wagę do detalu. Stworzenie metalowych schodów spiralnych bądź prostych, nie zajmuje wiele czasu. Bez większego problemu fachowcy dopasują je do naszych oczekiwań.
Plastyczność metalu pozwala również na komponowanie go z innymi surowcami. Schody hybrydowe, czyli łączące w sobie dwa różne materiały, to coraz częściej stosowany zabieg wnętrzarski. Schody metalowe możemy wykończyć szkłem lub drewnem. Takie połączenie jest wyjątkowo nowatorskie i zwiększa możliwości aranżacyjne. Szczególnie popularne jest łączenie litego drewna z metalem, przykładowo dodając drewnianą balustradę do stalowych schodów z precyzyjnie wyciętymi przez snycerza wzorami.
Wady schodów metalowych
Aby podjąć właściwą decyzję, należy również zapoznać się z wadami schodów metalowych. Tutaj trudno jednak mówić o wadach ściśle technicznych. Wady schodów metalowych przede wszystkim zamykają się w subiektywnych doznaniach wygody użytkowania. Konstrukcje wykonane z metalu są zimne w dotyku oraz dość źle tłumią dźwięki. Nie będą więc najlepsze w małych pomieszczeniach czy domach wielorodzinnych, gdzie jest sporo ruchu. Ich główną wadą jest sprężystość. Stopa nie rozkłada się na nich w komfortowy sposób, łatwo się więc poślizgnąć lub zmęczyć. Nie zalecamy więc schodów metalowych w domach, gdzie mieszkają dzieci, starsze osoby czy zwierzęta. Unikajmy również budowania tego typu schodów wysokich bądź z dużą ilością stopni. Skutecznym sposobem na poprawienie ergonomiczności konstrukcji będzie wprowadzenie dodatkowych spoczników pomiędzy stopniami. Materiał nie jest też odporny na ogień i szybko się nagrzewa, będzie więc stanowił niebezpieczeństwo w przypadku pożaru.
Podsumowanie wad i zalet
Zalety:
• wysoka odporność i wytrzymałość
• plastyczność – nieograniczone możliwości projektu
• łatwość montażu
• brak konieczności konserwacji
• nowoczesny i estetyczny wygląd
• długoletnia inwestycja
• łatwe w czyszczeniu
• odporne na ścieranie, obciążanie i środki chemiczne
• najtrwalsze z dostępnych typów schodów
• łatwe łączenie z innymi materiałami (np. z drewnem)
Wady:
• chłód stopni
• złe tłumienie dźwięków
• niższy komfort użytkowania w porównaniu do schodów drewnianych
• konieczny precyzyjny montaż