Zwierzak w domu — jak wybrać schody z myślą o czworonogu?

0
Zwierzak w domu — jak wybrać schody z myślą o czworonogu?

Jesteś właścicielem kudłatego czworonoga? A może dopiero myślisz nad adopcją? Zastanawiasz się jak zabezpieczyć schody przed psem lub kotem? Podpowiadamy jakie kroki należy przedsięwziąć, aby zagwarantować pupilowi najbezpieczniejsze i komfortowe warunki!

Jak przygotować schody wewnętrzne, gdy w domu znajduje się zwierzak?

Kilkupoziomowe domy i mieszkania mogą stanowić zarówno dla pupili, jak i ich właścicieli nie lada wyzwanie. Minimalistyczne schody modułowe bez barierek oraz lakierowane stopnie to poważne zagrożenie dla każdego czworonoga, którego korzystanie ze schodów nie odstrasza. Aby jak najlepiej przystosować przestrzeń dla naszego kudłatego przyjaciela, warto odpowiedzieć sobie w pierwszej kolejności na pytanie, czy chcemy całkowicie uniemożliwić mu wędrówkę między piętrami, czy maksymalnie zwiększyć jej bezpieczeństwo.

Barierki

Jeśli z różnych względów chcemy całkowicie uniemożliwić naszemu czworonogowi poruszanie się po schodach, warto przemyśleć montaż odpowiednich bramek. Należy jednak pamiętać, że ich wielkość oraz materiał, z jakiego powinny być wykonane, warto uzależnić od wielkości i siły zwierzaka. Wśród właścicieli duży psów, barierki plastikowe, a nawet niektóre drewniane konstrukcje mogą nie zdać swojego egzaminu.

Materiał, z jakiego wykonane zostały schody wewnętrzne

Decydując się na umożliwienie pupilowi wędrówek pomiędzy piętrami, warto przemyśleć materiał, z jakiego wykonane zostaną schody wewnętrzne. Nie ulega wątpliwości, że pierwszym wyborem podczas aranżacji wnętrza są najczęściej schody drewniane. Niestety ten rodzaj schodów może powodować wiele zagrożeń, zwłaszcza jeśli zostały zabezpieczone śliskim lakierem. Schody do domu wykonane z drewna są również mniej odporne na zarysowania, czy inne urazy mechaniczne, spowodowane regularnym kontaktem z pazurkami naszego pupila. Dobrą alternatywą mogą okazać się zatem np. schody metalowe oraz schody z kamienia.

Przystosowanie wielkości stopni

Kolejną kluczową kwestią jest odpowiednie dostosowanie wielkości stopni do rozmiaru czworonoga. Wysokie stopnie mogą okazać się bardzo niebezpieczne np. dla malutkiego pieska, który postanowi skorzystać z niewłaściwie zabezpieczonych schodów.

Odpowiednie oświetlenie klatki schodowej

Schody do domu warto wzbogacić o odpowiednie lampy przypodłogowe. Zwierzak w domu z tak efektywnie dobranym zabezpieczeniem na pewno nie przegapi przeszkody, która mogłaby bezpośrednio zagrażać jego zdrowiu, a nawet życiu.

Dywaniki, nakładki lub wykładzina

Niezawodnym rozwiązaniem, podnoszących bezpieczeństwo pupila w domu ze schodami wewnętrznymi są różnego rodzaju nakładki i dywaniki, montowane na stałe. Zwierzak w domu z tak zabezpieczonymi stopniami nie tylko będzie miał lepszą przyczepność do podłoża, ale również z większą łatwością utrzyma równowagę, kiedy jego pazurki nie będą ślizgać się po lakierowanej powierzchni. Nakładki to również niezawodny sposób na zabezpieczenie drewnianej powierzchni przed zarysowaniem.

Dlaczego warto wybrać bezpieczne schody do domu ze względu na swojego zwierzaka?

Schody wewnętrzne stanowią dla zwierzaka domowego prawdziwe zagrożenie, zwłaszcza jeśli będą nieodpowiednio przystosowane do jego wielkości, czy budowy ciała. Urazy spowodowane upadkiem z wysokości mogą być różne, od niewinnych stłuczeń, przez skręcenia, złamania, a nawet trwałe kalectwo i śmierć.

Odpowiednie zabezpieczenie schodów pozwoli Twojemu pupilowi eksplorować dom, a także sprawi, że będzie on czuł się w nim swobodnie i bezpiecznie. Schody bardzo często same w sobie mogą przyczyniać się do narastania w zwierzęciu domowym stresu i niepokoju. Zadbanie o to by nie kojarzyły się negatywnie, wpłynie korzystanie na jego komfort psychiczny i poziom szczęścia.

Nie ma jednego, najlepszego sposobu na to, jak zabezpieczyć schody przed psem czy kotem. Warto dostosować rozwiązania do konkretnego zwierzaka, jego wielkości, a także budowy ciała, gwarantując mu tym samym bezpieczeństwo, wygodę i pełną swobodę.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl